Author photoAdrian Gubčo 18.03.2020 16:27

Pasienky ostanú športovou lokalitou, čoskoro pribudnú nové a zrekonštruované športoviská

Novomestská štvrť Pasienky je známa predovšetkým ako miesto najvyššej koncentrácie športovísk v meste, ktoré využívajú amatérski aj profesionálni športovci. Rovnako je však verejná aj informácia, že sa tu dlhodobo pripravuje projekt veľkej transformácie územia s výstavbou množstva bytov a komerčných priestorov. Športový charakter územia však ostane zachovaný.

Rozostavaná hala za Domom športu

Rozostavaná hala za Domom športu

Pozemky v oblasti vlastní spoločnosť Tesako, ktorá súvisí s aktivitami developera J&T Real Estate, ale aj Grafobal Group Development. Už v roku 2010 zorganizovala vyzvanú súťaž, ktorej sa zúčastnili viaceré popredné architektonické kancelárie. Víťazom sa stalo vtedy ešte mladé štúdio Compass Architekti, ktoré prinieslo víziu polyfunkčnej štvrte rozkladajúcej sa okolo budúceho najväčšieho parku v Bratislave – nádrže Kuchajda.

Nový projekt by znamenal výrazné zmeny v podobe lokality. Predovšetkým by zaniklo množstvo súčasných futbalových ihrísk, na ktorých trénuje mládež, vrátane štadiónu Pasienky. Dnes len striedmo zastavané územie by sa zmenila na kompaktnú časť mesta. V rámci vízie Compassu bolo naznačených aj niekoľko výškových budov, ktoré by obklopovali park aj nové komunikácie, ktoré by zónu prepájali s okolím.

Prirodzenou obavou je možnosť zániku športových hál, ktoré sa tu dnes nachádzajú – športové haly Mladosť alebo Elán sú aktívne využívané, klenotom medzi nimi je však „Športová hala Pasienky“, dnes známa ako Eurovia Aréna, unikátna neskoromodernistická stavba z roku 1962 od architekta Jozefa Chovanca a projektanta Jozefa Poštulku. Už dlhšie je v zlom stave, v nedávnej minulosti sa otvorene hovorilo aj o možnosti jej zániku.

Budúcnosť však vyzerá nádejnejšie. Športová hala by v najbližších rokoch mohla prejsť veľkou rekonštrukciou, po ktorej sa zmení na Národné basketbalové centrum. Vláda SR súhlasila s vyčlenením prostriedkov vo výške 8,5 milióna eur, ktoré majú byť investované do kompletnej rekonštrukcie budovy. Keďže financie už boli odsúhlasené, ostáva len dúfať, že projekt aktuálna kríza neohrozí.

Princíp obnovy budovy spočíva v zlepšení jej teplného hospodárstva, čo predpokladá zateplenie a výmenu okien, ako aj v modernizácii vnútorných technológií. Zásadným problémom je totiž vnútorný užívateľský komfort, ktorý zhoršuje športovanie v hale. Okrem toho však nastane aj ďalšia zásadná zmena: na mieste dnešného objektu so šatňami bude vybudovaný nový objekt s tréningovou halou, regeneračnou linkou, ubytovacími kapacitami a administratívou, kde bude sídliť Slovenská basketbalová asociácia (SBA). Ďalšie detaily nového objektu známe nie sú.

Účelovú dotáciu bude čerpať SBA, ktorá vstúpi do občianskeho združenia NBC, čím sa stane spolumajiteľom budovy – pozemky pod ňou totiž nevlastní, vlastníkom je Tesako. Národné basketbalové centrum by tu malo fungovať minimálne ďalších približne 40 rokov. Výstavba projektu by sa mala spustiť po zisku všetkých povolení, SBA však očakáva, že by to mohli byť približne o rok. Dokončenie sa tak predpokladá o niečo vyše tri roky.

 

Športová hala Pasienky na archívnej fotografii. Zdroj: Archív Spolku architektov Slovenska

 

Okrem tohto projektu sa však pracuje aj na výstavbe úplne nového športoviska – vedľa práve rekonštruovaného Domu športu sa k dokončeniu blíži nová multifunkčná hala, ktorá nahrádza staršiu volejbalovú halu. Projekt vychádza z iniciatívy Slovenského zväzu hádzanej, otvorená však bude aj pre ďalšie športy.

Objekt bude slúžiť ako tréningová dvojhala, kde sa má okrem hádzanej hrať aj basketbal, florbal, futsal, volejbal, bojové športy a i. Objekt má dve nadzemné podlažia, samotnú hraciu plochu bude vďaka teleskopickej tribúne možné rozdeliť na dve ihriská s rozmermi 40x20 metrov. Maximálna kapacita tribúny bude 720 divákov, celková kapacita haly je 954 divákov.

Náklady na výstavbu haly by mali dosiahnuť približne 4 milióny eur a sú čiastočne hradené grantom zo strany Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Ministerstvo totiž vidí projekt ako pilotný pre celé Slovensko, pričom podobné haly by mali vznikať aj v iných slovenských mestách. Konštrukčne ide v princípe o relatívne jednoduché stavby, preto je ich výstavba rýchla a môže efektívne zvýšiť kvalitu realizácie športových aktivít.

Nový objekt je prevádzkovo aj fyzicky prepojený s Domom športu, s ktorým má zhodný dátum dokončenia v priebehu roka 2020, ako aj architektov z kancelárie FVA Architekti. Prioritou bola jednoduchosť a čo najrýchlejšia realizácia, preto nemožno hovoriť o ikonickej architektúre, napriek tomu hala pôsobí moderným a funkčným dojmom.

 

Súťažný návrh Pasienkov z roku 2010. Zdroj: Compass Architekti

 

Napriek nepochybným stratám, čo sa týka športovísk, tie najvzácnejšie športové haly ostanú zachované a v oblasti ostanú prítomné dôležité športové stánky: okrem Národného baskebalového centra sa tu nachádza aj Národný futbalový štadión, Národné tenisové centrum a Zimný štadión Ondreja Nepelu. Množstvo ľudí využíva aj plaváreň Pasienky či športpark Jama, ktoré sú už trvalou súčasťou územia.

Zároveň platí, že otázka športu v rámci novej štvrte ešte nie je uzavretá a je celkom možné, že vysoko kreatívni architekti z Compassu budú schopní navrhnúť inovatívne spôsoby toho, ako život v lokalite prepojiť so športom. Trúfnem si odhadnúť, že jedným z dôsledkov korona-krízy bude väčší dopyt po zdravšom živote, v čom je dostupnosť športu kľúčový prvok.

Kedy by mohla byť nová štvrť odhalená, zatiaľ známe nie je, hoci v minulosti sa hovorilo, že by to mohlo byť po dokončení Národného futbalového štadióna. K tomu došlo už v priebehu minulého roka, hoci v súčasnosti sa ešte pracuje na dokončovaní rezidenčnejadministratívnej časti developmentu. Dátum odhalenia však môže ešte oddialiť prichádzajúca ekonomická kríza.

Skôr či neskôr sa však územie Pasienkov zurbanizuje a premení sa na husto zastavanú časť Bratislavy, ktorá prepojí dnes trošku rozdelené mestské oblasti a vytvorí modernú štruktúru v dobrej dostupnosti do centra mesta. Od iných štvrtí sa bude líšiť obrovskou športovou vybavenosťou, ktorá ovplyvní charakter života v tejto časti metropoly.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Rozostavaná hala za Domom športu, 1.3.2020
  • Zdroj: FVA Architekti
  • Súťažný návrh Pasienkov z roku 2010. Zdroj: Compass Architekti
  • Súťažný návrh Pasienkov z roku 2010. Zdroj: Compass Architekti
  • Súťažný návrh Pasienkov z roku 2010. Zdroj: Compass Architekti

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube