Záhradný pavilón od štúdia Coolstock poskytol majiteľom rodinného domu omnoho viac než len chýbajúce funkcie. Jeho architektonické riešenie sa výborne integruje do celkového konceptu pozemku, čím vytvára harmonický prechod medzi interiérom a exteriérom. Okrem praktického využitia prináša aj estetický prínos, čím dokazuje, že aj menšie objekty v okolí rodinných domov si zaslúžia náležitú pozornosť.
Architektonické štúdio Coolstock vzniklo ako spoločný projekt troch architektov. Ich portfólio je plné urbanistických štúdií, stavieb rôznych veľkostí a interiérov všetkých typologických druhov. „Pri práci neustále hľadáme nové priestorové a materiálové vlastnosti, unikátny „leitmotív“ architektúry, vždy v kontexte s miestom a rešpektujúc zámer klienta,“ opisujú svoj prístup architekti.
V minulosti navrhli napríklad polyfunkčnú zónu Prúdy v Seredi, rodinný dom na Orave, ktorý získal cenu Drevostavba roka 2022, či kancelárske priestory spoločnosti Asseco v Galvaniho Business Centre 5. Nové priestory, navrhnuté štúdiom Coolstock, ponúkajú zamestnancom spoločnosti komfortné pracovné prostredie vysokej kvality. Okrem toho moderný dizajn sídla prispieva aj k budovaniu firemnej identity.
Medzi typologicky nie až tak tradičné projekty patrí tiež Záhradný pavilón v Bratislave. Na pozemku dopĺňa budovu rodinného domu, patriaceho rovnakým majiteľom. Na ploche 106 metrov štvorcových rozširuje možnosti trávenia voľného času v záhrade a vytvára zázemie pre rôzne aktivity.
Dominantou Záhradného pavilónu je prestrešená letná kuchyňa s bohato dimenzovaným jedálenským sedením a exteriérová denná miestnosť s pohodlnou sedacou súpravou. K jedinečnej atmosfére navyše prispieva veľký krb. Ten je zo zadnej strany doplnený o odkladací priestor na potrebné drevo. Zvyšok objektu tvorí vstupná zóna, toaleta a skladové priestory.
Podľa architektov bude pavilón slúžiť najmä v lete, keď klientom ponúkne kvalitne navrhnutý a tienený priestor. Celkové architektonické riešenie objektu vychádza z požiadavky na optické a fyzické prepojenie s okolitou záhradou. Orientácia a osadenie dvoch betónových kubusov sú navrhnuté tak, aby pohľadovo uzatvárali záhradný pavilón od prístupovej cesty a rampy vedúcej do polozapustenej garáže.
Z materiálového hľadiska prevládajú v objekte tri základné materiály – drevo, oceľ a betón. Hlavným konštrukčným materiálom je betón, ktorý ostal v celom rozsahu priznaný. „Na betónové plató sú následne osadené ľahké oceľové nosné prvky, ktoré podopierajú trámový strop z lepených drevených profilov,“ približujú architekti zaujímavý konštrukčný detail, ktorý umožňuje prirodzené prevetrávanie pavilónu. Súčasťou projektu je aj vegetačná strecha, ktorá znižuje prehrievanie priestorov pod ňou.
Okrem drevených profilov bol tento prírodný materiál použitý aj pri návrhu letnej kuchyne a objavil sa aj na jedálenskom stole. V exteriérovej obývačke si zas obyvatelia priľahlého domu môžu posedieť na svetlosivej sedacej súprave. Táto časť pavilónu je od zvyšku priestoru oddelená zmenou výškovej úrovne. K vytvoreniu príjemnej atmosféry napokon prispieva aj výber veľkorozmerových guľatých svietidiel.
Záhradný pavilón, navrhnutý architektonickým štúdiom Coolstock, dokazuje, že doplnkové stavby vo väzbe na rodinné domy môžu okrem potrebných funkcií priniesť na pozemok aj zaujímavú architektúru. Obdobné projekty sú v našich končinách stále skôr výnimkou, no nájdu sa aj také, ktoré tento vzrastajúci trend potvrdzujú.
Architektonické štúdio Winwin nedávno navrhlo napríklad súkromné fitness ako doplnkovú stavbu k už existujúcemu rodinnému domu v Bratislave od architekta Virgila Droppu. „Neveľký objekt v krásnej rastlej záhrade vznikol kombináciou zadania prozaického – pridanie garáže a zadania vytvoriť doplnok k bazénu, slúžiaci ako domáca posilňovňa,“ približujú architektky hlavný zámer projektu.
Kvalitu tohto druhu nájdeme aj mimo hlavného mesta. Architekt Adam Lukačovič stojí za návrhom Záhradného domu v Novom Meste nad Váhom. „Rovinné zelené plochy sme rozšírili o novú letnú kuchyňu a ďalšie exteriérové funkcie vrátane bazénu. Terén nám prirodzene termoreguluje konštrukcie objektu a zároveň tvorí aj hranicu rekreačnej záhrady. Takou kuriozitou, v danom čase problémom, bola skala, na ktorú sa pri výstavbe narazilo, keďže sme na úpätí kopca. Chvíľu bola úvaha, že by sme ju aj premietli do interiéru,“ opisuje Lukačovič.
Navrhovanie doplnkových stavieb k rodinným domom prináša množstvo výhod, ale aj rôzne výzvy. Vytvoriť objekt, ktorý bude architektonicky aj materiálovo nadväzovať na hlavný, funkčne významnejší dom, môže byť náročnou úlohou. Ako však ukazujú vyššie uvedené príklady, nie je to nemožné. Dobre premyslené doplnkové stavby dokážu obohatiť pozemok nielen o nové funkcie, ale aj o zaujímavé architektonické riešenia, čím prispievajú k celkovej kvalite a hodnote obytného prostredia.
(coolstock, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac