Author photoAdrian Gubčo 04.09.2024 12:25

Okolie Úradu vlády SR opeknie. Obnova historického areálu začína, zákazku dostala kontroverzná firma

Areál Úradu vlády SR je z veľkej časti tvorený zvyškami niekdajšej Lippayovej záhrady, kedysi jednej z najkrajších záhrad v strednej Európe. Dnes je ale tento priestor, rovnako ako celý vládny areál, zanedbaný. Meniť sa to začne už o niekoľko dní. Lukratívnu zákazku však získala spoločnosť blízka človeku, spájanému s viacerými škandálmi a napojením na vládu.

Zdroj: Úrad vlády SR

Zdroj: Úrad vlády SR

Z pýchy krajiny zanedbaný areál

Hlavným sídlom Úradu vlády SR (ÚV SR) je v súčasnosti Letný arcibiskupský palác na Námestí slobody – jeden zo série záhradných palácov, ktoré si v Bratislave budovala vysoká uhorská šľachta v 17. a 18. storočí. Išlo o reprezentatívne sídla mimo husto zastavaného stredovekého mesta s rozľahlými okrasnými aj hospodárskymi záhradami. Podľa zahraničných vzorov dostávali tieto areály nezriedka veľmi prepracovanú a náročnú podobu.

To bol aj prípad záhrady Letného arcibiskupského paláca, keď ho v rokoch 1642 až 1666 obýval Juraj Lippay. Renesančná (manieristická) záhrada bola vtedy označovaná za najkrajšiu v Uhorsku. V 18. storočí dostala barokovú úpravu, v 19. storočí ale upadla. Palác bol pridelený armáde, ktorá tu zriadila vojenskú nemocnicu. Časť pozemkov bola rozpredaná a záhrada sa výrazne zmenšila.

Výrazné úpravy sa zrealizovali v 20. storočí, ktoré priniesli sériu neodborných zásahov aj ďalšie zmenšenie záhradných priestorov. Súčasná podoba pochádza v podstate zo 70-tych rokov 20. storočia. Odvtedy neprešla výraznejšou obnovou.

ÚV SR preto už dlhšie uvažuje nad revitalizáciou priestoru, ktorý by okrem vyššej estetickej či reprezentatívnej úrovne priniesol aj skvalitnenie technickej infraštruktúry v okolí paláca a zvýšenie bezpečnosti. V oficiálnych dokumentoch úrad deklaroval, že prevádzka úradu je konfrontovaná s havarijným stavom inžinierskych sietí vodovodu a kanalizácie, ktorý spôsobuje poruchy a havárie na týchto rozvodoch, pri prívalových dažďoch dochádza dokonca k vytápaniu suterénov.

Infraštruktúra je tak podľa ÚV SR morálne opotrebovaná a vyžaduje si systematickú zmenu, ktorá zabezpečí riadne a spoľahlivé fungovanie. Súčasná dopravná schéma a nekoncepčné riešenie statickej dopravy nezodpovedá významu inštitúcie ani kultúrnym a spoločenským hodnotám národnej kultúrnej pamiatky. Taktiež treba zlepšiť úroveň zabezpečenia.

Konkrétny projekt je v príprave od roku 2017. V zmysle navrhovanej koncepcie obnovy je hlavným stavebným objektom výstavba novej vstupnej budovy na Spojnej, určenej pre návštevy a zamestnancov ÚV SR. Cez tento objekt bude segregovaným spôsobom vchádzať do areálu každý návštevník aj zamestnanci úradu vlády. Objekt bude prízemná stavba s využitým podkrovím, kde bude prebiehať aj kontrola návštev a umiestnená tu bude podateľňa či miesto pre podávanie sťažností.

Okrem toho sa má zrealizovať rekonštrukcia vnútroareálových spevnených plôch a komunikácií vrátane čestného nádvoria, revitalizácia parkovej zelene, závlahový systém s novým zdrojom závlahovej vody zo studne, nové areálové osvetlenie a doplňujúce prvky záhradnej architektúry. Súčasťou zámeru je aj rekonštrukcia vonkajšej kanalizácie a vodovodu, nové prípojky inžinierskych sietí či úprava a dostavba časti oplotenia.

 

Podoba vstupného objektu. Zdroj: Úrad vlády SR

 

Návrat do minulosti

Navrhované úpravy areálu nielenže rešpektujú pôvodnú kompozičnú osnovu historickej záhrady, ale majú celý areál aj priblížiť historickej situácii. V záhrade má byť doplnený gloriet (ozdobná stavba, pripomínajúca altánok), fontána či záhradné jazierko. Nadväzovať tým bude na barokovú podobu priestoru a realizácia týchto zásahov vyplýva z požiadaviek Krajského pamiatkového úradu.

Klasicizujúci charakter bude mať aj nová vstupná budova. Existujúca dokumentácia prezentuje objekt s vysokou strechou barokového charakteru, bosážami alebo historizujúcimi členenými oknami. Architektonicky bude priamo nadväzovať na podobu neďalekého paláca.

K ďalším zásahom patrí doplnenie zelene v podobe stovky nových stromov a tisícok kríkov. Po obnove sa má zvýšiť udržateľnosť areálu vďaka šetreniu vody, využívaniu dažďovej vody alebo recyklácii pôvodných prvkov – napríklad dlažby, ktorá sa spätne použije na vydláždenie Čestného nádvoria. Osvetlenie bude riešené úspornejšími LED svietidlami.

Parkovanie bude po novom riešené po obvode záhrady, aby nebol narušený zelený priestor. Podľa ÚV SR dopravná schéma rešpektuje základné princípy súčasnej schémy, avšak vylepšila sa segregácia automobilových obslužných a parkovacích trás a prechádzkovej parkovej osnovy.

V konečnom dôsledku sa tak záhrada priblíži historickému vzoru. Nepôjde o tak detailne obnovený priestor ako na Bratislavskom hrade, ktorý takmer úplne vychádza z podoby Severnej terasy za vlády Márie Terézie, ani o nedávno zrevitalizovanú francúzsku Grassalkovichovu záhradu. Napriek tomu bude možné precítiť, ako asi plocha v minulosti vyzerala – hoci pôjde o zážitok, dostupný len pre zamestnancov, návštevníkov a osadenstvo ÚV SR.

 

Zdroj: Úrad vlády SR

 

Zákazku získal kontroverzný zhotoviteľ

ÚV SR v priebehu roka 2023 odhadoval cenu rekonštrukcie záhrady na 6,6 milióna eur. V rozpočte ÚV boli vyčlenené prostriedky vo výške 2,6 milióna, zvyšok sa mal financovať zo štátneho rozpočtu. Bývalá Vláda SR predpokladala, že zhotoviteľa stavebných prác vysúťaží ešte v roku 2023 a následne začne s prácami.

To sa však nestalo. ÚV SR podpísal zmluvu so zhotoviteľom (zhotoviteľmi) v polovici augusta tohto roka. Ide o firmy STANTER a.s. z Nitry a P.S. in a.s. zo Žiliny. Prvá menovaná bola ešte pod starším názvom INPEK HOLDING a.s. spájaná s kontroverzným podnikateľom Norbertom Bödörom. Podľa Nadácie Zastavme korupciu spoločnosť ťažila v minulosti zo štátnych zákaziek, napríklad výstavby priemyselného parku pre Jaguar LandRover pri Nitre. Bödör má priateľské vzťahy s viacerými členmi súčasnej vlády.

Podľa Úradu vlády SR táto firma splnila všetky podmienky účasti vo verejnom obstarávaní, ktorého sa zúčastnilo ďalších osem firiem. Stanter ponúkol najnižšiu sumu – záhradu a nový vstupný objekt má zhotoviteľ obnoviť a vybudovať za 4,96 miliónov eur s DPH. Cena bola jediným kritériom pre vyhodnotenie ponúk.

ÚV SR argumentuje, že súťaž vykazuje všetky znaky toho, že bola korektná. „Z uvedených ponúk vyplýva, že hospodárska súťaž bola tesná a rozdiely medzi jednotlivými uchádzačmi nízke až na uchádzača posledného v poradí (ale aj jeho ponuka bola pod úrovňou predpokladanej hodnoty zákazky 7,2 mil. EUR s DPH),“ tvrdí.

Okrem toho upozorňuje, že voči výsledkom neboli vznesené žiadne pochybnosti. „Predložené ponuky vyhodnocovala komisia zložená z piatich členov – odborne spôsobilých osôb, experta a zamestnancov úradu bez prítomnosti vedenia Úradu vlády SR. Po vyhodnotení ponúk a ohlásení výsledku nevyužil žiaden z uchádzačov zákonnú lehotu na podanie námietky voči vyhodnoteniu ponúk, ktorá by akýmkoľvek spôsobom spochybňovala riadny priebeh súťaže a zákonnosť procesu verejného obstarávania,“ približuje. Okrem toho dodáva, že obstarávanie prebehlo prostredníctvom elektronického systému, do ktorého sa nedá zasahovať.

Úrad vlády SR tak kategoricky odmieta, že by došlo k machinácii vo verejnom obstarávaní. „Dôrazne sa ohradzujeme voči špekuláciám a obviňovaniu, ktoré by mohli poškodiť dobré meno Úradu vlády SR,“ uzatvára túto tému.

Zhotoviteľ už dnes (4. septembra) preberie stavenisko a s prípravnými prácami začne 9. septembra. „V prvom kroku začne s revitalizáciou nádvoria Úradu vlády SR,“ špecifikuje ÚV SR. Realizácia bude prebiehať 24 mesiacov.

ÚV SR pristupuje k rekonštrukcii aj napriek pomerne tiesnivej ekonomickej situácii, keď experti vyzývajú vládu na konsolidáciu verejných výdavkov. Zlý až havarijný stav niektorých častí bol však podľa úradu už neúnosný. Verejné obstarávanie naostatok prinieslo výraznú úsporu oproti pôvodne predpokladaným nákladom.

Z dôvodu zlého stavu objektu sa pripravujú aj určité zásahy na Novej budove ÚV SR. „Aktuálne prebieha proces verejného obstarávania na výmenu okien a zateplenie fasády tzv. Novej budovy za účelom zníženia energetickej náročnosti verejnej budovy. Tento objekt je v pôvodnom stave od 80. rokov minulého storočia a už si vyžaduje obnovu,“ konštatuje ÚV SR. V prípade úplne novej budovy sa s jej výstavbou neuvažuje – práve kvôli konsolidácii.

Začína sa tak obnova areálu a výstavba nového vstupu, ktorá je úvodom k rozsiahlejšej modernizácii. Úrad vlády SR ide riešiť investičný dlh, ktorý je citeľný a začína byť aj viditeľný. V princípe tak ide o dobrú správu. Škodou ostáva, že je pozitívny zámer spojený minimálne so zdvihnutým obočím, vyvolaným menom zhotoviteľa.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube