zoradiť: podľa dátumu
Popredné galérie v Bratislave i na Slovensku nie sú spojené len s výnimočným dedičstvom v podobe vystavovaných artefaktov, ale aj mimoriadnou architektúrou budov, v ktorých sídlia. Či už ide o historické šľachtické paláce alebo modernejšie realizácie, umocňujú dojem z prezentovaných diel. Viaceré galérie patria v tomto smere k najlepšiemu, čo na našom území vzniklo.
V súčasnosti je populárny štýl zariaďovania, orientovaný na príjemné, hrejivé a komfortné interiéry bez zahltenia priestoru, avšak s použitím zaujímavých solitérov, ktoré celý priestor pozdvihnú. S teplejšími farebnými odtieňmi, prírodnými materiálmi a pútavými textúrami pracuje aj uznávaná dizajnérka Romi Klimeková.
Legendárny Propeler, budova nástupišťa rovnomennej lode na nábreží Dunaja, prešla od svojho vzniku v roku 1930 niekoľkými zmenami využitia. Samospráva si uvedomuje architektonickú hodnotu stavby a váhu lokality, v ktorej sa nachádza. Po úspešných rokoch užívania objektu zo strany posledného nájomcu ho však nedávno zasiahol rozvodnený Dunaj.
Zariaďovanie stiesnených priestorov predstavuje často náročnú výzvu, vyžadujúcu nielen kreativitu, ale aj strategické plánovanie. Malé priestory sú bežnou realitou bývania v meste, pričom sa vyzdvihuje efektívne využívanie každého centimetra. Stáva sa dôležitým faktorom už pri navrhovaní a projektovaní obytných budov.
Rekonštrukcia Bratislavského bábkového divadla (BBD) na Dunajskej ulici je definitívne zavŕšená. Po dekáde, strávenej na rôznych dočasných scénach, sa významná kultúrna inštitúcia vrátila na svoju pôvodnú adresu. Obnova budovy z 20. rokov 20. storočia priniesla modernizáciu existujúcich priestorov aj novú prístavbu, ktorá zásadne zlepší fungovanie divadla.
Implementácia vintage solitérov do moderných interiérov je umenie, ktoré spája minulosť s prítomnosťou a vytvára tak priestor s osobitým charakterom. V apartmáne na bratislavských Palisádach sa dizajnérke Nikolete Schick podarilo skombinovať moderné prvky so starostlivo vybranými vintage kúskami zo štúdia Lavish, čím vniesla do priestoru autentický dojem nadčasovosti a elegancie.
Škandinávsky dizajn je známy svojou jednoduchosťou, funkčnosťou a estetikou, ktorá sa zameriava na vytvorenie útulného, svetlého a praktického priestoru. Prvky severského štýlu možno jednoducho začleniť do interiéru a vytvoriť tak priestor, ktorý je komfortný, vizuálne pútavý a zároveň efektívny. Keď sa spojí s filozofiou hygge, hlásajúcou radosť z drobností, môže vzniknúť mimoriadne príjemné bývanie.
Alan Prekop je slovenský architekt a dizajnér, ktorý vyštudoval Fakultu architektúry a dizajnu v Bratislave. Počas štúdia aj svojej kariéry spolupracoval s viacerými známymi ateliérmi vrátane Plusminus Architects alebo GutGut. V roku 2020 si založil vlastné štúdio, s ktorým si rýchlo spravil veľké meno. Jeho realizácie boli nominované na CE ZA AR 2024 a ocenené INSAID AWARD.
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) už od roku 2018 systematicky modernizuje svoje odborné školy, čím výrazne zvyšuje ich atraktivitu pre študentov. Dôkazom toho je nárast prihlášok, ktorý za posledných päť rokov stúpol o viac ako tretinu. Jedným z úspešných príkladov tejto transformácie je Stredná odborná škola polygrafická v bratislavskej Rači, ktorá prešla rozsiahlymi úpravami, aby poskytovala moderné a kvalitné vzdelávanie.
Hravé a organické interiéry predstavujú špecifický prístup k tvorbe priestoru, ktorý kombinuje funkčnosť s kreativitou. Nevšedné projekty, ktoré využívajú prírodné tvary, živé kompozície a jedinečné materiály, vytvárajú priestory, prirodzene pútajúce pohľad. Ich význam rastie aj v domácom kontexte.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac