Author photoAdrian Gubčo 19.03.2020 11:58

Metropolitný inštitút vyhlasuje medzinárodnú architektonickú súťaž na kúpele Grössling

Hlavné mesto a jeho Metropolitný inštitút štartujú ďalšiu architektonickú súťaž. Novej podoby a využitia by sa už čoskoro mali dočkať kúpele Grössling, významná súčasť bratislavskej identity a histórie. Súbor budov v historickom centre mesta v dotyku s nábrežím už dlhšie chátra, po novom by sa tu okrem kúpeľníctva mali rozvíjať aj ďalšie kultúrno-komunitné aktivity.

Hlavné mesto uvádza, že napriek aktuálnej pandémii koronavírusu aj naďalej pokračuje v aktivitách, ktorých cieľom je trvalé zvyšovanie kvality života v meste v budúcnosti. Preto v týchto dňoch vyhlasuje medzinárodnú súťaž, ktorej cieľom je obnoviť a otvoriť dlhodobo opustené kúpele, ktoré patrili ku kľúčovým identitotvorným prvkom starej Bratislavy.

Najstaršia dodnes zachovaná časť kúpeľov pochádza z roku 1895, najlepšie obdobie však Grössling zažil po roku 1914, kedy k rekreačným a vaňovým kúpeľom pribudla plavecká časť a ďalšie rekreačné kapacity. Z kúpeľov sa stalo dôležité miesto na spoločenskej mape Bratislavy.

Po novom by sa mala obnoviť táto stretávacia funkcia inštitúcie, ktorá by však mala okrem kúpeľov obsahovať aj ďalšie funkcie: do oddelenej časti objektu sa má napríklad presťahovať časť Mestskej knižnice z Laurinskej ulice. Aj takto sa má stať z budovy spoločenské a otvorené miesto.

„Pri prípravách súťaže, ktoré trvali približne rok, Metropolitný inštitút dal vypracovať technickú dokumentáciu budovy, 3D zameranie, statický posudok, vlhkostný posudok a s Mestským ústavom ochrany pamiatok v Bratislave pripravil podklady na pamiatkovú obnovu,“ povedal Gábor Bindics z Metropolitného inštitútu Bratislavy. „Urobil sa tiež prehľad stredoeurópskych mestských kúpeľov vo Viedni, Berlíne či Budapešti s podobnými tradíciami ako má Bratislava. Vychádzame zo zámeru zachrániť a ponúknuť budúcim návštevníkom Grösslingu niečo unikátne bratislavské.“

Zadanie súťaže počíta v kúpeľoch s kapacitou bazénových plôch pre približne 145 osôb a pre ďalších 70 osôb v saunových plochách. V súťaži sa počíta so zachovaním a revitalizovaním existujúcich sedacích a plaveckého bazénu aj s doplnením o rekreačný interiérový a exteriérový bazén. Okrem toho má pribudnúť zmieňovaná knižnica s umeleckou rezidenciou, čitáreň, či kaviareň s priestorom pre deti. Zrekonštruovať sa má aj parčík na Medenej ulici.

Samotná súťaž bude dvojkolová, vyhodnotenie prvého kola prebehne v júni a vyhodnotenie celej súťaže na konci leta tohto roku. V porote sú zastúpení viacerí experti z MIBu aj externého prostredia, vrátane zástupcu budepeštianskych kúpeľov, ceny sú nastavené na slovenské pomery uspokojivo.

MIB predpokladá, že v priebehu roka 2021 by mohla byť vypracovaná projektová dokumentácia a prebehnúť schvaľovanie tak, aby sa v roku 2022 mohlo začať s rekonštrukciou budov. Ešte predtým sa má zrevitalizovať parčík a do budovy budú vložené prvé funkcie – napríklad knižnica. Predpokladané náklady na kompletnú rekonštrukciu kúpeľov sú 12 miliónov eur.

 

Axonometria budovy. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Rekonštrukcia kúpeľov Grössling patrí k „srdcovým projektom“ aktuálneho vedenia Hlavného mesta, ktoré ich vidí ako zásadný bod v tvorbe vzťahu obyvateľov mesta k Bratislave. Ich rekonštrukciou sa má obnoviť nielen historická tradícia, ale vytvoriť aj miesto rekreácie obyvateľov priamo v centre, odkiaľ pod tlakom masového turizmu táto funkcia ustupuje.

Je na debatu, či je dôležité tento projekt realizovať už tak skoro a či by nebolo vhodnejšie riešiť bolestivejšie témy. Napriek tomu, revitalizáciou tohto areálu sa otvorí celý súbor objektov, čo oživí danú časť mesta. Rovnako dôležitý je aj fakt, že pôjde o výsostne verejnú funkciu, čo vytvorí aspoň nejakú alternatívu otvoreného miesta voči komerčnej ponuke, ktorá v Bratislave absolútne dominuje. Pôjde o jeden z minima takýchto priestorov v centre, druhým bude zrekonštruovaná Slovenská národná galéria.

Revitalizácia Grösslingu môže byť zároveň impulzom k silnejšiemu oživeniu okolitej štvrte, tzv. Južného predmestia. Ešte v minulom volebnom období vznikla vízia revitalizácie verejných priestranstiev v oblasti, ktorá by zlepšila kontakt historického jadra s nábrežím Dunaja. Obnova parčíku na Medenej, ktorý tvorí v kontexte oblasti zelenú oázu, hoci prehliadanú, spoločne s prítomnosťou väčšieho poču ľudí, prispeje k aktivácii parteru a snáď v dohľadnom čase aj k ďalším rekonštrukciám ulíc a budov.

Niektoré z nich sa už pripravujú – čoskoro by sa mala spustiť rekonštrukcia domu Kotva vedľa kúpeľov a údajne sa plánuje aj obnova veľkého bloku domov s rondokubstickou architektúrou medzi Medenou, Tobruckou a Múzejnou. To zásadne zvýši príťažlivosť štvrte aj mesta.

Metropola tak získa ďalšiu obnovenú historickú pamiatku, oživí ďalšie prázdne budovy a ďalšia časť mesta môže získať svoj „landmark“. Ak sa zopakuje aj úspech prvej vyhlásenej architektonickej súťaže, kde prišlo až 76 návrhov, vznikne navyše aj kvalitný nový architektonický vstup do podoby metropoly. Bratislava tak bude opäť o niečo lepším mestom.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube