Author photoKristína Liďáková 26.09.2024 10:10

Ikonická stavba pri Dunaji má neistý osud. Zaplavený Propeller čaká na adekvátne využitie

Legendárny Propeler, budova nástupišťa rovnomennej lode na nábreží Dunaja, prešla od svojho vzniku v roku 1930 niekoľkými zmenami využitia. Samospráva si uvedomuje architektonickú hodnotu stavby a váhu lokality, v ktorej sa nachádza. Po úspešných rokoch užívania objektu zo strany posledného nájomcu ho však nedávno zasiahol rozvodnený Dunaj.

Autor: David Palička

Autor: David Palička

Objekt pôvodne predstavoval dve menšie stavby, slúžiace ako prístaviská na brehu Dunaja pre loď propeler, ktorá premávala medzi brehmi rieky. Jedna sa nachádza na Námestí Ľudovíta Štúra a druhá na náprotivnej strane Dunaja, na Viedenskej ceste. Architektom bol významný Emil Belluš, v čase realizácie ešte v začiatkoch kariéry. Priestory areálu predstavovali čakárne a pokladne, umožňujúce predaj lístkov. 

Nástupištia sú koncipované ako prízemné stavby, priamo napojené na pešiu zónu nábrežia. Vizuál nesie typické prvky funkcionalizmu. Pôvodný autor vnímavo implementoval spomínané prevádzky nástupištia. Súčasnú podobu Propeleru však ovplyvnil aj architekt Ján Bahna, ktorý prispel do objektu vložením reštaurácie, čím sa ľavej strane prístaviska pridal ďalší účel.

Objekt mal v posledných rokoch viacero funkcií, od prevádzkovania rôznych kaviarní, priestoru neziskovej organizácie, na stretávanie sa vedenia mestskej časti s občanmi aj ako mobilné odberové miesto počas pandémie. Umiestnená tu bola aj kantína pre seniorov. Jedným z využití bola aj predajňa umeleckých suvenírov.  

 

Autor: Vladimír Šimíček / Denník N

 

Projekt Contemporary Souvenir bol založený v roku 2015 a nadviazal na kvalitnú architektúru sprístupnením umeleckých suvenírov navrhnutých a vyrobených na Slovensku. Podnetom bola potreba vytvoriť priestor na predaj solídnych, vkusných a umelecky hodnotých suvenírov a objektov, ktoré by reprezentovali krajinu a zároveň sa stali aj predmetmi, ktoré zaujmú domácich obyvateľov. „Veríme, že suvenír, ako spomienkový predmet z ciest, dar do zahraničia zo Slovenska alebo umelecký predmet v interiéri môže a má mať hodnotu – vizuálnu, príbehovú, umeleckú," uvádzali na svojom webe. 

Priestor Propelleru sa tak stal miestom podporujúcim tvorbu súčasných autorov, ale aj študentov umeleckých škôl. Okrem toho organizoval Contemporary Souvenir aj workshopy pre deti, odkazujúce na významných slovenských umelcov, či rôzne kultúrne akcie spojené s prevádzkou kaviarne, ktorá bola pridanou hodnotou. 

Nedávno však tento projekt priestory prístaviska opustil, čo vzbudilo otázky verejnosti. „Naša hodnota súčasného dizajnu, umenia a prezentovania umelcov a dizajnérov na nábreží idú do stratena, pretože cena prevýšila koncept… a tak sme nutení prevádzku zatvoriť a hľadať pochopenie inde,” uviedla na svojich sociálnych sieťach zakladateľka, Nina A. Sošková.

Propeller zasiahli následky nedávnych povodní. Vzhľadom na to, že objekt nemá protipovodňové zábrany, nemal potrebnú ochranu a došlo k jeho poškodeniu. Plánovaná súťaž na prenájom jeho priestorov sa preto musí odložiť. „Bola zaplavená tak, že je nepoužiteľná. Voda naniesla kopec bahna a zaplavila sklad. Budeme ju musieť vyčistiť, vysušiť a technicky upraviť. Pre dažde začala aj strecha zatekať. Jedna tretina je zatopená a opadáva omietka," uviedol starosta Starého Mesta Matej Vagač.

Rekonštrukcia interiéru aj vonkajšej časti komplexu je tak nevyhnutná. Najprv je naplánované posúdenie stavu budovy a určenie nákladov na jej obnovu, pričom bude potrebné nájsť aj zdroj financií. Až potom bude možné hľadať možnosti, ako objekt využiť. „Súčasný stav je taký, že budeme musieť investovať nemalé prostriedky na to, aby budovu dali do poriadku po záplavách. Je v takom stave, že nie je možné ju poskytnúť," uviedol Vagač.

Verejná súťaž, ktorá bola v pláne, sa tak odloží, pričom samotné využitie budovy si vyžaduje dôsledné plánovanie. Podľa Vagača predstavuje ikonickú stavbu a zároveň je nápadným prvkom nábrežia uprostred populárnej plochy pre chodcov. „Budova sa nemôže stať len kaviarňou alebo len turistickým bodom," podotkol.

Mestská časť za účelom využitia budovy Propelleru vyhlásila v minulosti viacero verejných súťaží na jeho prenájom, ktoré však neboli úspešné, alebo boli priamo zrušené. Pri príprave novej súťaže sa vedenie mestskej časti chce orientovať nielen podľa kritérií ceny, ale aj na kvalitu konceptu. Mestská časť zároveň vníma a podporuje snahu vyhlásenie budovy za národnú kultúrnu pamiatku.

 

Interiér Propelleru počas prevádzky platformou Contemporary Souvenir. Zdroj: Facebook Contemporary Souvenir

 

Posledný koncept, Contemporary Souvenir, však spĺňal náročné podmienky a požiadavky, ktoré uvádza starosta Vagač. Napriek tomu sa verejnosť dozvedela o vypovedaní zmluvy prosperujúcemu nájomcovi, rešpektujúcemu nielen historický aspekt budovy. Contemporary Souvenir priniesol spojenie umenia, architektúry a komunitného vyžitia v podobe navštevovanej kaviarne. 

Interiér taktiež odrážal význam objektu, keď zariadenie zodpovedalo dobe jeho vzniku a vkusne implementovalo súčasné prvky dizajnu. Zakladateľka Nina Sošková v tom čase zverejnila stanovisko, v ktorom spomína, že Contemporary Souvenir musel pravdepodobne ustúpiť výhodnejšej ponuke od známeho reťazca potravín.      

Mestská časť v lete informovala, že zastavila rokovania s víťazom doteraz poslednej verejnej obchodnej súťaže a rozhodla sa nepristúpiť k podpisu zmluvy s ním. Argumentovala viacerými dôvodmi, spomínala aj možné zavádzanie či obchádzanie súťaže. Na jeseň preto mesto plánovalo vyhlásiť novú súťaž na prenájom budovy Propelleru.

Propeller, ikonická stavba na brehu Dunaja, má tak za sebou bohatú históriu, spojenú s rozličnými funkciami a architektonickými úpravami. Od jeho prvotného využitia ako nástupišťa až po posledné roky, keď sa stal centrom umeleckého projektu, však hľadal definitívnu formu, ktorá by z neho spravila výzamnú sčasť života Bratislavy. Súčasný stav si vyžaduje zásadnú rekonštrukciu, ktorá by mala zohľadniť jeho historickú a architektonickú hodnotu. Rovnako sa ale otvára priestor na ďalšiu diskusiu o budúcich možnostiach využitia. 

 

(Register Architektúry, TASR, Contemporary Souvenir, YIMBA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube