zoradiť: podľa dátumu
Praha bojuje podobne ako Bratislava s nízkou dostupnosťou bývania, rovnako ako nízkou hustotou zástavby. Po vzore západoeurópskych metropol preto založila Pražskú developerskú spoločnosť, ktorá plánuje v horizonte nasledujúcich 10-15 rokov zrealizovať približne 50 projektov. V príprave sú projekty menších mierok aj celé mestské štvrte. Súbežne sa jej darí napredovať hneď na viacerých.
Interiér v Rezidencii Grand Koliba bol navrhnutý ako nájomný byt pre náročných klientov. Ponúka nielen krásne výhľady do okolia, ale aj kvalitné stolárske detaily a funkčné prvky. Jednoduchá, no príjemná paleta materiálov vytvára komfortné prostredie na bývanie.
Predovšetkým v starších častiach miest a obcí sa nachádzajú stiesnené pozemky, ktoré sú na prvý pohľad nevhodné pre umiestnenie kvalitného a pohodlného bývania. Opak je ale pravdou. Po príklady netreba chodiť do Japonska, nachádzajú sa aj na Slovensku. V Žiline sa podarilo príťažlivým spôsobom vstúpiť do štandardnej zástavby a zrealizovať tu projekt, ktorý je v mnohých ohľadoch výnimočný.
Československé mestá zažili v normalizačnom období vlnu výstavby obchodných domov Prior. Hoci v čase vzniku boli vnímané ako symbol pokroku, dnes už nedokážu držať krok so súčasnými nákupnými centrami. Pre ich majiteľov to je veľká výzva. Nezriedka sa totiž nachádzajú v lukratívnych lokalitách, čo vytvára príležitosť pre ich transformáciu na projekt, ktoré môžu mať pre mesto väčší prínos.
Husto zastavaný priestor v srdci obrovskej metropoly, navyše v susedstve rušnej železničnej stanice, na prvý pohľad neposkytuje potenciál pre vznik zelenej oázy. Námestie Exchange Square v Londýne však dnes ponúka návštevníkom priestory na oddych, a to priamo nad železničnou infraštruktúrou. Ide o dokonalú súhru moderného mestského plánovania a inovatívnych stavebných technológií.
Prešov sa má už čoskoro zaradiť k mestám, kde sa nachádza špičková moderná nemocnica. V súčasnosti rozdelené pavilóny Fakultnej nemocnice J. A. Reimana budú po novom zlúčené pod jednu strechu. Podľa stavebníka, Ministerstva obrany SR, budú až 80% služieb novej nemocnice môcť využívať aj napriek prívlastku „vojenská“ všetci obyvatelia východného Slovenska.
Koncom júna predstavila odborná porota architektonického ocenenia CE ZA AR 2024 tohtoročné nominácie. V kategórii Interiér jednoznačne dominovali projekty, nachádzajúce sa na území Bratislavy. Zo štyroch nominovaných diel sú v hlavnom meste situované tri realizácie. Výnimku tvorí interiér Bytu 11 od architekta Zorana Samoľa, ktorý sa nachádza v Šali. Unikátny je hneď v niekoľkých ohľadoch.
Trnavskej radnici sa začiatkom roka podarilo získať stavebné povolenie na rekonštrukciu známej Emmerovej vily, ktorá je súčasťou obľúbeného Ružového parku. Budova, ktorá dnes slúži predovšetkým ako sklad, by sa po novom mala stať plnohodnotou súčasťou mestského života. Rekonštrukcia je ďalším významným krokom mesta v rámci obnovy miestneho architektonického dedičstva.
Systematická likvidácia jednej zo vzácnych bratislavských pamiatok začala už v 50. rokoch minulého storočia a do 21. storočia sa z nej zachovalo len niekoľko prvkov. Bratislavskú Kalváriu sa však napokon podarilo zachrániť. Dnes podľa odbornej verejnosti patrí medzi najlepšie obnovené verejné priestory hlavného mesta. Kalvária zažila príbeh, aký by si zaslúžili mnohé pamiatky v celej krajine.
Mesto Poprad prechádza v posledných rokoch citeľným rozvojom, pričom viaceré zásahy sa sústredia v okolí rovnomennej rieky. Len nedávno tu bol dokončený príťažlivý Park na nábreží, ktorý aktuálne bojuje o získanie prestížneho ocenenia CE ZA AR 2024. Krátko nato získal stavebné povolenie rezidenčný zámer Nové nábrežie. Okrem verejných priestorov tak v tomto vzácnom mestskom prostredí pribudne aj nové bývanie.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac