Račianska ulica bola donedávna z jednej strany tvorená obytnou zástavbou a sídliskami a z druhej strany priemyselnými areálmi. Dnes je väčšina výrobných podnikov minulosťou a nahrádzajú ich polyfunkčné projekty. Jedným z nich je aj komplex Pri Mýte od Penta Real Estate. Pred niekoľkými týždňami bol po deviatich rokoch od začiatku výstavby prvej etapy dokončený.
Komplex Pri Mýte sa nachádza v priestore bývalého závodu Siemens-Schuckert (neskôr Bratislavské elektrotechnické závody) na Račianskej ulici. Výrobný areál tu stál počas celého 20. storočia, na začiatku 21. však s úpadkom výroby zanikol. Pôvodné objekty boli odstránené (hoci aspoň niektoré mali potenciálnu architektonickú hodnotu), aby uvoľnili miesto plánovanému developmentu.
Ešte pred krízou tu totiž firma Futuris Properties naplánovala monumentálny komplex Slovany, na ktorom spolupracovala so známou kanceláriou Architekti BKPŠ. Projekt počítal so vznikom dvojice 41-podlažných veží so 130 metrami, ktoré mali spolu vytvárať akúsi bránu. Kríza však akékoľvek úvahy o vzniku obrovského zámeru ukončila.
Po odznení krízy sa majiteľom pozemkov stala spoločnosť Penta Investments, resp. Penta Real Estate. Developer zorganizoval architektonickú súťaž, pričom zadanie bolo omnoho triezvejšie. Presadila sa v nej slovinská kancelária Arhitektura Krušac, ktorá navrhla obytný súbor, symbolicky odkazujúci na výrazné obytné areály s riadkovou zástavbou v okolí – napríklad sídlisko Unitas alebo Februárku. Projektantom sa stala kancelária Vallo Sadovsky Architects.
S ohľadom na vtedy existujúce parkovacie normy bol naplánovaný vznik série bytoviek v prvej a druhej etape, doplnenej o parkovací dom popri Račianskej ulici. Na prízemí mali byť obchody a služby, inak by ale išlo o pomerne nevhodný objekt v dotyku s budúcim mestským bulvárom. Počas plánovania projektu (v roku 2015) však došlo k zmierneniu noriem.
Developer preto v roku 2017, teda v čase, keď už boli prvé dve etapy Pri Mýte rozostavané, predstavil novú podobu objektu. V spolupráci s Vallo Sadovsky Architects navrhol racionálne pôsobiaci bytový dom, ktorý síce dramaticky nevynikal, rozhodne bol však lepšou alternatívou oproti garáži. Napriek tomu nebola zmena prijatá s nadšením, pričom proti sa postavila časť občanov aj miestna samospráva.
Povoľovanie tretej etapy sa tak výrazne natiahlo – dokonca do takej miery, že susedný projekt Urban Residence, ktorý bol predstavený neskôr, stihol prejsť administratívnymi procesmi aj výstavbou. Penta Real Estate medzičasom aktualizovala podobu domu a dala mu mestskejší charakter aj vyššiu funkčnú variabilitu. Priestor pre začiatok stavebných prác sa konečne otvoril až na prelome rokov 2021 a 2022.
Po úpravách získala tretia etapa projektu podobu príťažlivého doskového domu s ôsmimi podlažiami. Vznikli tu priestory pre bývanie v počte 98 bytov a apartmánov, pracoviská s výmerou 934 metrov štvorcových na kancelárskom druhom podlaží a retailové priestory vo výmere 477 metrov štvorcových na prízemí. Parkovanie je umiestnené kompletne v podzemí, vybudovaných bolo 179 parkovacích miest.
Ide tak o vysoko polyfunkčný mestský dom v pomerne atraktívnej lokalite, čo developera viedlo k nastaveniu pomerne vysokých cien. Klienti za to ale dostanú decentný štandard, ktorého súčasťou sú hliníkové okná, drevené parkety alebo predpríprava pre chladenie aj tienenie. Záujem bol veľký – bez majiteľa ostáva posledných deväť bytov a apartmánov. Najlacnejší 1,5-izbový apartmán vychádza na 208-tisíc eur, najdrahší trojizbový byt na 442-tisíc eur.
Prípadní kupujúci sa budú môcť sťahovať už onedlho – projekt je už dokončený a skolaudovaný. Pred niekoľkými týždňami bolo odstránené aj oplotenie okolo staveniska, čím sa spriechodnili pešie väzby medzi druhou a treťou etapou a Račianskou ulicou. Súčasťou realizácie bol vznik sadových úprav v novovzniknutom vnútrobloku, ktoré čiastočne nadväzujú na park vo vnútrobloku Urban Residence.
V rámci tvorby verejného priestoru vznikla nová zeleň nielen vo dvore, ale bolo nanovo vysadené aj stromoradie popri Račianskej. Taktiež tu bola vybudovaná cyklotrasa, ktorá nadväzuje na existujúci úsek pri Urban Residence. Pôvodne nebola plánovaná vôbec, do projektu sa dostala po pripomienkach cykloaktivistov a postupne sa má stať súčasťou dôležitého budúceho koridoru popri ulici. K ďalším úpravám patrí predláždenie chodníkov či vznik menšieho vodného prvku pri vstupe do celého komplexu.
Dokončené Pri Mýte predstavuje príkladný spôsob, ako transformovať bývalé výrobné územie vnútri mesta na pomerne atraktívnu a kvalitnú rezidenčnú komunitu. Hoci nejde o blokovú štruktúru, ktorá sa vo všeobecnosti považuje za najlepšiu, s ohľadom na existujúce pomery v území ide o umne navrhnutý projekt.
Vyzdvihnúť treba aj jeho architektonický výraz, ktorý je na vysokej úrovni. Prvé dve etapy boli nominované na CE ZA AR. Nebolo by prekvapením, keby sa to podarilo aj tretej. Sadovsky&Architects (a partnerská kancelária Superatelier) týmto, ale aj ďalšími projektami dokazujú, že patria k najpoprednejším architektonickým pracoviskám na Slovensku. Konkurovať v tomto smere dokážu aj medzinárodným ateliérom.
Netreba zároveň zabúdať, že ešte nedávno hrozilo, že na tomto mieste vznikne namiesto mestotvornej budovy parkovací dom. Ten by kompletne umŕtvil snahy dodať Račianskej príťažlivejší ráz a zároveň by bol pamätníkom až chorej snahy o budovanie obrovského počtu parkovacích miest. Ako sa ale ukazuje, potrebné neboli a ani nie sú, zvlášť po zavedení parkovacej politiky.
Ide o pripomienku toho, o čo sa mesto môže pripraviť, resp. sa aj pripravuje v dôsledku nesmierne prísnych parkovacích noriem. Ďalšia zmena legislatívy, napríklad vo forme zavedenia parkovacích maxím, by v tomto smere mohla priniesť obrovské benefity nielen v podobe výstavby kvalitných domov tam, kde sa malo parkovať, ale teoreticky aj lacnejších bytov. Napokon, výstavba každého parkovacieho miesta je náklad, zvlášť v prípade podzemného. Ten sa potom prenáša do ceny nehnuteľnosti pre spotrebiteľa.
Príbeh Pri Mýte tak po dlhej dobe skončil so šťastným koncom. Išlo o jeden z prvých projektov, ktorým sa Penta uviedla ako developer. Dnes, keď je konečne zhotovený, už ide o silnú a etablovanú firmu. Čo sa nezmenilo, sú dlhé povoľovacie procesy a odpor voči zámerom nielen tejto spoločnosti, ktoré lokalitu dokážu obohatiť. Je to na škodu Bratislavy i jej obyvateľov.
Fotografie z 5.9.2024. Pozrite si výstavbu Pri Mýte vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre