Regenerácia priemyslom poznačených pozemkov a ich znovuzapojenie do mestského života je jednou z najvýznamnejších výziev súčasných miest. Oživenie lokalít má najčastejšie formu výstavby polyfunkčných komerčných projektov, tie však potrebujú aj občiansku vybavenosť. Pokiaľ samosprávy berú túto úlohu vážne, výsledkom môžu byť kvalitné projekty, ktoré posunú meniacu sa štvrť a zlepšia kvalitu života ich obyvateľov - vrátane tých najmladších.
Materská škola v slovinskom meste Kočevje vznikla na pozemkoch, ktoré boli ešte donedávna označované za brownfield. Ide o jeden z projektov, ktorým chce mesto prispieť k regenerácii týchto priemyslom poznačených pozemkov, a zároveň novou architektúrou podporiť udržateľnejšiu formu výstavby. Za návrhom materskej školy stojí slovinský neformálny kolektív architektov SVET MES.
Kolektív pod vedením Jureho Hrovata a Any Kreč dlhodobo analyzuje existujúce schátrané a nevyužívané vnútorné aj vonkajšie priestory slovinských miest s cieľom ich regenerácie a vyzdvihnutia ich potenciálu. Na svojom konte majú už niekoľko zrealizovaných a navrhnutých projektov vzdelávacích inštitúcií naprieč celou krajinou.
Materská škola v Kočevje je najnovšou dokončenou realizáciou tohto autorského kolektívu. Novovybudovaná vzdelávacia inštitúcia poskytuje na podlažnej ploche vyše 5.000 metrov štvorcových priestory na výučbu až 350 detí v 16 samostatne fungujúcich triedach. Vzhľadom na minulosť oblasti, v ktorej bola škôlka vybudovaná, sa mesto rozhodlo postaviť objekt, ktorý bude príkladom trvalo udržateľného rozvoja a bude spĺňať štandard pasívnej budovy.
V rámci riešeného pozemku bol objekt osadený na jeho severnej strane, avšak s orientáciou hlavných fasád smerom na juh. Na južnej strane pozemku sa následne nachádza aj školský dvor. Pri návrhu exteriérových priestorov architekti pracovali s moduláciou terénu, vďaka čomu vzniklo nevšedné a dostatočne hravé prostredie, kde deti radi trávia čas počas prestávok aj mimo výučby. Súčasťou dvora je aj novovysadená zeleň a tiež exteriérové, prevažne drevené herné prvky.
S cieľom dostať do interiéru viac denného svetla sa v centre dispozície nachádzajú aj dve menšie átriá. Tie sú doplnené o zeleň a prepojené s vnútornými priestormi vizuálne a funkčne. Dôležitou súčasťou návrhu sú terasy sprístupnené deťom z druhého nadzemného podlažia. Ich súčasťou sú multifunkčné, prevažne kovové herné prvky.
Dispozičné riešenie objektu bolo navrhnuté tak, aby nové priestory podporovali u detí slobodu výberu. Vznikli tu rôzne zákutia určené jednotlivcom, ale aj priestory určené väčším skupinám detí. Väčšina nábytku bola vyrobená na mieru. Okrem úložného priestoru či herných funkcií však na mieru navrhnuté časti poskytujú tiež atypicky tvarované otvory s výhľadmi do exteriéru. Niektoré z tried sú navyše navrhnuté tak, aby ich bolo možné prostredníctvom posuvných priečok v prípade potreby rozdeliť či spojiť.
Atypicky tvarované svetlíky umiestnené na prvom a druhom podlaží vyrobila a dodala slovenská firma GLASSFLOR. Rovnaká firma dodala aj pochôdzne svetlíky, ktoré sú súčasťou terás na druhom nadzemnom podlaží. „Rôzne úrovne a množstvo okien vytvára prepojenie medzi vonkajšími a vnútornými priestormi. Svetlíky na ihrisku na druhom nadzemnom podlaží dávajú deťom novú vertikálnu rovinu pohľadu. Deťom sa otvára úplne nová priestorová perspektíva, ako zvonku, tak zvnútra pre široké výhľady a hmatateľný zážitok z výhľadu na oblohu,” opisujú slovenskí dodávatelia.
Z materiálového hľadiska interiéru dominuje najmä drevo. S cieľom zútulniť vnútorné priestory je tento materiál na viacerých miestach doplnený o farebné akcenty v podobe nábytku na mieru. Drevo ako stavebný materiál tvorí aj prevažnú časť prevetrávanej fasády objektu. Konštrukciu objektu tvoria najmä CLT panely. Za účelom tepelnej izolácie bol zvolený drevovláknitý materiál. Podľa architektov výber materiálov reaguje na súčasné trendy udržateľnosti. Zvolené materiály v kombinácii s technologickými prvkami dopomohli k zaradeniu budovy do energetickej triedy Passiv Haus.
Tento výnimočný slovinský projekt odkrýva potenciál prímestských brownfieldov. Dosiaľ nevyužívaný pozemok v blízkosti viacerých priemyselných budov bol vďaka iniciatíve mesta využitý na výstavbu novej vzdelávacej inštitúcie pre predškolákov. Zvolené materiálové riešenie odkazuje na minulosť oblasti, avšak inak ako sme pri výstavbe v podobných častiach miest zvyknutí. Namiesto zachovania industriálneho charakteru architekti zvolili kontrast, vďaka čomu načrtli možnú udržateľnejšiu a zdravšiu budúcnosť týchto častí miest.
(Archdaily, GLASSFLOR, SVET VMES)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac