Rekonštrukcia jedného z najviac zanedbaných areálov v centre Bratislavy – Esterházyho paláca na Kapitulskej ulice – sa opäť o čosi priblížila. Stavebný úrad v mestskej časti Bratislava – Staré Mesto totiž vydal zmenu územného rozhodnutia. Zásadné povolenie tak získal pripravovaný projekt, v rámci ktorého sa má palác premeniť na polyfunkčný súbor s nadštandardným bývaním a kanceláriami.
Esterházyho palác zo 17. storočia predstavuje pomerne veľký súbor stavieb v absolútnom centre Bratislavy, na jednej z najstarších a najhistorickejších ulíc mesta. Počas svojich dlhých dejín zažil niekoľko veľmi slávnych období, v posledných desaťročiach však upadal. V priebehu 20. storočia mal prevažne obytnú funkciu, na sklonku socialistického obdobia sa spustila jeho adaptácia pre účely Mestského archívu. Prestavba sa nikdy nedokončila a po páde režimu prešiel palác cez viac majiteľov. Rekonštrukciu nerozbehol žiaden z nich.
Snahy o obnovu však existovali. V roku 2005 získal zámer územné rozhodnutie, z hľadiska povoľovania bol tak veľmi blízko k tomu, aby sa práce mohli začať. Naplánované tu boli kancelárie, obchody, reštaurácia, kaviareň, výstavné priestory a zopár bytov. V roku 2006 sa majiteľom paláca stala firma Agoria Projekt s.r.o., ktorá začala pripravovať dokumentáciu pre stavebné povolenie, vo výsledku sa jej však podarilo v roku 2011 vybudovať len odbočovací pruh k budúcemu vjazdu do uvažovaných podzemných garáží. V roku 2017 sa po opakovanej dražbe stala majiteľom spoločnosť Esterházy Real Estate, s.r.o., patriaca medzi dcérske spoločnosti rakúskej banky Raiffeisen. Na objekty mala záložné právo.
Nový a finančne silný developer rozbehol nové projekčné a prípravné práce. Zámer zadal architektonicko-projekčnej kancelárii Adif, ktorá sa palácu venuje dlhodobo. Podľa nového projektu sa opraví dvojica pôvodných objektov, dobuduje prieluka medzi nimi, zbúra a opäť postaví dnes mimoriadne narušené južné krídlo paláca a pod nádvorím vznikne podzemná garáž. Zmenil sa aj funkčný koncept paláca: posilnila sa funkcia bývania, ktorá sa bude nachádzať na takmer 2,7-tisíc metroch štvorcových, vznikne tu niekoľko kancelárií a na prízemí retail – no bez gastronomickej prevádzky. V podzemnej garáži bude 148 parkovacích miest, určených aj pre susedov z okolia.
Keďže je Esterházyho palác ako pamiatka chránený (už od roku 1963) a nachádza sa aj v pamiatkovej zóne, architekti musia splniť prísne nariadenia pamiatkarov. To pripomína vo svojich pripomienkach voči projektu aj Hlavné mesto. To taktiež žiada aj zabezpečenie priechodnosti priľahlej časti mestských hradieb. Developer v staršej dokumentácii uvádza, že zabezpečí opravu tejto sekcie hradieb. Pripomienky predložilo aj Združenie domových samospráv (spojené so známym „aktivistom“ Marcelom Slávikom), ktoré, okrem iného, žiada väčší rozsah zapracovania prvkov zelenej infraštruktúry. Stavebný úrad konštatuje, že toto je s ohľadom na podmienky projektu v historickom jadre splnené a nevidí dôvod na odmietnutie vydania rozhodnutia.
Na margo architektúry, táto je k pôvodnému riešeniu citlivá. V zmysle odporúčaného prístupu je aj na vizualizácii jasne odlíšiteľné, ktoré sú pôvodné vrstvy a ktoré časti budú nové. Farebne a materiálovo však budú zladené. Na nádvorí vznikne niekoľko zelených záhonov, čo ho spraví príjemnejším pre obyvateľov i návštevníkov. Aké obchody a služby by sa tu mali nachádzať, nie je ešte známe. Už teraz je ale zrejmé, že nepôjde o prevádzky, ktoré by generovali mimoriadny ruch.
Projekt má dnes k dispozícii záverečné stanovisko EIA, záväzné stanovisko zo strany Hlavného mesta, ako aj spomínanú zmenu územného rozhodnutia. K výstavbe tak potrebuje ešte stavebné povolenie, čo by už ale nemal byť taký problém. Nie je vylúčené, že toto povolenie získa ešte počas tohto roka. V takom prípade by sa mohli v roku 2022 rozbehnúť aj rekonštrukčné práce na tejto azda najviac poškodenej pamiatke v centre Bratislavy. Trvať budú niekoľko rokov, investor optimisticky dúfa, že palác ožije v roku 2024.
Popri nedávnej informácii o postupe prípravy rekonštrukcie Habermayerovho paláca je toto ďalšia dobrá správa z centra Bratislavy. Dnes ide o „čiernu dieru“, ktorej akútne hrozil bezprostredný zánik. Vyzerá to však tak, že sa Esterházyho palác zachráni. S ohľadom na štandard bývania v projekte – pôjde o luxusné rezidencie, kde priemerný rozsah bytu presahuje 100 metrov štvorcových – vznikne do istej miery opäť palác. Deklarovaná absencia gastronomickej prevádzky zas bude pozitívom pre Kapitulskú ulicu, ktorá sa snaží o udržanie si pokojného koloritu.
Do budúcna sa však ale zvýšenému záujmu ulica pravdepodobne nevyhne. Hlavné mesto totiž plánuje vo zvýšenej miere aktivovať mestské hradby, ktoré v súčasnosti predstavujú len minimálne využitý koridor pre prechádzky a trávenie voľného času v historickom jadre mesta. Po zásahoch Magistrátu by však mala vzniknúť dvojica lávok ponad Staromestskú ulicu, ktoré zlepšia spojenie hradieb (a Kapitulskej ulice) s populárnou Židovskou. Kým prvá lávka vznikne na mieste súčasnej Albertovej lávky, druhá sa plánuje pri tzv. Baxovej veži. Spolu s pripravovanou rekonštrukciou hradieb tak vznikne nová atrakcia pre turistov aj obyvateľov.
Kultúrnejších návštevníkov priťahujú aj aktivity v Albrechtovom dome, teda v bývalom obydlí rodiny hudobných skladateľov Albrechtovcov. Skupina ich obdivovateľov a priateľov zo združenia Albrecht Forum sa podujala na rekonštrukciu domu a priľahlého nádvoria, ktoré teraz využívajú nielen na prezentáciu ich tvorby, ale najmä pre organizáciu koncertov vážnej a klasickej hudby. Obnova ešte nie je úplne dokončená, už teraz ale priťahuje mnohých milovníkov hudby a histórie Bratislavy.
Na zlepšovaní stavu jednotlivých objektov napokon pracuje aj najvýznamnejší lokálny aktér, Rímskokatolícka cirkev. Jeden za druhým sú obnovované staršie domy, v ktorých sídlia inštitúcie alebo organizácie, súvisiace s cirkevným životom. Ak prehliadneme Esterházyho palác, budovy na Kapitulskej sa postupne dostávajú do relatívne dobrého stavu. Opraviť ostáva zopár posledných objektov. Zdá sa, že je to otázka času.
Potešiteľná by napokon bola aj obnova povrchov, teda značne narušenej dlažby, ktorá by mala byť na tejto ulici pôvodná, teda ešte z 19. storočia. Ide o historický artefakt, preto je vhodné opraviť podložie a dlažbu nanovo osadiť tak, aby bol povrch rovnejší. Pohyb po ulici nebude ani potom najpohodlnejší pre všetky skupiny obyvateľstva, ide však o vzácnu výnimku, kedy to je pochopiteľné a azda aj akceptovateľné. Bez klasickej starej kamennej dlažby by ulica prišla o značnú časť svojho čara.
V každom prípade, oprava Esterházyho paláca posunie túto ulicu o svetelné roky vpred, a spolu s ňou aj celé historické centrum mesta. Bratislava bude opäť o čosi krajšia. O malý kúsok sa priblíži pekne upraveným vyspelým metropolám, kde si vážia historické dedičstvo a pracujú na ich obnove.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre