zoradiť: podľa dátumu
Anticena za architektúru BRUTUS aj tento rok „ocenila" najhoršie architektonické počiny na Slovensku. V siedmom ročníku si verejnosť vyberala z 48 nominovaných projektov, pričom viaceré z nich pochádzali z Bratislavy. Anticena BRUTUS opäť poukazuje na zanedbávanie architektonických hodnôt a nedostatok verejnej diskusie o kvalitnej architektúre, urbanizme i vzťahu k prostrediu.
Bratislavské architektonické štúdio Abrama architekti vytvorilo unikátny pracovný priestor, ktorý sa vymyká bežným kanceláriám. Moderný interiér, ocenený prestížnou cenou Intebold Awards, kombinuje funkčnosť, estetiku a príjemnú atmosféru. Zamestnancom ponúka viac ako len miesto na prácu – je inšpiratívnym priestorom na stretnutia, výmenu nápadov a relax.
Námestie osloboditeľov v Košiciach patrí k najfrekventovanejším lokalitám v druhom najväčšom meste Slovenska. V jeho susedstve sa nachádza veľké nákupné centrum, kancelárske budovy, najznámejší hotel či vstup do historického jadra, ale aj prázdne plochy na mieste bývalého nedokončeného kongresového centra. Teraz tu konečne vznikne nová zástavba veľkomestského charakteru, za ktorou stojí známy bratislavský developer.
Väčšina nových štvrtí, ktoré vznikli v susedstve slovenských miest v posledných desaťročiach, je katastrofálna. Štandardne ide o banálne prostredie, tvorené repetetívnou zástavbou katalógových domov bez kvalitných verejných priestorov, zelene a skrytých za vysokými múrmi. V blízkosti Žiaru nad Hronom sa však uvažuje so zámerom Nový Žiar, ktorý ukazuje, ako by mala vyzerať budúcnosť výstavby v krajine.
Tak ako obyvatelia Bratislavy, aj ľudia z Budapešti obľubujú vychádzky do blízkych lesov, kde vznikla už v minulosti bohatá turistická infraštruktúra. A rovnako ako v slovenskej metropole, aj u susedov rokmi zastarala, čo si vyžadovalo rekonštrukciu. K tomuto zadaniu pristúpila samospráva s náležitou úctou.
23. ročník Ceny za architektúru opäť potvrdil vysokú úroveň slovenskej architektonickej scény. Z viac ako sto prihlásených diel vybrala medzinárodná odborná porota tie najlepšie projekty, rozdelené do piatich kategórií. Už tradične oceneniu dominovali predovšetkým bratislavské projekty. Laureátmi sa stali aj diela a organizácie s výnimočným prínosom pre miestne komunity.
Realizácie architekta Petra Jurkoviča ocenili odborníci v minulosti už niekoľkokrát. O sošku CE ZA AR teraz jeden z jeho najnovších projektov zabojuje opäť. Nomináciu si vyslúžil na základe rekonštrukcie staršieho rodinného domu, ktorá si ctí jeho proporcie aj pôvodný tvar. Jeho súčasná podoba je však aj napriek tomu unikátna.
V priebehu leta schválilo Mestské zastupiteľstvo v Trnave prijatie bankového úveru vo výške 10 miliónov eur. Peniaze majú byť použité na šesť konkrétnych zámerov, pri ktorých sa radnica uchádza aj o získanie nenávratných finančných prostriedkov. Schválenie úveru umožní rýchlejšiu realizáciu projektov, ktoré opäť posunú Trnavu v jej snahách o vytvorenie skvelého miesta pre život.
Pardubice sa do roku 2027 stanú domovom najväčšej hokejovej arény na svete. Ambiciózny projekt s kapacitou 22.296 divákov zafinancuje podnikateľ a väčšinový vlastník HC Dynamo Pardubice Petr Dědek. Multifunkčný komplex bude hostiť aj kultúrne a spoločenské akcie. Okrem obdivuhodnej kapacity sa bude môcť pochváliť zaujímavou architektúrou a dôrazom na kvalitne riešené verejné priestory.
Slovenskými mestami prešla prvá vlna rekonštrukcií historických centier a námestí v prvých desaťročiach po revolúcii. V niektorých prípadoch došlo na kvalitné a trvalé zlepšenie stavu, v iných na lacné úpravy, ktoré si dnes opäť vyžadujú pozornosť. Dobrou správou je, že si samosprávy začínajú volať na projekty architektov. Ďalším z miest, ktoré by sa mohli konečne dočkať kvalitnejšieho centra, je inak zdevastovaný Ružomberok.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac