Hotel Kyjev, jedno z výrazných diel architektúry neskorej moderny na Slovensku, bol kedysi štýlovou dominantou Bratislavy. Dnes je však už dlhé roky prázdny a chátra. Verejnosť by ho rada videla obnovený, hlavné slovo má ale investor Lordship, ktorý postupne rozvíja úvahy o budúcnosti budovy aj jej priľahlého okolia. Postupne začína naznačovať, aký osud túto časť mesta čaká.
Kamenné námestie s budovou bývalého Obchodného domu Prior a hotelom Kyjev je dnes hanbou Bratislavy. Myslí si to väčšina opýtaných (54%) v rámci prieskumu, ktorý si dala u agentúry MN FORCE vypracovať developerská spoločnosť Lordship. Horšie je na tom už len Hlavná stanica, ktorú negatívne vníma 88% obyvateľov Bratislavy.
Napriek tomu sa z výsledkov prieskumu zdá, že rastie dopyt po zlepšení stavu, spojenom s rekonštrukciou hotela. Developer to konštatuje na základe porovnania so starším prieskumom z roku 2017, v rámci ktorého vnímalo stav Kamenného námestia ako problém 67% respondentov. Dnes je to už 78% ľudí. 61% opýtaných verí v modernizáciu lokality (a 21% v rekonštrukciu do pôvodnej podoby). Ľudia pritom žiadajú vyššiu reprezentatívnosť priestoru, rozvoj kultúrnej vybavenosti a doplnenie zelene.
Lordship si dal prieskum vypracovať v súvislosti s pripravovaným oživením budovy hotela Kyjev. Budova, postavená v rokoch 1968-1973, je dnes podľa neho zakonzervovaná a udržiavaná v miere, ktorá bola nutná pre rekonštrukciu. Tá má byť citlivá a zachovať kľúčové prvky s rešpektom k pôvodnej architektúre. „Víziu plánovanej rekonštrukcie sme postupne prispôsobili viacerým požiadavkám odborníkov tak, aby si hotel zachoval čo najviac zo svojej pôvodnej podoby,“ potvrdzuje Rostislav Novák zo spoločnosti Lordship. „Chceme zachovať nielen pôvodný vzhľad a objem vonkajšieho plášťa, ale aj viaceré hodnotné pôvodné prvky v interiéri.“
Firma avizuje, že sa po rekonštrukcii funkcia zásadne nezmení – aj naďalej v nej má zostať krátkodobé a strednodobé ubytovanie. Okrem toho deklaruje, že zrevitalizuje verejný priestor v susedstve hotela. Vo vnútrobloku medzi ulicami Rajská a Cintorínska má podľa developera vzniknúť nový verejný priestor s názvom Námestie umelcov, kde bude dostatok zelene a infraštruktúra pre kultúrne akcie.
Komplikáciou pre spoločnosť však môže byť odpor pamiatkarov. „Pre projektovú dokumentáciu citlivej rekonštrukcie budovy, ktorá obnovuje pôvodnú funkciu objektu, a pritom rešpektuje pravidlá ochrany pamiatkových hodnôt stanovených pre rekonštrukcie budov v pamiatkovej zóne, máme kladné stanoviská všetkých dotknutých orgánov okrem KPÚ,“ konštatuje Novák. Hotel Kyjev aj OD Prior sú totiž v procese vyhlasovania za národnú kultúrnu pamiatku.
Developer sa voči rozhodnutiu odvolal a aktuálne čaká na rozhodnutie Ministerstva kultúry. Pripomína, že oslovená verejnosť žiada ochranu, ale kompromisnú. 61% respondentov podľa výsledkom prieskumu súhlasí s „adekvátnou pamiatkovou ochranou... ktorá zabezpečí zachovanie budovy Hotela Kyjev a jeho pôvodného vzhľadu, ale umožní jeho rekonštrukciu a využívanie“. 11% žiada prísnejšiu ochranu aj za cenu oddialenia obnovy, 28% je proti akejkoľvek ochrane.
Pre magazín INDEX sa developer otvorene vyjadril, že požiadavka po plnom obnovení interiérov hotela v plnom rozsahu je pre súkromného investora neudržateľná. Upozorňuje, že štandardy zo 70. rokov 20. storočia ani zďaleka nepostačujú súčasným požiadavkám na prevádzkovanie ubytovacieho zariadenia.
INDEX preto naznačuje, že hrozí patová situácia, keďže bez odobrenia pamiatkarov Lordship nedostane povolenie na realizáciu stavebných prác. Definitívnou odpoveďou, ako ďalej, tak bude stanovisko Ministerstva kultúry SR a špecifikácia, čo je hodné ochrany a čo nie. S vysokou pravdepodobnosťou však už pravdepodobne nehrozí repríza niektorých minulých káuz, kedy došlo k búraniu alebo k neospravedlniteľným zásahom do neskoromodernistických stavieb a zvlášť realizácií od Ivana Matušíka, architekta hotela Kyjev a OD Prior.
Faktom ostáva, že hotel Kyjev a OD Prior sú napriek polohe v úplnom centre mesta ostrovom úpadku. Verejný priestor je mimoriadne zdevastovaný, hoci je v súčasnosti lepšie ako len pred niekoľkými rokmi, pred začiatkom aktivít na projekte Živé námestie. V dotyku s Námestím SNP sa podarilo aspoň zredukovať reklamný smog, osadiť kultivované sedenie a odstrániť čiernu stavu „pipigrilu“. To je však extrémne málo.
Existujú ale určité signály, že by sa mohla situácia dramaticky zlepšiť. V budúcnosti sa očakáva realizácia komplexnej rekonštrukcie Námestia SNP aj Kamenného námestia, pričom práve priestor v susedstve Prioru sa má stať rušným a živým miestom, koncentrujúcim aktivitu a vytvárajúcim dôležitý stretávací bod. Realizácia bude nadväzovať na výsledky architektonickej súťaže, ukončenej v prvej polovici roka 2021. V tomto momente sa ešte stále čaká na dopracovanie projektovej dokumentácie.
Ak by došlo zároveň k revitalizácii verejných priestorov pri vyústení Cintorínskej ulice, kvalita územia by dramaticky stúpla, rovnako ako jej atraktivita. Tá sa posilňuje už dnes vďaka vzniku viacerých atraktívnych prevádzok v priestoroch OD Prior. Z tejto časti mesta sa môže stať jeho kultúrne srdce a miesto, kde sa najmä počas večerov bude koncentrovať množstvo ľudí, hľadajúcich zábavu a vyžitie.
Mix kultúry, pôsobivej povojnovej architektúry, kvalitného verejného priestoru a výbornej dopravnej dostupnosti by mohol byť kľúčom k radikálnej zmene imidžu Kamenného námestia s okolím. Kým dnes ide aj podľa verejnosti o veľmi nelichotivú časť metropoly, v budúcnosti by mohlo ísť o jej výkladnú skriňu. Základom však je citlivosť k tvorbe prostredia a dobre premyslené rozhodnutia, ktoré vytvoria priestor pre obnovu kľúčových hodnôt.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre