Šancová ulica je jednou z najrušnejších ulíc v celej Bratislave. Pred niekoľkými mesiacmi sa dokonca objavila petícia, ktorá žiada mesto o realizáciu opatrení, ktoré by zmiernili dopravný ruch a spravili ju priateľskú k chodcom, cyklistom či verejnej doprave. Teraz sa zdá, že Magistrát nebol k požiadavkám verejnosti úplne hluchý – možnosť vyhradeného pruhu pre verejnú dopravu sa aktívne zvažuje.
Presne pred piatimi rokmi, symbolicky v deň stého výročia vzniku Československej republiky, bola spustená aj stránka YIMBA.sk. Portál YIM.BA – Yes In My Bratislava mapuje proces premeny hlavného mesta Slovenska na významnú medzinárodnú metropolu. Nič z toho by nebolo možné bez vašej podpory.
Nové centrum Bratislavy, resp. bratislavský downtown, smeruje k dobudovaniu. Postupne sa formuje vízia zostávajúcich, ešte nezastavaných pozemkov, ktoré by mali stvárňovať významní architekti. Týkať sa to bude aj veľkého priestoru medzi Mlynskými nivami, Košickou a Chalupkovou. Majiteľ pozemkov, developer Penta Real Estate, štartuje medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž.
V Bratislave môže vzniknúť druhý najvyšší – dokonca z istého pohľadu aj najvyšší – mrakodrap v Európskej únii. Slovenská metropola smeruje nezadržateľne do výšky, pričom nová dominanta nebude osamotená. Developer J&T Real Estate (JTRE) potvrdzuje plány na vznik budovy mimoriadnej výšky, tým sa ale jeho mimoriadne plány nekončia.
Verejnosť ho nezriedka označuje za jeden z najkrajších domov v Bratislave. Výnimočný však nie je len vonkajším zjavom. V budove na Panskej 35 takmer storočie sídlila legendárna Lekáreň u Salvatora, mimoriadne vzácny historický priestor, ktorého pôvod siaha do 17. storočia. Dlhých 28 rokov však bol prázdny, kým sa mestu nepodarilo lekáreň prinavrátiť na pôvodné miesta. Teraz sa konečne otvára obyvateľom aj návštevníkom mesta.
Okolie Kuchajdy v Novom Meste je horúcou rozvojovou zónou, ktorá prejde v najbližších rokoch výraznými zmenami. Viacerí významní developeri tu plánujú rozostavať developerské projekty, vrátane veľkých komplexov s výškovými dominantami. Tých môže byť toľko, že sa tu vyformuje akýsi druhý bratislavský downtown, teda lokalita s vysokou koncentráciou veží. Tie ale nemusia byť ani zďaleka také vysoké.
Kvalitný verejný priestor, slúžiaci širokej komunite, nemusí stáť obrovské peniaze. Príkladom je areál základnej umeleckej školy, ktorý mal byť pôvodne oplotený, napokon sa ale otvoril verejnosti. Vďaka zapojeniu umeleckej invencie sa zároveň stal jedinečným miestom, ktoré je ozdobou školy aj mesta.
Kým kultúrnych zariadení pribúda poskromne, v prípade umeleckých diel je situácia odlišná. Bratislavské verejné priestory, zvlášť v susedstve developerských projektov, začínajú dopĺňať nové umelecké diela. Ďalšie vznikne v Zwirne, kde chce spoločnosť ZWIRN Area dotvoriť námestie medzi zrekonštruovanou Pradiarňou 1900 a práve dokončenou zástavbou. Odhalené boli výsledky umeleckej súťaže.
Mlynské Nivy sa majú v najbližších desaťročiach premeniť na vzorovú mestskú štvrť, tvorenú kompaktnou zástavbou, mixom funkcií a atraktívnymi verejnými priestormi. Rozvoj však nebude bez obetí. Mestská urbanistická štúdia Mlynské Nivy, vypracovaná Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB), totiž ráta so zánikom garáží pri Prístavnej ulici. Tie sa ale stali domovom komunity hudobníkov, ktorá je teraz ohrozená.
Mestská časť Petržalka sa vo zvýšenej miere venuje skvalitneniu športovej infraštruktúry. V súčasnosti čelí veľkému nedostatku moderných multifunkčných hál, čo je pri jej veľkosti silný nedostatok. V budúcnosti by sa to mohlo zmeniť, závisí to však aj od reakcií verejnosti. Samospráva totiž svoje aktivity spája s pomerne otvorenou občianskou participáciou.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac