Dneškom sa po vyše dvoch rokoch otvára jedna z najvýznamnejších pamiatok Bratislavy. Michalská veža, ktoré je súčasťou jedinej zachovanej brány z pôvodného fortifikačného systému, prešla komplexnou rekonštrukciou, ktorá sa týkala exteriéru aj interiéru objektu. Vzácny historický monument bude opäť slúžiť ako múzeum.
Vnútorné priestory budov sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov - dokonca v nich trávime oproti minulosti omnoho viac času. Preto by im mala byť venovaná rovnaká pozornosť, akú venujeme výstavbe nových objektov či mestskému plánovaniu. O tieto zásady sa opiera ocenenie Interiér roku. Medzi víťazmi sa aj tentokrát nachádzajú niektoré bratislavské projekty.
Okrajová mestská časť Záhorská Bystrica sa prudko rozvíja, s čím rastú nároky na zabezpečenie občianskej vybavenosti. K tomu patrí aj sieť supermarketov, ktorá bola dosiaľ nedostatočná. Mení sa to s otvorením novej predajne reťazca Kaufland. Má ísť o výnimočnú budovu, ktorá je podľa reťazca aj samosprávy európskym unikátom.
Príprava komplexnej modernizácie Vajnorskej radiály postupne napreduje. Hlavné mesto má víziu prebudovania trate na kvalitnú električkovú trať s upraveným verejným priestorom v okolí. Už roky na tomto cieli intenzívne spolupracuje s projekčnou firmou DOPRAVOPROJEKT a.s. Bolo preto prekvapením, keď bolo na začiatku augusta záväzné stanovisko k zámeru, ktoré bolo negatívne.
Spojenie historickej a súčasnej architektúry býva nezriedka komplikované. Niektorí preferujú čo najväčšiu citlivosť a nadviazanie na pôvodný výraz, iní presadzujú tvrdý kontrast, v rámci ktorého musia mať všetky stavebné vrstvy svoj jasne rozpoznateľný jazyk. Príkladom druhého prístupu je projekt nového múzea v nemeckom Weimare. Venuje sa odkazu výnimočnej školy, ktorá v tomto meste kedysi sídlila - a zadefinovala aj extrémne vysoké nároky na architektonickú úroveň realizácie.
Slovenskí developeri postupne prenikajú do zahraničia, pričom viacerí z nich prerazili v najbližšej globálnej metropole, v Londýne. Jedným z nich je aj J&T Real Estate, ktoré tu po niekoľkých rokoch dokončuje svoje prvé projekty. Ide o výnimočné realizácie nielen v kontexte portfólia firmy, ale aj celého britského hlavného mesta.
Parkovanie v Bratislave je horúca téma, najmä v súvislosti s parkovacou politikou a blížiacim sa zákazom parkovania na chodníkoch. Reguláciou parkovania sa má vyčistiť verejný priestor od vozidiel a zvýšiť motivácia verejnosti k využívaniu alternatívnej dopravy. Autá sa však zo sídlisk a ulíc nestratia, čo vedie mesto k príprave projektov prvých parkovacích domov.
V poslednom období prichádza zo slovenských národných parkov čoraz viac dobrých správ. Viaceré využijú dotačné schémy, zamerané na rozvoj ich infraštruktúry. K Veľkej Fatre alebo Nízkym Tatrám sa pridáva Malá Fatra, ktorá chce zlepšiť podmienky pre návštevníkov aj pre svojich zamestnancov. Ide o dôležitý krok v podpore cestovného ruchu.
Areál bývalého chemického podniku Istrochem, ktorý je dnes z podstatnej časti nevyužívaný, predstavuje najvýznamnejšie strategické rozvojové územie v Bratislave. V budúcnosti by mohol byť miestom, kde budú žiť, pracovať a zabávať sa desaťtisíce ľudí. Očividne si to myslí aj mestská časť Bratislava – Nové Mesto, ktorá rozbieha v tomto smere spoluprácu s Fakultou architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity (FAD STU).
Jeden z veľkých problémov, ktorým čelia seniori, je sociálne vylúčenie - starší ľudia sú nezriedka odstrihnutí od diania v rámci mesta alebo komunity. To nechceli pripustiť v Domove u fontány v meste Přelouč. Výsledky architektonickej súťaže ukazujú, aké ľahké je v skutočnosti urobiť z vynoveného areálu seniorského domova miesto stretnutí, hier aj športu.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac