Author photoAdrian Gubčo 11.03.2024 12:40

Nový kúsok mesta dokončený. Na Pri Mýte prebiehajú posledné úpravy, Račianska je bližšie k bulváru

Projekt Pri Mýte od Penta Real Estate bol prvýkrát ohlásený už na začiatku minulej dekády. V roku 2012 bola ukončená urbanisticko- architektonická súťaž, ktorá naznačila, ako sa bude územie po bývalej fabrike Siemens-Schuckert vyvíjať. Definitívnu bodku však projekt píše až teraz. Na tretej fáze Pri Mýte prebiehajú finálne práce a čoskoro sa zapojí do života Bratislavy.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Plocha, kde sa dnes dokončuje atraktívny polyfunkčný projekt s prevažujúcou rezidenčnou funkciou, patril kedysi do pásu priemyselnej zástavby na východnej strane Račianskej. Umiestnený tu bol závod Siemens-Schuckert, neskôr známy ako Bratislavské elektrotechnické závody. Výroba bola ukončená v 90-tych rokoch minulého storočia, samotné priemyselné objekty boli vo vidine budúcej veľkorysej výstavby výškových budov Slovany zbúrané v rokoch 2008-2009.

Z tohto zámeru napokon v dôsledku krízy aj nepripravenosti investora nebolo vôbec nič. Vyčistené pozemky prebrala spoločnosť Penta Real Estate, ktorá v rámci súťaže vybrala návrh od slovinskej kancelárie Arhitektura Krušec, ktorá spolupracovala so slovenským partnerom Vallo Sadovsky Architects (dnes Sadovsky&Architects). Prvé dve etapy developer zrealizoval medzi rokmi 2015-2018 a vyslúžil si za ne nomináciu na CE ZA AR.

Pôvodne sa predpokladalo, že výstavba tretej etapy priamo pri Račianskej ulici sa začne vo veľmi krátkom čase. Developer sa však stretol s komplikáciami, vyplývajúcimi z funkčných zmien v projekte. Pôvodne totiž uvažoval s umiestnením parkovacieho domu so službami v parteri, v priebehu plánovania však došlo k zmenám v parkovacej norme – obytný súbor v dotyku s električkovou traťou už toľko parkovacích miest nepotreboval. Preto tu chcel investor postaviť polyfunkčný bytový dom.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Penta Real Estate

Nečakane dlho však trvalo presviedčanie mestskej časti Nové Mesto, že ide o vhodnejšie riešenie pre mestskú triedu ako parkovací dom. Nové povoľovanie prinieslo zmenu architektonického riešenia, ktoré zodpovedalo polohe aj lepšie nadväzovalo na okolitú architektúru.

Výstavba začala na začiatku roka 2022. Za tú dobu na Račianskej vznikol osempodlažný doskový dom s bývaním na treťom až ôsmom podlaží. Na druhom budú umiestnené kancelárie, na prízemí obchodné prevádzky o výmere 477 metrov štvorcových. V priestore medzi druhou a treťou etapou vznikol už onedlho verejne prístupný priestor – park, ktorý nadväzuje na zelený vnútroblok susedného projektu Urban Residence. Pod domom aj parkom je umiestnené parkovanie, vzniklo tu 179 miest.

Bývanie v projekte bude patriť k nadštandardnejším, hoci nejde vyslovene o luxusnú nehnuteľnosť. Z 98 bytov a apartmánov je ako voľných uvádzaných 15, čo je viac ako pred niekoľkými mesiacmi. Cenovo ide o jednu z drahších ponúk, ceny za meter štvorcový presahujú 5-tisíc eur. Klienti v rámci toho dostanú bezfalcové dvere so skrytými závesmi, drevené podlahy či predprípravu na chladenie, ktorá ústi do každej obytnej miestnosti. Byty majú byť vybavené predprípravou na vonkajšie žalúzie a budú mať hliníkové okná.

Klienti sa budú môcť do projektu sťahovať už v dohľadnej dobe – výstavba je zvnútra i zvonka prakticky dokončená. Potvrdzuje to aj developer, ktorý sa pripravuje na technické obhliadky bytov a finišuje so sadovými úpravami. „V priestore medzi etapami sme ukončili navážanie substrátu, ktorý bude slúžiť ako podklad pre výsadbu stromov a rastlín v budúcom parku,“ priblížil v priebehu februára. „Novú zeleň získa aj Račianska ulica, kde pozdĺž celej budovy už vysádzame stromy, ktoré po rozrastení vytvoria príjemnú alej.“

Okrem zelene popri Račianskej vznikne nová segregovaná cyklotrasa, nadväzujúca na úsek pri Urban Residence. Penta Real Estate očakáva, že okolie získa mestotvorný charakter. „Dokončujeme aj chodníky prepájajúce celé územie, na ktorých pokladáme dlažbu, typickú pre mestské prostredie,“ konštatuje. Nejde o Bratislavskú dlažbu, ktorú využíva už niekoľko developerov (YIT Slovakia, Immocap), nadväzovať bude na predošlé etapy projektu.

Napriek tomu bude Pri Mýte III disponovať vysokou architektonickou úrovňou. Podobu domu stvárnila kancelária Sadovsky&Architects, ktorá patrí nielen k renomovaným pracoviskám, ale s projektom je už od začiatku – slovinskí architekti totiž vypracovali koncepciu developmentu, projektantom bol ale tím okolo architektov Olivera Sadovského a (vtedy) Matúša Valla. Na projekte spolupracuje aj Superatelier. Budova pôsobí sebavedomo a mestsky. Prví obyvatelia by sa mali začať sťahovať v lete.

 

Porovnanie vizualizácie a reality Pri Mýte III. Zdroj: Penta Real Estate, Nino Belovič / YIM.BA

 

Trojica etáp Pri Mýte predstavuje výborný príklad súčasného obytného komplexu, ktorý dobre zužitkoval lokalitu a výborne ju dotvoril. Vyznačuje sa vysokou architektonickou úrovňou, a to aj napriek kontroverziám v súvislosti s prvými dvoma etapami. Charakteristická farba domov vyvolala diskusie a komplexu vyslúžila prezývku „Bagdad“. V kombinácii so zeleňou ale ide o výborný kontrast. Tretia etapa zas prišla s konzervatívnejším, ale i tak príťažlivým riešením.

Predĺžila sa tak línia atraktívnej mestskej zástavby na východnej strane Račianskej. Ulica dostala druhú stranu, čo je dôležité pre vytvorenie pocitu mestskej triedy. Ak sa navyše podarí aktivovať parter a priniesť sem životaschopné prevádzky, vzniknúť môže príjemná lokalita veľkomestského charakteru, čo navyše umocňuje aj električková trať.

V tomto momente je zbytočné uvažovať, čo by mohlo byť, keby sa zachovala niektorá z budov pôvodnej fabriky. Hlavná hala „BEZky“ mala napríklad architektonické kvality a jej zbúranie bolo unáhlené. Dôležité však je, že v konečnom dôsledku na jej mieste vznikla solídna zástavba, ktorá vytvára nové pozitívne hodnoty.

Pri Mýte aj susedný Urban Residence predstavujú vhodné príklady, ako urbanizovať plochy po bývalých fabrikách v lokalitách mimo downtownu. Nové projekty by sa mali vyznačovať premysleným urbanistickým riešením, ľudskou mierkou, striedaním funkcií a aktívnym parterom, oddelením verejného priestoru od poloverejného, zeleňou vo vnútrobloku a dobrou úrovňou architektonického prevedenia. Za splnenia týchto kritérií dokážu byť skutočným zhodnotením územia.

Dobrou správou je, že Pri Mýte nie je v tomto smere úplne unikátnym projektom. Vďaka viacerým novým developmentom, ktoré sa držia obdobných princípov, získa Bratislava nové veľkomestské bývanie, upravené triedy, vybavenosť aj atraktívne miesta pre návštevu či trávenie voľného času. Mesto sa tak celkovo pozdvihne.

 

Fotografie z 22.2.2024. Pozrite si výstavbu Pri Mýte vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube