Vyšliapané chodníky a viacero bariér na Adámiho ulici v Karlovej Vsi boli ešte donedávna hanbou okolia. Návštevníci priľahlého cintorína však už nemusia kľučkovať neforemným trávnatým územím medzi činžiakmi. Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) sa postaral o skultúrnenie priestoru, ktorý získal väčšiu dôstojnosť. Práce napredujú aj na ďalších tzv. Živých miestach, teda zanedbaných verejných priestoroch naprieč metropolou.
Obyvatelia Karlovej Vsi sa dočkali. Pre návštevníkov cintorína a obyvateľov blízkeho sídliska vznikol kultivovaný verejný priestor. Poškodené asfaltové chodníky na Adámiho ulici nahradila vodopriepustná dlažba, zlepšila sa bezbariérovosť celého priestoru a pribudla nová zeleň, lavičky, smetné koše, cyklostojany a osvetlenie. Na revitalizácii sa podieľalo Hlavné mesto, MIB s podporou mestskej časti Karlova Ves a tvorbu architektonického zadania zastrešil ateliér MAPA architekti.
Ako uviedol Metropolitný inštitút Bratislavy: „Pred revitalizáciou sa tu nachádzali neformálne vyšliapané chodníky v tráve, a tiež viacero bariér, ktoré sťažovali pohyb hlavne starším ľuďom, rodičom s kočíkmi či osobám so zdravotným znevýhodnením.” Často navštevovaná lokalita sa teraz neporovnateľne zmenila k lepšiemu. „Architekti rešpektovali existujúce pešie ťahy, nadviazali na ne a vytvorili nové pešie prepojenia tak, aby bolo územie prístupné zo všetkých možných smerov. Novinkou sú spevnené bezbariérové chodníky aj terénne schody, ktoré reagujú na svahovitosť terénu a zvyšujú priepustnosť územia,” uvádza MIB.
Revitalizácia priestoru v okolí cintorína citlivo zapadla do okolitého prostredia. Vníma to tak aj primátor Matúš Vallo: „Podarilo sa nám premeniť tento pomerne frekventovaný priestor na príjemnejšie miesto, kde sa miestni obyvatelia môžu stretávať a tráviť svoj voľný čas. Zároveň sme výrazne zlepšili tranzitnú funkciu pomocou prepojenej sieti chodníkov a schodísk, pričom sme odstránili mnohé pohybové bariéry v tomto priestore.” Lepšie spádovanie chodníkov a vodopriespustnosť taktiež zlepšia funkciu územia najmä v čase dažďov, striedajúcich sa s dlhšími obdobiami sucha. Ochladí sa mikroklíma či podmienky pre rast zelene.
Celý priestor pomohla zveľadiť aj nová zeleň. Do existujúcich stromoradí sa vysadilo osem stromov lipy malolistej, ktorá je vhodná do mestského prostredia – dokáže sa adaptovať na znečistené a prehriate ovzdušie. Do severnej časti územia rovnako pribudli nové dreviny, ktoré vytvárajú zelené ostrovčeky a prirodzene dopĺňajú pôvodnú výsadbu. Tieto novovysadené druhy drevín budú mať v dospelosti priemer koruny od 5 do 16 metrov, čo opäť pomôže okolitému priestoru v boji s klimatickými zmenami – tienením tak územie schladia. Trávnaté plochy zase nahradí kvitnúca lúka, ktorá bude mať omnoho väčší benefit pre lokálnu mikroklímu. Tá prvýkrát zakvitne na jar budúceho roka.
Pred hlavným vstupom pribudol infopanel so všetkými prevádzkovými informáciami cintorína. Súčasťou panelu je tiež betónový totem, ktorý umocňuje pietny charakter predpolia cintorína. Verejný priestor dopĺňa nový mobiliár, ktorý pozostáva z pražských lavičiek, smetných košov a cyklostojanov. Pribudlo aj šesť lámp verejného osvetlenia, ktoré tu dlhodobo chýbali a zároveň pomôžu zvýšiť bezpečnosť.
V lokalite sa aktuálne dokončujú posledné menšie úpravy, ktoré sa preplánovali na obdobie po Sviatku všetkých svätých. Priestor tak bude skolaudovaný v najbližších týždňoch, čo však nebráni miestnym obyvateľom územie využívať už teraz. Revitalizácia bola financovaná z rozpočtu Hlavného mesta. V budúcnosti na ňu nadviaže obnovené územie Jurigovho námestia.
Revitalizácia okolia cintorína v Karlovej Vsi je súčasťou programu obnovy verejných priestorov Bratislavy pod názvom Živé miesta. Ich cieľom je modernizácia a skvalitňovanie dlhodobo zanedbaných verejných priestorov v metropole. Viaceré projekty sú v realizácii a už v najbližšej budúcnosti sa dočkajú dokončenia.
K týmto patrí napríklad obnova fontány Družba na Námestí slobody, kde sa aktuálne dokončujú bazény – pracovníci ich v týchto dňoch vykladajú žulovou platňou. V okolí fontány taktiež čoskoro pribudne exteriérové terazzo. Najväčšia fontána na Slovensku neprešla zásadnejšou obnovou od svojho vzniku v roku 1980, pre svoj zlý stav bola nefunkčná dokonca od roku 2007. Spolu s obnovou fontány sa rekonštruuje aj priľahlé námestie, kde sa realizuje nové osvetlenie alebo odstraňujú nevhodné prvky (napríklad obľúbený, no načierno postavený stánok s kebabom). O jeho podobu sa starajú architekti z ateliéru 2021, ktorí v roku 2017 zvíťazili v architektonickej súťaži.
Súčasťou Živých miest je aj bufet na Partizánskej lúke, ktorý je podľa MIB-u takmer dokončený. Občerstvovacie zariadenie s dreveným obložením bude súčasťou amfiteátra a v rámci obnovy okolia Železnej studničky pribudne aj bezbariérová lávka či klzisko. Autormi dizajnu sú architekti z kancelárie Plusminus Architekti.
Svoje Živé miesta bude mať aj Dúbravka. Dnes sa pracuje na ploche za zastávkou Homolova, kde vznikne motýlia lúka, ktorá zatraktívni dosiaľ nevyužívanú zelenú plochu. Tento priestor bude tiež doplnený o neformálnu exteriérovú učebňu vo forme amfiteátrového sedenia pre potreby miestnej základnej školy. Amfiteáter bude podľa MIB-u už čoskoro dokončený. V parku prechádza obnovou aj okolie umeleckého diela od Dušana Králika, teda trojmetrovej plastiky rakety s názvom Pozdrav vesmíru.
Takmer hotový je už aj vnútroblok Poľská Justičná, kde onedlho pribudnú herné prvky pre deti a inštalovaný bude nový mobiliár. Na mieste je už umiestnené aj chýbajúce osvetlenie a doplnila sa zeleň. MIB túto premenu komunikuje ako oázu pokoja, ktorá vznikne pre miestnych obyvateľov. Časť susedov proti projektu svojho času protestovala.
MIB a Hlavné mesto tak vylepšujú doteraz zanedbané a schátrané časti metropoly. V pláne toho majú ešte pomerne dosť. Zrevitalizovať sa plánuje napríklad parčík pri hasičskej stanici na križovatkách ulíc Hálkova a Letná, ktorý momentálne slúži len ako tranzitné miesto. Svojim vizuálom skôr odpudzuje ako láka, čo by sa malo zmeniť. Obnovou tiež prejde aj priľahlá križovatka, ktorá momentálne pôsobí chaoticky a neprehľadne.
Nedávno boli oznámené tiež výsledky architektonickej súťaže na Námestie republiky v Petržalke, ktoré je jedno z najväčších v mestskej časti. V zmysle návrhu od Gro architekti by mohlo v Petržalke vzniknúť prvé skutočné námestie. Čiastočne sa zrekonštruovalo Komenského námestie, ktoré pôsobí kultivovane a taktiež vychádza z výsledkov architektonickej súťaže, v ktorej zvíťazila kancelária Totalstudio. V pláne je taktiež rekonštrukcia objektu v Sade Janka Kráľa, ktorý sa v minulosti preslávil ako nočný klub, a mnoho ďalších.
Bratislava tak vďaka Živým miestam ožíva. Doslova. Donedávna zanedbané lokality získavajú nový a trvácnejší vzhľad, čo zvyšuje kultivovanosť a príťažlivosť metropoly. Po dlhých rokoch nečinnosti alebo celkovo nízkej úrovne úprav Hlavné mesto spláca obyvateľom svoj dlh. Je ale škoda, že tento záujem a vyšší dôraz na kvalitu prišiel až v súčasnosti. Bratislava mohla byť obstojnejším mestom už dávno.
Pozrite si úpravy bratislavských verejných priestranstiev vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac