Bratislava je o čosi bližšie k realizácii protokolárneho miesta Hrobu neznámeho vojaka. Naplánované je na Rázusovom nábreží v Starom Meste, na mieste niekdajšieho korunovačného pahorku alebo repliky sochy Márie Terézie. Prípravu projektu zastrešuje predovšetkým mestská časť Bratislava – Staré Mesto, ktorá vybrala miesto, zrealizovala výtvarnú súťaž a zabezpečí aj samotný vznik Hrobu neznámeho vojaka.
Ako informuje TASR, prípravné práce sa posunuli z fázy vypracovania projektovej dokumentácie do fázy technologickej prípravy. Odvolávajú sa pritom na hovorcu mestskej časti Mateja Števove. „Momentálne prebieha materiálové zabezpečenie a technologické skúšky materiálov. Po pripomienkovaní víťazného návrhu bola vybratá finálna podoba materiálu oplášťovania a variant centrálneho svetelného zdroja,“ priblížil Števove.
Hovorca odkazuje na medzinárodnú súťaž výtvarných návrhov, ktorú mestská časť vyhlásila na začiatku tohto roka. Výsledky boli predstavené na začiatku apríla. Víťazom súťaže sa na základe rozhodnutia poroty stal spomedzi 21 súťažiacich s 24 návrhmi sochár Marek Kvetán. Kvetánov pamätník má tvar kruhu, ktorý symbolizuje štít padajúci alebo opierajúci sa o zem. „Samotný tvar kruhu tu zastupuje aj symbol času a večnosti, čím odkazuje k pietnemu miestu pamätníka,“ popisoval vtedy autor. Teleso pamätníka je doplnené o motív večného ohňa. Pamätník má byť zároveň podsvietený. Z vonkajšej strany prstenca by sa mal nachádzať aj text.
Porota vysoko hodnotila silný záujem tvorcov aj úroveň návrhov. „Ide o veľmi exponovaný priestor, kde už teraz existuje súbeh viacerých sochárskych diel. Navyše, do hry vstupuje aj ľudský faktor - keďže ide o obľúbené prídunajské korzo. Toto všetko museli súťažiaci navnímať a správne vyhodnotiť a Marek Kvetán bol v tomto najúspešnejší," zhodnotila súťaž teoretička umenia a členka poroty Ľuba Belohradská. Na Kvetánovom návrhu špeciálne ocenila minimalizmus aj kruhový motív.
Mestská časť vtedy avizovala, že dielo má na nábreží pribudnúť do septembra 2022. „Ak sa nestane nič nepredvídané, mal by sa termín dodržať," ubezpečuje Matej Števove. V apríli sa rozpočet predpokladal na úrovni 300-tisíc eur. Víťaz súťaže dostal okrem toho odmenu 15-tisíc eur.
TASR pripomína, že protokolárne miesto sa malo pôvodne nachádzať pri budove Úradu vlády (ÚV) SR, na mieste, kde stojí socha Mareka Čulena. Po kritike i nesúhlase Starého Mesta, ktorému sa miesto pri soche zakladateľa komunistickej strany zdalo nedôstojné a nereprezentatívne, sa hľadalo iné miesto. Areál na Rázusovom nábreží odobrila mestská časť, Metropolitný inštitút Bratislavy i Magistrát Hlavného mesta, v októbri 2021 návrh schválila aj vláda.
Osobne považujem aj naďalej osadenie tohto inak mimoriadne dôležitého pamätníka a protokolárneho miesta na nábreží za chybné. Neexistuje jediný dôvod, prečo by mal byť parčík pri Úrade vlády menej reprezentatívnym a dôstojným, ako Rázusovo nábrežie. V tom čase bol ako argument využívaný ruch z električiek a trolejbusov. Staré Mesto tento problém „vyriešilo“ tak, že Hrob neznámeho vojaka premiestnila k mimoriadne rušnej križovatke, kde okrem automobilovej dopravy premávajú často aj električky.
V každom prípade, som presvedčený, že nábrežie Dunaja v Bratislave bude musieť byť jedného dňa komplexne zrekonštruované, keďže jeho dnešný stav je neuspokojivý. Ak sa tak stane, azda dôjde aj k odstráneniu Hrobu neznámeho vojaka z tohto miesta – a jeho presunu do vhodnejšej lokality, napríklad práve k Úradu vlády SR.
(TASR, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre