Nové centrum Bratislavy dostane ďalší projekt od svetoznámeho architekta. Developer Penta Real Estate vyhlásil víťaza súťaže na riešenie exponovaného pozemku v priestore medzi Mlynskými nivami, Košickou a Chalupkovou. Známe meno je prísľubom vzniku ikonického projektu, ktorý dotvorí prostredie downtownu.
Bratislavský downtown, teda niekdajšia priemyselná lokalita v priestore medzi Páričkovou ulicou a Dunajom, je v súčasnosti „najhorúcejším“ miestom pre výstavbu v metropole. Od roku 2007, keď sa začali asanovať prvé industriálne areály, až dodnes tu vyrástlo množstvo výškových budov, polyfunkčných komplexov a kultivovaných verejných priestranstiev od viacerých významných architektov. V najbližších rokoch by mali pribudnúť ďalšie výrazné projekty.
Jeden z nich plánuje vybudovať aj spoločnosť Penta Real Estate, teda developerská divízia finančnej skupiny Penta. V prvej polovici roka 2023 ohlásila akvizíciu významného pozemku. priestoru medzi Chalupkovou, Mlynskými nivami a Košickou. Prevzala ho od firmy HB Reavis, ktorá niekoľko mesiacov predtým oznámila ústup z bratislavského trhu, pričom sa vzdala niekoľkých pripravovaných projektov.
Jedným z nich bol aj kancelársko-retailový komplex Mlynské Nivy Košická na mieste odstavných plôch niekdajšej dočasnej autobusovej stanice. Nový majiteľ okamžite oznámil, že na pozemky plánuje zrealizovať medzinárodnú urbanisticko-architektonickú súťaž medzi poprednými európskymi kanceláriami. Z pôvodného konceptu si ponechal len kancelársku budovu popri Mlynských nivách, kde si plánuje vybudovať svoje sídlo.
Súťaž vyhlásil v novembri 2023, pričom išlo o dvojkolovú kompetíciu, v ktorej mala byť v druhom kole posudzovaná šestica konceptov. Z týchto bola trojica vybratá z otvoreného prvého kola, zvyšné tri ateliéry boli vyzvané. Nešlo o žiadne neznáme mená. Popri overenej českej kancelárii Jakub Cigler Architekti developer oslovil aj globálne úspešné pracoviská Bjarke Ingels Group + Pantograph a MVRDV.
Súťaž pritiahla 83 záujemcov z celého sveta. Na popredných priečkach sa umiestnili ďalšie známe kancelárie, napríklad MAD Architects, Chybik + Kristof alebo Gensler. Do druhého kola však postúpili nemenej prestížne ateliéry KCAP, Baumschlager Eberle Architekten + Studio Perspektiv a Stefano Boeri Architetti. Odborná porota tak vyberala z pestrej palety prístupov od špičkových autorov.
Spomedzi týchto pracovísk napokon podľa vyhlasovateľa súťaže priniesla najlepší koncept kancelária Stefano Boeri Architetti. Ako uvádza developer, „odborná porota na návrhu ocenila primárne kontextuálny prístup pri navrhovaní urbanistickej štruktúry, vychádzajúcej z kompaktnej blokovej zástavby charakteristickej pre európske mestá, ako protiklad doterajšej solitérnej zástavby v ostatných častiach downtownu. Súčasťou projektu bude aj otvorený zelený vnútroblok, ktorý nadviaže na zelené verejné priestory v susedných projektoch.“
Penta zatiaľ víťazný návrh neukázal, napriek tomu je predstavený popis vysoko optimistický. Nový projekt sa bude svojim charakterom líšiť od Sky Parku, založenom na rozvoľnenom koncepte výškových budov v parku. Odlišný by mal byť aj od nedávno predstaveného zámeru od Alto Real Estate, ktorý chce na pozemkoch medzi Sky Parkom a Chalupkovou (taktiež prebratých od HB Reavis) v spolupráci s holandským štúdiom Mecanoo vybudovať sériu rezidenčných objektov a kancelárskej budovy. Blokovou štruktúrou zámer Penty nadviaže skôr na Twin City, Zwirn alebo výhľadovo Portum.
Vzhľadom na predpokladané objemy metrov štvorcových či možnosti Územného plánu zóny Chalupkova však projekt pravdepodobne získa aj výškovú – a snáď aj výraznú architektonickú – dominantu. Najznámejšou realizáciou Stefana Boeriho je výškový komplex Bosco Verticale v Miláne, ktorý Boeri opisuje ako „dom pre stromy obývaný ľuďmi“. Podobe ikonický development si pýta aj nové centrum slovenského hlavného mesta.
Význam milánskeho projektu pripomína aj developer, pričom zdôrazňuje, že Rada pre vysoké budovy a mestské prostredie menovala Bosco Verticale najlepšou budovou na svete. Taktiež upozorňuje, že štúdio sa primárne zameriava na trvalo udržateľnú architektúru a strategický mestský rozvoj (stojí napríklad za plánom rozvoja albánskej Tirany). Vytvára tým očakávania aj od bratislavského zámeru.
Koncept plánuje developer najprv odprezentovať odbornej verejnosti, následne ho ukáže aj širokému publiku. Spoločne s ním pravdepodobne odhalí aj budúcu podobu svojej centrály, ktorú navrhuje kancelária Jakub Cigler Architekti. V súťaži sa umiestnila tretia, druhú obsadil dánsky ateliér BIG v spolupráci so slovenským Pantographom.
V tejto chvíli je predčasné hovoriť o kvalite konceptu, Stefano Boeri Architetti je však rozhodne mimoriadne prestížne, známe a kvalitné pracovisko. V Bratislave nesúťaží prvýkrát, objavilo sa už v súťaži na druhú etapu Eurovey. Vtedajšia vízia však bola v prostredí slovenskej metropoly nerealizovateľná, keďže bola až príliš odvážna. Tentokrát však architekti projekt očividne prispôsobili podmienkam mesta.
Ak by víťazný návrh aspoň trochu pripomínal milánsky projekt, nové centrum Bratislavy by snáď konečne mohlo získať skutočne rozpoznateľnú vežu. Viacero nových vstupov do lokality je po vizuálnej stránke na dobrej úrovni, naozaj výnimočné aj z medzinárodného pohľadu ale nie sú. Hlavné mesto Slovenska sa ale rozvojom downtownu pozicionuje ako internacionálna metropola, čomu by mala zodpovedať kvalita architektúry.
Architektúre by však mala rovnako sekundovať úroveň verejného priestoru, vybavenosti alebo dopravnej obslužnosti. Kým investori v rámci svojich pozemkov realizujú príťažlivé priestranstvá a sadové úpravy, mimo nich sa kvalita citeľne znižuje. Projekty sú oddelené širokými cestami, električková doprava v lokalite naďalej chýba a absentujú tu aj nekomerčné služby vrátane kultúry, vzdelávania či komunitných aktivít.
Či to prekoná zámer od Penta Real Estate, nie je známe. Nové projekty ale ukazujú, že sa z downtownu stáva štvrť s vysokým potenciálom byť výkladnou skriňou Bratislavy. Prístup a záujem samosprávy – mestskej i miestnej – by tomu mal zodpovedať. Lokalita potrebuje špičkových architektov aj pozornosť mesta. Inak bude potenciál veľkých architektonických súťaží premrhaný zanedbanými detailmi.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre