Výstavba dlho pripravovaného a kontroverzného projektu Jégého Alej V, oficiálne známeho ako Nová Cvernovka – Century Residence, sa čoskoro rozbehne. Informáciu o podpise stavebného povolenia oznámil na sociálnej sieti starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren, aktuálne je toto povolenie zverejnené aj na úradnej tabuli.
Blízkemu vydaniu stavebného povolenia nasvedčovalo už nedávne spustenie predaja bytov pre VIP klientov developera, ktorým je česká spoločnosť FINEP. Nič sa situácii nezmenil ani fakt, že proti projektu spísala časť miestnych obyvateľov petíciu, ktorú vedenie mestskej časti slovne podporilo, hoci sa k nej „nestihlo“ oficiálne vyjadriť v zákonnej lehote.
V dôsledku toho sa starosta posťažoval, že povolenie musel vydať napriek veľkému osobnému nesúhlasu s developmentom, ktorý údajne predstavuje najbrutálnejší príklad zahusťovania v Ružinove. Dôvodom bol fakt, že projekt mal územné rozhodnutie, hoci z roku 2007. Dnes by už takýto zámer pravdepodobne neprešiel cez posudzovanie.
Samotný developer prijal vydanie povolenia s potešením, pripomínajúc, že je plné v súlade so zákonnými normami. „Všetko bolo a je z našej strany, teda zo strany developera, v poriadku a podľa zákonov a noriem, ktoré platili alebo sú platné pre výstavbu,“ cituje Davida Jirušeka, hovorcu FINEPu, denník SME. „Tento projekt je aj plne v súlade s dnešnými trendmi zahusťovania priestoru v meste.“
Developer projekt kúpil v roku 2016 s vydanými povoleniami. Pôvodne bol pripravovaný spoločnosťou Immoeast. Výstavba prvej etapy prebehne pravdepodobne medzi rokmi 2020-2023.
Projekt samotný je tvorený štvoricou objektov v prvej etape a dvojicou domov v druhej. V prvej časti developmentu vznikne trojica bytových domov, dvoch osempodlažných a jedného 26-podlažného vežiaka. Spoločne tvoria akýsi vnútroblok na východnej strane Cvernovky – „Ružového hradu“, ktorý bude parkovo upravený. Štvrtým objektom je parkovací dom.
V druhej etape vznikne výšková dominanta komplexu, veža s 34 nadzemnými podlažiami a výškou 118 metrov. Okrem toho prebehne aj rekonštrukcia a nadstavba samotnej Cvernovky. Táto časť projektu ešte povolená nie je, zatiaľ prebieha posudzovanie vplyvov na životné prostredie, predpokladať sa však dá podobný postup ako pri prvej etape.
Celkovo by v projekte malo vzniknúť 564 bytov a apartmánov, z toho 309 v prvej etape a 255 v druhej. Občianska vybavenosť vznikne v parteri Cvernovky a vyššej z veží. Očakáva sa vznik menších verejných plôch, developer sa podľa všetkého rozhodol nerealizovať veľkorysejší koncept verejných priestranstiev z pera kancelárií GutGut a LABAK.
Čo sa týka dizajnu, FINEP zveril dôveru pražskej kancelárií A69 Architekti, ktorá patrí k najoceňovanejším pracoviskám v Česku, v tomto prípade však mala možnosti obmedzené platnými povoleniami. Rekonštrukciu Cvernovky zabezpečuje kancelária Beňuška Topinka Architekti.
Plné dokončenie celého projektu očakávam okolo roku 2025.
FINEP po dlhých rokoch „odklial“ ďalší dlhodobo utlmený projekt, hoci opäť mu to vyslúži len kritiku. Developer v poslednej dobe ťažil najmä z rozbehnutia podobných, už vypovoľovaných zámerov, čo je síce mimoriadne výhodné, nesie to však so sebou dedičstvo čias, kedy tieto projekty a povolenia vznikli.
Najznámejším príkladom je vežiak Première na Šancovej ulici, asi najnenávidenejší aktuálny projekt v Bratislave a takmer istý víťaz budúcoročnej anticeny za architektúru BRUTUS, ktorý FINEP taktiež prebral už povolený. Napriek tomu, český developer sa tvári, že jeho realizácie sú špičkové a kritika je neopodstatnená.
Ako píše SME, podľa developera je napríklad Jégého Alej V „neustále predmetom nezmyselných debát na sociálnych sieťach“. Hovorca spoločnosti ďalej tvrdí, že „...O projekte diskutuje stále dokola len vybraný počet niekoľkých málo osôb, ktorí sa sami vymenovali do kategórie odborníkov a znalcov architektúry, legislatívy alebo rozvoja mesta.“
Ide o zábavný komentár od hovorcu spoločnosti, o ktorej je známe, že prakticky skopírovala koncepciu časti prvej etapy projektu Slnečnice – Viladomy bez toho, aby oslovila autorov pôvodnej architektúry, alebo ktorá bola vedená jednou zo spoluautoriek Stavebného zákona – toho istého zákona, ktorý je nepriamo predmetom kritiky aj zo strany FINEPu samotného (viď komentár aktuálneho vedenia spoločnosti k problematike meškajúcich stavieb, čo so Stavebným zákonom súvisí).
Ak sú projekty firmy negatívne hodnotené aj zo strany ľudí, ktorí inak podporujú výstavbu a development, malo by ísť o podnet na zamyslenie. Sebareflexia je najlepší spôsob, ako si začať naprávať narušenú povesť, ktorú potom bude potrebné roky prácne budovať lepšími návrhmi. Vo FINEPe však zatiaľ podľa tlačových výstupov k tejto zmene myslenia nedochádza. V meste s vedením tvrdo vystupujúcim voči developerom to bude problém.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre