Author photoAdrian Gubčo 24.08.2023 18:53

Posvätné miesto pre milovníkov športu: Bratislava dostane Olympijské námestie, jeho realizácia začala

Relatívne nedávno pribudlo na mapu Bratislavy malé, no atraktívne múzeum: V bývalom Dome športu v štvrti Pasienky v Novom Meste vzniklo Slovenské olympijské a športové múzeum. Prepojenie lokality so športom sa onedlho ešte viac posilní. Začala sa totiž revitalizácia susedného parčíka, ktorý sa premení na Olympijské námestie.

Zdroj: Slovenský olympijský a športový výbor

Zdroj: Slovenský olympijský a športový výbor

Pasienky sa začali meniť na športové srdce Bratislavy po roku 1938 a zvlášť po druhej svetovej vojne. V tom čase išlo o otvorené, nezastavané územie ďaleko od centra mesta, ktoré umožňovalo vznik početných športovísk. V povojnovom období tu vzniklo viacero športových hál, atletický a futbalový štadión, dosiaľ jediná krytá plaváreň s 50-metrovým bazénom alebo viacero futbalových ihrísk. Súčasťou lokality bol aj hotel Dom športu.

Modernistická stavba z 80-tych rokov 20. storočia však medzičasom schátrala a nebola schopná konkurovať novším hotelovým zariadeniam. Majiteľ budovy, športový podnikateľ Ladislav Asványi, sa preto rozhodol pristúpiť ku komplexnej prestavbe objektu a jeho priľahlého okolia. Práce rozbehol v roku 2019 a ukončil v priebehu roka 2021.

Po prestavbe sa z Domu športu stal kvalitný polyfunkčný komplex, tvorený kancelárskou časťou, rezidenčnou a novou športovou halou. V osempodlažnej rezidenčnej sekcii vzniklo 47 apartmánov, štúdií a bytov. V najvyššej desaťpodlažnej administratívnej časti je umiestnených 5-tisíc metrov štvorcových kancelárií, pričom tu sídlo našli predovšetkým zväzy a športové organizácie.

Galéria

  • Zdroj: Slovenský olympijský a športový výbor
  • Zdroj: Slovenský olympijský a športový výbor
  • Zdroj: Slovenský olympijský a športový výbor
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Jedným z nájomníkov je aj Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV), ktorý tak konečne získal reprezentatívne priestory, kde môže vítať zahraničné návštevy. Jeho aktivity sa ale neobmedzujú len na kancelárie, ale aj na priestory na prízemí. Na mieste niekdajšej kongresovej sály totiž vzniklo Slovenské olympijské a športové múzeum s atraktívnou interaktívnou zbierkou predmetov, viažucich sa k dejinám slovenského športu.

Pre organizáciu športu, olympionikov, milovníkov športovej histórie, ale napríklad aj pre žiakov a študentov, tak vznikol dôležitý bod. Nové dôstojné priestory vysielajú pozitívny odkaz o úspechoch osobností. Okrem toho spoluvytvárajú obraz športovej štvrte s jedinečným geniom loci.

Teraz sa má tento imidž posilniť ešte viac. V priestore medzi Domom športu a plavárňou Pasienky sa totiž začala revitalizácia existujúceho parčíka. Doteraz zanedbaná plocha sa zmení na Olympijské námestie. Informuje o tom aj Slovenský olympijský a športový výbor.

Ako približuje SOŠV, obnovené verejné priestranstvo bude pripomínať olympizmus a šport. Parčík si síce zachová funkciu oddychového miesta pre verejnosť, bude sa ale zároveň využívať na zhromaždenia slovenských športových výprav, prípadne iné aktivity SOŠV. Revitalizovaný priestor taktiež ponúkne exteriérové možnosti pre činnosť Slovenského olympijského a športového múzea.

Rekonštrukcia zohľadní pôvodnú dispozíciu priestoru. Umelecké dielo, teda figúra od sochára Pavla Tótha vnútri fontány, zostane zachované. Pribudne však najznámejší symbol olympijského hnutia – olympijské kruhy. Fontánu zasa budú lemovať tri múriky, ktoré budú venované olympijským medailistom a olympijským športom. V rámci prác sa osadia lavičky a zavedie večerné osvetlenie.

Práce sú rozdelené do dvoch etáp, ktoré na seba nadväzujú. Prvá sa bude realizovať do konca roka 2023, jej súčasťou ešte nebude rekonštrukcia fontány. V jej rámci sa na budúcom Olympijskom námestí urobia krajinno-architektonické úpravy, elektroinštalačné práce, zavedú sa závlahové systémy a zdravotechnika.

Samotná fontána a jej technológie budú súčasťou druhej fázy revitalizácie, práce budú realizované počas prvého polroka 2024 tak, aby boli skončené pred olympijskými hrami v Paríži.

Investorom revitalizácie je Slovenský olympijský a športový výbor v spolupráci s Domom športu. Práce sú realizované aj s využitím príspevku od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Autorom projektu je kancelária Cubedesign, ktorá sa podieľala na navrhovaní Slovenského olympijského a športového múzea.

 

Zdroj: Slovenský olympijský a športový výbor

 

Nové Olympijské námestie by malo svoj názov potvrdiť aj oficiálne – premenovanie časti Junáckej ulice totiž schválili poslanci Miestneho zastupiteľstva v Novom Meste. V tomto momente sa ešte čaká na Mestské zastupiteľstvo, ktoré musí rozhodnutie miestnych poslancov a poslankýň odsúhlasiť.

Návrh na premenovanie vychádza z iniciatívy SOŠV, ktoré chce takto podporiť športový charakter lokality. Pripomína, že v blízkom okolí je množstvo športovísk. Tieto ostanú trvalou súčasťou Pasienkov, keďže postupne sa modernizujú a rekonštruujú. Príkladom je susedná plaváreň, kde sa aktuálne opravuje bazén, ale aj zmieňovaná multifunkčná hala, ktorá vznikla v rámci projektu Domu športu.

Hoci hustá koncentrácia všetkých športovísk na jednom mieste vychádza v podstate z modernistických predstáv o oddeľovaní jednotlivých funkcií v rámci mesta, v tomto prípade to nie je na škodu. Štvrť má naozaj svojský charakter a jedinečnú identitu. Do budúcna by sa mohla posilniť, a to aj napriek predpokladanej transformácii lokality.

Pasienky totiž skôr či neskôr čaká s najväčšou pravdepodobnosťou prestavba. Zasiahnuť by mala predovšetkým futbalové ihriská, ale aj atletický štadión. Nahradené budú polyfunkčnými domami v blokovej štruktúre. Pokiaľ ale bude štvrť navrhnutá dobre, nemusí to byť katastrofa – môže vzniknúť atraktívne bývanie pre ľudí, ktorí obľubujú športové aktivity a oceňujú blízkosť možností pre pohyb.

Nové Olympijské námestie bude v tomto kontexte príjemným doplnkom územia. Bude dlhodobo pripomínať, že ide Pasienky sú do veľkej miery "posvätným" miestom bratislavského aj slovenského športu.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube