Downtown Yards od spoločnosti J&T Real Estate je aktuálne jedným z najväčších rozostavaných projektov v Bratislave. Polyfunkčný komplex na východnom okraji nového centra mesta, teda bratislavského downtownu, bude obsahovať stovky bytov a tisíce štvorcových metrov kancelárií. Developer už hlási prvé predajné úspechy.
Spomedzi aktuálne rozostavaných projektov v metropole patrí k najvýznamnejším jednoznačne aj Downtown Yards od JTRE. Mohutná schéma vzniká v bloku, vymedzenom Košickou, Mlynskými nivami, Plátenníckou a Prístavnou. Tvorí tak východnú časť bratislavského downtownu, nového komerčného jadra mesta, kde sa sústredí bývanie, kancelárie aj obchody v spojení s veľkým počtom výškových objektov.
Nové veže vzniknú aj v rámci Downtown Yards. Development počíta so vznikom série postupne sa zvyšujúcich výškových budov, prepojených nižšími sekciami popri Košickej, a niekoľkými relatívne nízkymi objektami popri Plátenníckej. Väčšina budov popri Košickej bude rezidenčná, kým pri druhej menovanej ulici bude občianska vybavenosť (najmä administratíva). Dominantou však bude 141 metrov vysoká kancelárska veža na rohu Košickej a Prístavnej. Medzi budovami bude parkovo upravený vnútroblok.
Development takto do istej miery nadväzuje na svoju prvú etapu v podobe projektu Klingerka. Na druhej strane, v mnohých ohľadoch sa od nej odlišuje – najmä v spôsobe, akým sa snaží pracovať s tvorbou atraktívneho, mestotvorné prostredia. Developer sa rozhodol presunúť parkovanie pod zem, prízemie jednotlivých budov vymedziť pre obchody a služby a rozložiť funkcie tak, aby vznikla živá lokalita.
Downtown Yards tak definuje ako „udržateľnú mestskú štvrť s londýnskym charakterom“. Kancelária GFI, ktorá spracúva architektúru projektu, sa totiž vo viacerých smeroch mala inšpirovať súčasnými londýnskymi developmentami. JTRE je aktívne aj v britskej metropole a snaží sa do Bratislavy prenášať niektoré príklady dobrej praxe. Odraziť sa to malo na architektúre objektov, službách aj na konkrétnych interiérových riešeniach jednotlivých bytov.
Tých vzniká v projekte 656, pričom do ponuky bolo zatiaľ nasadené bývanie v blokoch medzi Mlynskými nivami a komunikáciou v predĺžení Valchárskej ulice (oficiálne Klingerka II). Umiestnené sú tu dve výškové budovy a nižšia sekcia, ktorá ich prepája. Nižšia veža bude mať 16 podlaží, vyššia 19. Blok medzi nimi dosiahne maximálne 8 podlaží. Za prvé dva kvartály tohto roka sa tu podarilo predať 159 bytov.
Projekt JTRE je podľa dát spoločnosti BuiltMind najpredávanejším v celej Bratislave. „Spojenie zotavujúceho sa segmentu s výnimočným projektom môže pre mnohých znamenať sľubnú investičnú príležitosť,“ vysvetľuje si príčiny úspechu Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE. Nejde pritom o stredný segment bývania. Súčasťou štandardu sú hliníkové okná, exteriérové žalúzie, stropné chladenie či drevené parkety. Rezidenti budú mať k dispozícii komunitné priestory či bicykliarne v každom vchode.
Developer je tak presvedčený, že koncept nastavil správne. „Výborné predajné výsledky v projekte Downtown Yards dosahujeme vďaka kombinácii atraktívnych uvádzacích zvýhodnených cien, vysokého materiálového a technologického štandardu bytov a množstva pridaných hodnôt a benefitov, ktoré projekt svojim obyvateľom prinesie,“ konštatuje Ivan Bratko, riaditeľ predaja rezidenčných nehnuteľností. Ide o dobrú správu aj pre financujúcu banku.
JTRE pripomína, že podľa BuiltMind bude otepľovanie trhu pokračovať aj naďalej. Preto možno očakávať vysoké predaje aj v Downtown Yards. Vyhovieť mu chce ponukou väčších bytov, po ktorých je údajne vysoký dopyt. Cieliť chce naďalej na „mladých a úspešných ľudí a ich rodiny, ktorí chcú žiť v centre mesta a zároveň využívať výhody pokoja vo dvoroch“.
Rezidenčná sekcia projektu už napreduje v realizácii. Na časti stavby najbližšie k Mlynským nivám sa dokonca pracuje na budovaní prvého podzemného podlažia (z troch). Prvé budovy tak začnú výraznejšie rásť nad úrovňou terénu ešte pred koncom tohto roka. Celkové dobudovanie je však plánované až ku koncu roka 2026, príp. začiatku roka 2027.
Okrem bývania začína JTRE aktívne pracovať aj na marketingu kancelárskych priestorov. Rozosiate budú naprieč celým projektom. Časť z nich bude umiestnená v samostatných objektoch popri Plátenníckej, ďalšie budú priamo v rezidenčných budovách na úrovni druhého nadzemného podlažia a zvyšok bude koncentrovaný vo výškovej budove. Developer pritom kombinuje predaj s prenájmom.
Na predaj budú najmä komornejšie priestory, vrátane plôch v bytovkách. Pôjde o menšie samostatné jednotky s celkovou výmerou 2.376 metrov štvorcových. Orientované budú do Košickej aj do vnútrobloku. V tomto prípade asi nemožno očakávať taký rýchly predaj ako pri bytoch, prvé priestory sú už ale rezervované. Oficiálne sa nazývajú Downtown Yards Offices.
V prípade samostatných objektov sú ich názvy lakonické – Blok 1, Blok 3 a Blok 4 (Blok 2 bude materská škola). Prvý z nich bude trojpodlažná budova s celkovou výmerou 713 metrov štvorcových. Blok 4 bude mať štyri podlažia a okrem kancelárií v celkovej výmere 1.367 metrov štvorcových by tu mohol vzniknúť aj retail na prízemí. Napokon päťpodlažný Blok 4 bude už obsahovať 1.710 metrov štvorcových a podľa developera poskytne veľmi širokú škálu využití.
Všetky bloky majú priestory na predaj a nie na prenájom. K dispozícii budú mať vlastné parkovanie v podzemných garážach projektu, ako aj priamy prístup k pripravovanej cyklotrase na Plátenníckej. Dokončené by mali byť v rovnakom čase ako bytovky – teda na prelome rokov 2026 a 2027.
Po takmer všetkých ohľadoch odlišná bude kancelárska výšková budova, ktorá dostala názov ERA. Pod týmto označením sa schováva spojenie Environmental Responsible Address, teda evnironmentálne zodpovedná adresa. Developer tým odkazuje na fakt, že pôjde o technologicky aj ekologicky mimoriadne pokročilú stavbu s vysokou mierou udržateľnosti. JTRE napríklad cieli na najvyšší certifikát BREEAM Outstanding.
35-podlažná veža bude obsahovať 35-tisíc metrov štvorcových kancelárií, štandardná veľkosť podlažia je tisíc metrov štvorcových. Dizajnovo bude pripomínať mrakodrap The Spiral (alebo 66 Hudson Boulevard) v Hudson Yards v New Yorku od Bjarke Ingels Group vďaka opakovaniu motívu zelených terás, narúšajúcich monotónnosť fasády. V bratislavskom prípade je však architektom GFI.
Výšková budova vznikne v rámci samostatnej druhej etapy, keďže očividne nebude stavaná špekulatívne. Namiesto toho si počká na významného kotevného nájomníka, ktorý si naraz prenajme väčší objem priestorov. Nateraz sa preto predpokladá, že bude dokončená v roku 2030. To by znamenalo štart výstavby približne v roku 2027.
Downtown Yards patrí k najväčším projektom posledných rokov v Bratislave. Po dokončení centra Nivy, podstatnej časti Sky Parku či druhej etapy Eurovey je zároveň najväčšou aktuálnou realizáciou v novom centre mesta. Na jeho podobu či život bude mať podobný dopad, ako vyššie zmienené developmenty.
Po dokončení totiž uzavrie takmer celú východnú stranu Košickej medzi Mlynskými nivami a Prístavnou, doplní ho o štyri výškové budovy, čím významne zahustí panorámu mesta, vytvorí prechod medzi downtownom a nízkou zástavbou Klingerovej kolónie a prinesie kultiváciu ďalšieho dosiaľ zanedbaného a znečisteného územia. Okrem toho pribudnú stovky bytov, kancelárie aj obchody na prízemí, čo podporí život v lokalite, vzniknú nové priečne spojenia cez územie a obohatí sa architektonický obraz mesta.
Vytknúť by sa projektu isto dalo mnohé – napríklad neujasnený architektonický koncept, absencia odkazov na históriu či dopravná záťaž – v princípe ale ide o ďaleko vhodnejšie vyplnenie územia ako bola prvá etapa. Z Košickej spraví Downtown Yards skutočný bulvár, zvlášť v kombinácii s inými pripravovanými zámermi.
Kľúčovým z nich je nová električková trať, ktorá má viesť po Pribinovej a ďalej po Košickej, smerujúc na Miletičovu. Podľa známych informácií by mala byť umiestnená na východnej strane ulice – v priamom dotyku s projektom. Trať bude zatrávnená a v dotyku s ERA má byť umiestnená zastávka. Vďaka električke získa projekt výborné spojenie so zvyškom mesta, najmä Ružinovom či Petržalkou.
K ďalším patrí už rozostavaný Zwirn od YIT Slovakia, ktorý mení západnú stranu ulice, a pripravovaný projekt od Penta Real Estate medzi Chalupkovou, Mlynskými nivami a Košickou. Na bratislavské pomery odvážny koncept od slávneho talianskeho architekta Stefana Boeriho prinesie kombináciu bývania, práce, služieb a zelene vo forme projektu, ktorý si už vyslúžil pozornosť v celej Európe.
Pokiaľ sa všetky tieto plány stanú realitou – a zatiaľ sa zdá, že všetky k tomu smerujú, dokonca aj električková trať – získa Bratislava v rámci Košickej skutočne veľkomestskú ulicu. Cestujúceho, schádzajúceho z Mosta Apollo, privíta atraktívne súčasné prostredie s výškovými budovami, rušnými chodníkmi, zeleňou a charakteristickými bratislavskými červenými električkami.
Ešte nedávno to všetko znelo ako nereálny sen. Dnes sa ale v čoraz väčšej miere stáva realitou. Tá nemusí byť ďaleko – azda už o desať rokov bude mať slovenská metropola kompletne dobudované svoje nové centrum. Pri porovnaní dnešnej Bratislavy a rovnakého mesta pred desaťročím sa to vlastne javí ako celkom pravdepodobné.
Pozrite si výstavbu Downtown Yards vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre