Author photoMartina Gregová 05.09.2024 14:15

Súkromie a komfort v hustej zástavbe? Unikátny dom v Záhorskej Bystrici využil princíp, starý tisícročia

Nízka úroveň súkromia a blízkosť susedných parciel trápia mnohých slovenských stavebníkov a investorov. Aj v náročných podmienkach husto zastavaného prostredia sa však dá vďaka premyslenej architektúre dosiahnuť dostatočná úroveň súkromia a komfortu. Potvrdzuje to výnimočný projekt z bratislavskej Záhorskej Bystrice.

Autorka: Alex Shoots Buildings

Autorka: Alex Shoots Buildings

Portfólio bratislavského ateliéru Čechvala Architects je tvorené projektami rôznych mierok a typológií, od interiérov až po urbanistické štúdie. Kanceláriu, založenú v roku 2009, tvorí v súčasnosti 14 ľudí. Medzi najnovšie úspešné projekty patrí realizácia kancelárskych priestorov Lucron v Steinerka Business Center, návrh nového sídla spoločnosti ZSE v polyfunkčnom komplexe EHQ či víťazstvo v súťaži BigMat Slovakia vo Zvolene.

Aj napriek tomu, že administratívne projekty tvoria značnú časť portfólia ateliéru, ani zďaleka nie sú jedinou funkčnou typológio. Viaceré atraktívne koncepty sa venujú aj rezidenčnej architektúre. V minulosti navrhli súbor rodinných a bytových domov v projekte Rusovce Sever. Medzi ich najnovšie projekty patrí aj  rodinný dom RDO v Záhorskej Bystrici.

Pozemok, na ktorom sa objekt rodinného domu nachádza, je súčasťou obytnej zóny Záhorské Sady. Tá okrem bývania na úpätí Malých Karpát ponúka svojim obyvateľom aj detské a workoutové ihrisko či viaceré relaxačné zóny. Parcela sa nachádza v juhozápadnej časti obytnej zóny.

Galéria

  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Zdroj: ČECHVALA ARCHITECTS
  • Zdroj: ČECHVALA ARCHITECTS

„Táto časť je známa svojou hustou zástavbou rodinných domov, s čím súvisí absencia pocitu súkromia, ktorý človek hľadá, keď sa rozhodne stavať rodinný dom,“ popisuje vstupné podmienky projektu Filip Galko, jeden z autorov návrhu. „Prítomnosť vzrastlého dubu takmer v úplnom strede pozemku bola spolu s vytvorením maximálnej možnej miery súkromia pre rodinný život hlavnou požiadavkou klienta už v úvodnej fáze navrhovania domu.“ 

Tieto kritériá predurčili smerovanie finálnej podoby rodinného domu. Prítomnosť susedov z troch strán pozemku, centrálne osadenie vzrastlého dubu a orientácia štvrtej hrany parcely na severovýchod viedli napokon k návrhu vnútorného átria. „V zjednodušenom opise sa dom voči svojmu bezprostrednému okoliu vymedzuje dvoma kontrastnými spôsobmi. Rezervovane až uzatvorene – pomocou plných stien a terénnych zárezov smerom k susedným parcelám, a na druhej strane priateľsky a otvorene pre rodinný život smerom do vnútra átria,“ konštatuje Galko.

Z dispozičného hľadiska do átria smerujú takmer všetky obytné miestnosti domu. Podľa slov autorov projektu bolo totiž dosiahnutie priameho vizuálneho kontaktu interiéru s exteriérom pre klienta veľmi dôležité už v prvých úvahách. „Prepojenie interiéru s exteriérom je dosiahnuté prostredníctvom veľkorozmerných zasklených stien, ktoré sprístupňujú átrium takmer všetkým obytným miestnostiam,“ tvrdia architekti.

Celková podlažná plocha rodinného domu dosahuje 267,60 metrov štvorcových. Hlavná denná zóna pozostáva z obývacej časti, jedálne a kuchyne s priamym výhľadom do átria aj do náprotivnej terasy, ktorá do interiéru vnáša dodatočné denné svetlo. V tomto krídle architekti umiestnili aj hlavnú spálňu so šatníkom. Druhé krídlo domu tvorí dvojica izieb doplnená o samostatné WC a kúpeľňu. Poslednú časť domu zaberajú rôzne menšie obslužné priestory a fitness.

„Naprieč celou dispozíciou domu vedie jasná vnútorná komunikačná os. Vďaka nej sa plynule dostanete z fitness miestnosti skrz dennú zónu až do nočnej zóny domu. Príjemným momentom je aj to, že v chodbe v rámci nočnej zóny zámerne absentujú okná, orientované k susedným parcelám, a presvetlené sú výhradne strešnými svetlíkmi,“ približuje F. Galko.

Bohato dimenzované exteriérové priestory domu sú čiastočne prestrešené pomocou konzoly s vysunutím 1,5 metra. „Prestrešenie vytvára príjemný pobytový priestor, ktorý rodina využíva počas celého roka prakticky nepretržite. V severovýchodnej časti átria prechádza krytá časť do železobetónovej arkády, vyústenej pri letnej kuchynke s exteriérovým sedením,“ dopĺňajú architekti.

Z materiálového hľadiska možno na dome pozorovať kombináciu bielej fasádnej omietky, prevetrávaného fasádneho obkladu z drevených lamiel a presklenia. Materiálové riešenie bolo podľa slov autorov projektu navrhnuté v súlade so základným konceptom celého objektu. Biela omietka bola použitá na stenách, ktoré sú v kontakte so susednými parcelami, drevené lamely zas na tých, ktoré sú orientované do átria.

Finálnu podobu rodinného domu v Záhorských Sadoch do veľkej miery formovala lokalita, v ktorej bol neskôr postavený. Práve átrium, či už čiastočne alebo úplne uzavreté, je jedným z možných riešení v prípade, že má byť rodinný dom umiestnený v rámci hustej rezidenčnej zástavby, podobne ako tomu bolo v prípade tohto projektu.

Ide však o princíp, ktorý bol v minulosti využívaný aj v prípade bytových domov. Napokon, vnútroblok predstavuje alternatívny spoločenský a komunitný priestor s o čosi vyššou mierou súkromia oproti verejným parkom či námestiam. Po desaťročiach, keď boli pod vplyvom modernistického plánovania zaznávané, však začínajú viacerí architekti, urbanisti aj investori ohlasovať ich návrat. 

 

(Čechvala Architects, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube