Author photoKristína Liďáková 14.10.2024 19:23

Navrhnite detskú izbu, ktorá podporuje bezpečnosť, kreativitu a zdravý vývin detí

Detská izba je výnimočným miestom, kde sa odohráva množstvo aktivít. Práve flexibilita a zameranie sa na účel je pri jej zariaďovaní kľúčový. Je dôležité zabezpečiť atraktívny a estetický vzhľad, ale zároveň vytvoriť prostredie, ktoré podporí rozvoj dieťaťa a zachová jeho bezpečnosť. Premyslený výber farieb, nábytku a kreatívnych prvkov môže prispieť k tomu, aby sa detská izba stala miestom plným radosti, hry a rozvoja.

Zdroj: Dobrý interiér / Silvia Brna Architekti

Zdroj: Dobrý interiér / Silvia Brna Architekti

Detská izba nie je len jednou miestnosťou. Detský priestor vyžaduje množstvo funkcií, ktoré musia koexistovať často na obmedzenej ploche. Využíva sa na hranie, učenie, ale aj na odpočinok, čo si vyžaduje plánované zónovanie. Každá aktivita tak získa svoju plochu, predíde sa chaosu a zabezpečí sa zdravý vývin dieťaťa. 

Správne navrhnutý priestor podporuje kreativitu, poskytuje pocit bezpečia a odráža formujúcu sa osobnosť dieťaťa, preto je potrebné zohľadniť jeho potreby, vek a preferencie. 

Pri zariaďovaní detskej izby je bezpečnosť prioritou. Výber nábytku by sa mal orientovať na solitéry bez ostrých hrán, stabilné konštrukcie a dôsledné kotvenie či upevnenie nábytku. Rovnako dôležitým prvkom sú bezpečné materiály, ktoré neobsahujú toxické prvky a sú certifikované ako bezpečné pre deti. Najväčšie kusy nábytku umiestňujeme pozdĺž stien a čo najbližšie ku dverám. Zároveň sa pri plánovaní úložiska nemusíme obmedzovať iba na podlahovú plochu, ale využívame aj nástenné riešenia.

 

Zdroj: Silvia Brna Architekti

 

Pozornosť sa oplatí venovať aj elektroinštalácii. Rozmiestnenie a počet elektrických zásuviek, ale aj svietidiel, plánujeme vopred a myslíme do budúca. Bežný školák využije okolo dvanásť kusov zásuviek. Pokiaľ nemá dieťa adekvátny vek, zabezpečíme ich krytkami. Pri svietidlách zohľadňujeme najmä ich variabilitu, keď zabezpečíme základné osvetlenie a následne doplnkové a náladové. Osvetlenie pre každú aktivitu, vrátane nočného oddychu, výrazne zlepšuje kvalitu miestnosti. 

Faktor, ktorý ovplyvňuje pobyt v izbe, je prirodzené svetlo. Správne záclony, ktoré prienik svetla rozptýlia, ale úplne nestlmia, či orientácia nábytku podporujúca dopad svetla do miestnosti, môže preto stimulovať či naopak utlmiť aktivitu detí. 

Deti rastú rýchlo a ich potreby sa menia, preto je dobré, ak izba dokáže reagovať na ich meniace sa záujmy. Ideálne je preto použitie ergonomického, modulárneho nábytku, ktorý je možné prispôsobiť veku a výške dieťaťa, čím sa zamedzí nielen nesprávnemu sedeniu. Zároveň umožňuje vytvoriť variabilný priestor, ktorý sa dokáže meniť spoločne s dieťaťom a prispôsobiť aktivitám, ktorým sa v izbe venuje.  

Vhodné sú preto rastúce stoly a stoličky, veľkostne nastaviteľné postele a nábytok, ktorý ľahko upravíte alebo presuniete podľa potreby. Zároveň zariadenie predstavuje nosný prvok miestnosti, nielen čo sa týka kvality, ale aj vizuálu. Vyberáme preto neutrálne, solídne kusy nábytku. Jednoduchou výmenou dekorácií a textílií následne možno dosiahnuť výrazné zmeny bez nutnosti kompletných úprav.

 

Zdroj: Silvia Brna Architekti

 

Princípy, ktoré sa zaoberajú podporou detskej psychológie a správnym vývinom, ozrejmuje aj metóda Montessori. Pri zariaďovaní detskej izby možno implementovať najmä podporu sebestačnosti dieťaťa, ktorá rozvíja nielen jeho charakter a potenciál, ale aj jemnú motoriku.

Knihy a hračky, kreatívne potreby či oblečenie preto umiestňujeme na pre dieťa dostupné miesta, pri ktorých máme istotu, že na ne bezpečne dosiahne. Vhodným prvkom metódy je aj motivácia k udržiavaniu poriadku, čím sa dieťa učí zodpovednosti. Preto je dôležité zvoliť nábytok a také úložné priestory, aby s nimi zvládlo pracovať.     

Priestor pre kreslenie, čítanie a hranie hier by mal byť v detskej izbe jasne rozdelený na jednotlivé zóny, aby každá aktivita mala svoje miesto a deti sa mohli sústrediť na to, čo práve robia. 

Dôležitou súčasťou Montessori filozofie je aj pohyb, ktorému by mala byť detská izba, v rámci možností, prispôsobená. Fyzická aktivita v interiéri môže predstavovať napríklad rôzne preliezky, lezecké steny či rebriny, ktoré doplnia tlmiace podložky. Hraciu zónu vybavíme pohodlným kobercom, nízkymi úložnými boxami na hračky a priestranným miestom, kde sa môžu deti bez obáv pohybovať. 

 

Zdroj: Dobrý interiér

 

Okrem rozvoja osobnosti a schopností dieťaťa dokáže detská izba vytvoriť inšpiratívne prostredie, rozvíjajúce kreativitu. Pre kreslenie a tvorenie je vhodný pracovný stôl s dostatočným úložným priestorom na kreatívne potreby, papiere a iné pomôcky. Prípadnou alternatívou sú úložné kontajnery na kolieskach. Jedným zo spôsobov, ako oceniť tvorbu dieťaťa, je zabezpečenie priestoru na vystavenie diel. Stačia na to kovové lišty s magnetmi, prípadne nástenky, ktoré môžu byť zároveň plochami na kreslenie.   

Oddychová časť s posteľou a nočným osvetlením môže zahŕňať aj čítací kútik s pohodlným kreslom alebo sedacím vankúšom, nízko umiestnenými policami na knihy a mäkké osvetlenie pod úrovňou očí. Pocit bezpečia v oboch častiach zabezpečia textílie. Ideálnym riešením je baldachýn, a to nielen nevyhnutne nad posteľou.

Samotný komfort v izbe formujú aj textílie, čalúnený nábytok, rôzne taburety, ale aj závesy, či koberce, ktoré majú vplyv na zlepšenie akustiky a tým aj vylepšujú pocit, aký v deťoch priestor vyvolá. Zároveň sú príjemné na dotyk a podporujú psychickú pohodu. 

 

Zdroj: Dobrý interiér
 

Flexibilitu či určitú prispôsobiteľnosť izby oceníme nielen pri nábytku a osvetlení. Efektívne navrhnutý priestor umožňuje zmeny bez náročných zásahov, odrážajúc rýchlo sa meniace záujmy, závisiace od veku dieťaťa. Dizajn priestoru možno obmieňať zmenou farby koberca, vymeniteľnými nálepkami a plagátmi alebo tapetou, ktorá doplní neutrálny nábytok.

Pri dizajnovaní detskej izby možno experimentovať s rôznymi štýlmi a farebnými kombináciami. Dôležité je však izbu vizuálne nezahltiť a venovať pozornosť aj požiadavkám dieťaťa. Každá izba by mala byť unikátna, tak ako samotné dieťa, ktoré v nej žije. Všetky zóny by mali byť ľahko dostupné a organizované tak, aby deti vedeli udržať poriadok a zároveň podnecovali k aktivitám. 

Esteticky podnetný priestor s dostatkom vizuálnych stimulov podporuje fantáziu a tvorivé myslenie. Organizované a prehľadné prostredie zase napomáha rozvoju samostatnosti a disciplíny. Vhodné dispozičné riešenie a bezpečné materiály chránia deti pred úrazmi a vytvárajú im istotu a komfort. Detská izba by teda mala byť navrhnutá tak, aby flexibilne reagovala na meniace sa potreby dieťaťa počas jeho vývinu.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube