Bývanie umelcov či kreatívnych osobností často prináša osobité koncepty, originálne interiéry či netradičné riešenia založené na preferenciách a vkuse majiteľov. Za vytváraním priestoru založenom na neobyčajných alebo nadštandardných princípoch neraz stoja aj architekti a dizajnéri, pretvárajúci očakávania do reality.
Priestory bývajú navrhnuté s dôrazom na estetiku, funkčnosť a osobný príbeh, pričom často kombinujú moderné dizajnové prvky s bežne dostupným nábytkom alebo vintage kúskami. Dôležitú úlohu zohráva aj flexibilita. Domov musí slúžiť nielen ako priestor na oddych, ale aj ako miesto na prácu, natáčanie obsahu či organizovanie stretnutí.
Jedným z takýto bývaní je byt Natálie Pažickej, verejne známej osoby a popularizátorky greeninfluencingu, zameranom na ekologický a udržateľný životný štýl. Dôležitosť stavu životného prostredia preniesla aj do zariadenia svojho interiéru, ktorý zdieľa aj na sociálnych sieťach, čím inšpiruje populáciu.
Minimalistický a praktický základ, kvalitné prvky odolávajúce poškodeniu aj používaniu, či zariadenie vyrobené z obnoviteľných a trvácnych materiálov tak definujú elementárny charakter bytu. Zámerom návrhu bolo vytvoriť priestor s dostatkom úložiska, ktoré umožní určiť každému predmetu svoje miesto. Tento princíp nielenže predchádza chaosu v organizácii, ale uľahčuje aj dostupnosť vecí v bežnom fungovaní a odľahčuje priestor od vizuálneho zahltenia.
Pravidlá minimalizmu, ktoré sa vzťahujú na kompletnú životnú filozofiu, praktizuje Natália aj pri výbere zariadenia. Praktické riešenia sa tak nachádzajú naprieč celým bytom v podobe vstavaných šatníkov, či funkčných úložných systémov, podporujúcich dojem jednoliateho priestoru. Interiér vytvára pocit vzdušného, otvoreného miesta, k čomu sa pridáva aj množstvo prirodzeného svetla prenikajúceho do bytu.
Neutrálny základ bytu dotvárajú tlmené odtiene pastelových farieb, či rôznofarebné akcenty v podobe tmavozelenej TV zostavy, či viacfarebného umenia aj osvetlenia. V obývačke dominuje púdrovo ružová sedačka, umiestnená v priestore dennej zóny. Práve jej poloha v centre diania vyzdvihuje priestrannosť bytu. Subtílne formy nábytku reprezentuje aj stolík Slit table, opäť od dánskej značky Hay.
Časť s jedálenským kútom, ktorá sa nachádza za ňou, svojím okrúhlym tvarom prispieva k dynamike priestoru a vyvažuje farebnosť návrhu svetlým dubovým drevodekorom. Avšak aj v jedálni sa odráža pastelová paleta, v podobe jemného žltého svietidla Flowerpot dánskej značky &Tradition.
Náznak retra a vintage prvkov sa odzrkadľuje nielen na spomínanom tvare svietidla, ale aj na stole pod ním. Organické línie sa ukazujú najmä na skosených hranách stola aj stoličiek, pričom materiálovo sú vyrobené z masívneho duba. Udržateľnosť škandinávskeho nábytku je všeobecne známa, preto je výber stola Peyote z portfólia značky Bolia pochopiteľným krokom.
Princíp farebných kontrastov na bielom jadre nachádzame aj v kúpeľni, kde je kreatívne použité ružové škárovanie v klasickom obdĺžnikovom obklade, pričom priestor koncepčne uzatvára skrinka pod umývadlo v rovnakej farbe.
Natália sa zamerala na teplé, príjemne pôsobiace tóny, pričom sa vyhýbala intenzívnym kontrastom a najmä čiernej farbe. „Chcela som mať svetlý byt. Ak by tam následne bol jeden čierny prvok, ťahalo by to oči. Narušil by tam pre mňa tú jemnosť, o ktorú sme sa snažili. Čiernej máme ako ľudia už dosť v šatníkoch, v byte som sa jej chcela vyhnúť a podarilo sa,” povedala pre Lejaan.
Spálňa už kombinuje menej farebných a viac prírodných prvkov. Pracuje s dvoma fokálnymi bodmi, posteľou s masívnym rámom, vizuálne odľahčeným subtílnou konštrukciou a rozsiahlym šatníkom so zrkadlovou plochou, pričom práve s úložnými zostavami a ich rozmiestnením Natálii pomohlo Štúdio OVA.
Eva Kimličková, známa bývaním v ružinovských korunách stromov v známej kolónii obytných domov s malými bytmi, ukazuje na svojich sociálnych sieťach nielen komfortný domov a rodinný život, ale aj inšpiratívne projekty zamerané na interiérový dizajn. „Ak by som mala charakterizovať náš byt, tak by som použila slová ako teplý, útulný, plný slovenského umenia a úlovkov z ciest, mäkkých tvarov a farebných akcentov,” definuje spoločné bývanie Eva.
V návrhu bytu je zjavný estetický vplyv práce, ktorou sa majiteľka živí. Pracuje v oblasti grafického dizajnu, vizuálnej komunikácie a stojí aj za udržateľnou značkou oblečenia Tender November. Interiér zariaďovali prevažne sami, no technickou podporou bol architekt Marek Bohunický.
Jedným zo zásadných prvkov, formujúcich povahu bytu, je zeleň. Obklopenie korunami stromov majiteľka preniesla aj do interiéru, čo je viditeľné najmä na policovej zostave, predeľujúcej obývaciu a jedálenskú zónu. Množstvo rastlín priestor nielen oživilo, ale zapadlo aj do celkovej farebnosti.
Obývacia časť obsahuje praktickú otvorenú zostavu, ktorá je určená nielen pre množstvo kníh, ale aj elektroniku, v základnej bielej. Ústredným prvkom je okrová sedačka, dodávajúca priestoru hĺbku, teplo a dynamiku. Mäkké línie okrúhleho konferenčného stolíka zapadajú do celkového konceptu a dopĺňajú tvar sedačky, pričom farebnosť celého bytu v sebe spája obraz od Dominiky Žákovej.
Pútavým detailom je masívny jedálenský stôl s prepracovanými nohami, ktorý vizuálne presne zapadá do vymedzeného priestoru. Dopĺňajú ho stoličky v nenásilnom dizajne, pričom pohľad sa prirodzene sústredí na metalické závesné svietidlá, vhodne narúšajúce inak minimalistickú farebnú paletu zóny.
„V byte máme radi kvalitné základy a prírodné materiály - masívne dubové parkety, cementovú dlažbu, bezfalcové dvere. Priestor dostala aj moja kreativita v podobe kúskov, ktoré som si sama navrhla alebo aj vyrobila, no veľmi rada som interiéru dodala charakter aj vďaka vintage nábytku a doplnkom. Milujeme cestovanie, architektúru, dizajn, knihy, zeleň a celkovo sa radi obklopujeme krásnom, čo je myslím viditeľné aj u nás doma,” prezrádza svoj pohľad Eva.
Kuchyňa predstavuje množstvo funkčných riešení a jej neutrálny základ necháva vyniknúť ostatné výrazné solitéry v prepojenej dennej časti. Dopĺňajú ju drobné, avšak vizuálne zaujímavé detaily, ako kožené úchytky, či konštrukcia s otvorenými policami.
„Nábytok je kombináciou nami navrhnutých kúskov vyrobených na mieru a základných, no kvalitných kúskov z bežných obchodov. Veľmi radi sme pri nákupe sedačky, stola, či postele podporili práve slovenských výrobcov. Mojími obľúbenými kúskami v interiéri sú napríklad marocký vlnený koberec pod kuchynským stolom, repasované skladacie stoličky z kina v Novom meste nad Váhom, fotografia od Márie Švarbovej, či svietidlá od Vernera Pantona. Som veľmi rada aj za veľký dubový stôl v jedálni, ktorí má každodenne množstvo využití a stretáva sa za ním pravidelne celá naša rodina a priatelia,” opisuje majiteľka umenie, ktoré napĺňa ich byt.
Originalitu možno nájsť nielen na chodbe, ale aj v kúpeľni či detskej izbe a spálni. Priestor pre kreativitu, rozdelenie izby na zóny spánku, hry aj tvorenia, naznačuje využitie Montessori filozofie pri plánovaní návrhu. Zjavný je aj príklon k funkčnému minimalizmu. Byt disponuje množstvom splývajúcich úložných priestorov, ktoré obsiahnu všetko, čo rodina potrebuje uskladniť.
Spálňa vyvoláva dojem relaxačnej oázy, pričom je čalúnená posteľ doplnená hravými tvarmi svietidiel a nástenným obrazom s reliéfom, opäť v prírodnej, tlmenej farebnosti.
Priestranný interiér bytu s historickým rázom navrhol pre Zuzanu Fialovú architektonický ateliér Studio E. Definuje ho množstvo prepracovaných detailov, svojráznych solitérov a výrazných materiálov, ale aj zásadná osobnosť a vkus majiteľky.
Vstupná časť s veľkorysými rozmermi je navrhnutá s ohľadom na dramatický efekt, viditeľný najmä na výbere výraznej dlažby a masívneho svietidla. Originálnym prvkom je sedenie pozostávajúce z repasovaných skladacích stoličiek.
Architekti zvolili čisté línie a neutrálne farebné spektrum, ktoré tvoria základný rámec celého priestoru. Celkový koncept kombinuje nadčasový minimalizmus s výraznými dizajnovými prvkami, pričom je dôraz kladený aj na funkčnosť a komfort. Byt reflektuje záľubu v kreatívnych, no praktických riešeniach, ktoré sú však vo výsledku sofistikované a podporujú vzdušnosť bytu.
Dennú zónu určuje prevažne lineárna kuchyňa so svetlým drevodekorom, ktorý vyvažuje subtílny odtieň teplej sivej na zvyšnej časti kuchyne. Kuchynské zázemie ustupuje jedálenskému stolu s hravou hojdačkou namiesto stoličky, doplnené akcentovým čiernym svietidlom v geometrickom dizajne.
Interiér je ladený do jemných odtieňov béžovej, sivej a bielej, ktoré sú obohatené o akcenty prírodných materiálov, ako je drevo a kameň. Podlahy z dubového dreva dodávajú priestoru teplo a hĺbku, zatiaľ čo zámer neutrálnej farebnej schémy dômyselne narúšajú kontrastné svietidlá, alebo materiály s pútavým vzorom. Vzniká tak dynamický interiér, neustále meniaci sa pod vplyvom svetla, v ktorom možno objavovať stále nové detaily.
Úložné priestory sú skryté za čistými, hladkými dvierkami skriniek v celom byte, strategicky umiestnené tak, aby splývali so stenami. Zaujímavosťou bytu je presklený šatník, ktorý je nielen praktickým prvkom, ale zároveň aj zásadným dizajnovým riešením ozvláštňujúcim interiér.
Textúry stien, rôznorodosť materiálov, ale aj textílie a doplnky, vrátane umeleckých diel určujúcich charakter bytu, dotvárajú pomocou vzorov a štruktúr jednotlivé vrstvy návrhu, čím pôsobí prepracovane a elegantne. Zároveň harmonizujú chladné materiály a plochy ako sklo, či prírodný kameň a uzatvárajú koncept bývania do ladiaceho celku.
„Mal to byť výnimočný byt pre výnimočnú ženu a tak sme celý čas k návrhu pristupovali a myslím, že sa nám to podarilo. Niektoré prvky sú odvážne a zároveň nadčasové presne tak, ako ona sama,“ priblížila návrh Katarína Augustinič zo Štúdia E.
Každý z interiérov odráža individuálne potreby a dizajnové preferencie svojich obyvateľov, pričom spája funkčnosť s vizuálnou jednotou. Sú ukážkou toho, ako môže osobitý dizajn prispieť k vytvoreniu unikátneho priestoru na život, ktorý odráža osobnosť svojich obyvateľov.
(Lejaan, Studio E, Topky.sk, YIMBA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac