Nové centrum Bratislavy, resp. bratislavský downtown, smeruje k dobudovaniu. Postupne sa formuje vízia zostávajúcich, ešte nezastavaných pozemkov, ktoré by mali stvárňovať významní architekti. Týkať sa to bude aj veľkého priestoru medzi Mlynskými nivami, Košickou a Chalupkovou. Majiteľ pozemkov, developer Penta Real Estate, štartuje medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž.
Priestor, ktorý je predmetom aktuálnej súťaže, bol dlhé roky vo vlastníctve spoločnosti HB Reavis. Pôvodom slovenský developer tu plánoval vybudovať masívny kancelársky súbor, nazvaný Mlynské Nivy Košická. Pozostávať mal zo série nižších budov a dominanty na nároží Mlynských nív a Košickej. Pôvodne sa uvažovalo s výškou 115 metrov, neskôr sa znížila na 105 metrov. Zmeny sa neskôr plánovali aj pri iných budovách, dokonca sa uvažovalo nad výstavbou bytov.
HB Reavisu sa podarilo niektoré z pripravovaných objektov dotiahnuť takmer do štádia stavebného povolenia, napriek tomu ich nerozostaval. Na začiatku tohto roka totiž oznámil, že sa ako developer sťahuje zo slovenského trhu. V súčasnosti zostáva už len v roli správcu priestorov. Z tohto dôvodu nedávalo zmysel rozsiahle pozemky držať vo vlastníctve a postupne ich rozpredal.
V susedstve Chalupkovej sa k nim dostala dvojica spoločností. Objekt bývalej dočasnej autobusovej stanice a susednú plochu na rohu Chalupkovej a Továrenskej získalo Alto Real Estate, relatívne mladá firma okolo jedného z bývalých partnerov Penty Jozefa Oravkina. Zvyšné parcely prevzala priamo Penta Real Estate, ktorá tvrdo pracuje na svojom rozširovaní v novom centre mesta aj na pravom brehu Dunaja.
Developer už pri akvizícii pozemkov oznámil, že časť bývalého zámeru rozostavia prakticky okamžite – teda ešte v priebehu tohto roka. Má ísť o kancelársky objekt C34. V 11-podlažnej budove v tvare písmena L vznikne 31.000 m2 prenajímateľnej plochy, z čoho približne 1.500 m2 budú tvoriť priestory pre retail. Pôvodným architektom je prestížna britská kancelária AHMM, Penta Real Estate plánuje čiastočný redizajn. Podľa informácií YIM.BA by jeho autorom mala byť česká kancelára Jakub Cigler Architekti.
Na zvyšok plochy ale teraz Penta Real Estate vyhlasuje súťaž. Pôjde o medzinárodnú, otvorenú, dvojkolovú, neanonymnú súťaž, kde sa k trom vopred vybraným ateliérom v prvom kole pridajú návrhy ďalších kancelárií. Vybraté budú tri, ktoré budú následne rozpracované v druhom kole. Konkurencia nebude malá – napokon, vopred vyzvané kancelárie sú mimoriadne renomované. Okrem neprekvapivého pracoviska Jakub Cigler Architekti ide o slávne BIG - Bjarke Ingels Group a nemenej významnú holandskú kanceláriu MVRDV.
Je tak bezpečné povedať, že táto časť metropoly dostane projekt s medzinárodnou, možno až svetovou úrovňou. Developer lokalitu popisuje ako „jednu z najprestížnejších lokalít Bratislavy, umiestnenú v rozvíjajúcom sa downtowne a v tesnej blízkosti Dunaja a Starého Mesta“. Cieľom firmy je premeniť zanedbanú oblasť na „rušnú zónu s architektúrou svetovej kvality, prémiovými rezidenčnými a obchodnými priestormi a vysokokvalitnými verejnými priestormi so zeleňou a silným dôrazom na prostredie“.
Ide zatiaľ o veľmi všeobecné informácie, bližšie podklady ale dosiaľ zverejnené neboli. Každopádne, je očividné, že developer má záujem budovať kancelárske a najmä rezidenčné budovy. Hrubá podlažná plocha objektov by mala dokopy dosiahnuť 135-tisíc metrov štvorcových, najvyššia budova môže mať – ako to bolo plánované aj v minulosti – 115 metrov. Tieto čísla a parametre vychádzajú z Územného plánu zóny Chalupkova, ktorý tu tiež predpokladá umiestnenie dominanty.
V porote sú zastúpení viacerí špičkoví odborníci, vrátane domácich aj zahraničných. Nezávislých expertov je v porote viac ako závislých na vyhlasovateľovi, čo zvyšuje pravdepodobnosť na naozaj dobrý výsledok. Prvé kolo bude vyhlásené o niekoľko dní, ukončené bude v januári. Druhé kolo by malo byť ukončené na konci marca. Odmena pre účastníkov druhého kola je 30-tisíc eur.
Spôsob, akým chce developer získať podobu svojho projektu, je pre Bratislavu dobrou správou. Existuje veľmi dobrá šanca, že takto nastavená súťaž zaujme špičkové domáce aj zahraničné pracoviská a porota bude môcť vyberať z množstva zaujímavých konceptov, ktoré obohatia lokálne a mestské prostredie.
Daný formát súťaže je nastavený pomerne dobre, hoci zopár nedostatkov alebo otázok vyvoláva. V porote napríklad nie je zastúpený predstaviteľ mesta, resp. Metropolitného inštitútu Bratislavy, ktorý by bol schopný odborne posúdiť dopad zámeru na širšie mestské vzťahy. Členom poroty by mal byť starosta Starého Mesta Matej Vagač, to však nestačí. Druhou otázkou je plocha priamo na rohu Chalupkovej a Košickej, ktorá je vlastnená firmou Apollo Residence s.r.o., blízkou podnikateľovi Michaelovi Dragašičovi. V prezentačnom videu sú však tieto plochy do súťaže zahrnuté.
Aj napriek tomu je ale potenciál pre kvalitný výsledok vyšší ako v prípade druhej súťaže, ktorá aktuálne v priamom susedstve prebieha. Aj Alto Real Estate totiž hľadá podobu svojich pozemkov po HB Reavis. V dvojkolovej ideovej súťaži sa hľadá riešenie bloku, umožňujúceho vybudovanie 61,5-tisíc metrov štvorcových hrubej podlažnej plochy pri maximálne 75 metrov vysokej najvyššej budove. Investor však nezverejnil, ktoré štúdiá prizval, v porote zas majú väčšinu členovia, závislí na vyhlasovateľovi. Nezávislí experti sú zas výlučne zahraniční, chýba tak expert s lokálnou znalosťou.
Neznamená to, že aj táto kompetícia nemôže prilákať veľa účastníkov (hoci najmä zo zahraničia, keďže Alto podmieňuje účasť rozsiahlymi referenciami), dokonca sa možno niektoré tímy prihlásia do oboch, čím vytvoria potenciál pre ucelenejší development. Napriek tomu ale Penta možno získa viac návrhov a širší výber.
V každom prípade sa robí dôležitý krok k tomu, aby sa dobudovalo nové komerčné centrum mesta. Oproti minulosti sa predsa len rozmýšľanie o meste posunulo, v dôsledku čoho môžu aktuálne súťaže priniesť vyššiu kvalitu pripravovaných projektov. Táto časť Bratislavy potrebuje kvalitné a spojité verejné priestory s podporou pešej a cyklistickej dopravy, potrebuje rozumne pracovať s energiou či využívaním dažďovej vody, potrebuje atraktívnu a rozpoznateľnú architektúru a vytvárať živé miesta, kde budú chcieť ľudia tráviť čas.
Penta Real Estate už potenciál dobre nastavených súťaží naznačila, keď hľadala podobu projektu Southbank. Teraz môže opäť priniesť projekt s prísľubom vzniku obľúbeného a dobrého miesta pre život, prácu či trávenie voľného času.
Bratislavský downtown je dnes zhruba v polovici svojho vývoja. Jednotliví developeri postupne definujú svoje vízie urbanizácie zostávajúcich pozemkov, z ktorých vyplýva, že pôjde o výnimočnú štvrť v stredoeurópskom meradle. Pri súčasnom tempe výstavby by mohla byť dobudovaná v prvej polovici budúceho desaťročia. Bratislave dodá imidž medzinárodnej metropoly, hľadiacej do budúcnosti.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre