V roku 2023 by mal pokračovať stavebný rozvoj v priestore nového komerčného centra Bratislavy – v bratislavskom downtowne. Okrem už rozostavaných projektov sa predpokladá aj štart realizácie nových. K očakávaným developmentom patrí mohutný polyfunkčný komplex Portum, ktorého súčasťou je dvojica výškových budov. Známe sú pravdepodobne finálne vizualizácie zámeru.
Portum je naplánované na nároží Chalupkovej, Košickej a Landererovej ulice, teda v pomerne exponovanej polohe v dotyku jednej z najvýznamnejších križovatiek v Bratislave. Ide o polohu, ktorá si zasluhuje umiestnenie dominanty. Portum, známe už od roku 2017, by takýmto projektom malo byť. Podobne ako väčšina investorov v oblasti, aj majitelia týchto pozemkov – firmy TK Estate, neskôr doplnené o TopEstates a dnes spoločne známi ako Portum Towers - tu zamýšľajú vybudovať nadštandardný súbor, tvorený nižšími domami, ale aj výškovými budovami.
Ich výška nadväzuje na existujúcu územnoplánovaciu reguláciu. Tá developerovi umožnila navrhnúť dvojicu veží, z ktorých nižšia má v zmysle dokumentácie 97 metrov a 30 podlaží a vyššia 115 metrov a 36 podlaží. Spojené budú zimnou záhradou na úrovni prvého podlažia. Doplnené budú o nižšie budovy. Popri Landererovej vznikne sedempodlažné krídlo a Chalupkovej osempodlažné, kým šesťpodlažný objekt je naplánovaný smerom do novej uličky, ktorá Portum oddelí od Apollo Residence.
Funkčne pôjde o predovšetkým rezidenčný projekt, pričom investor jednoznačne cieli na najbonitnejšiu klientelu – Portum dokonca označuje za jeden z najluxusnejších zámerov v Bratislave. Vzniknúť by tu malo niekoľko stoviek bytov a apartmánov (hovorilo sa až o 490), ale aj ubytovacie jednotky v dvojici hotelov. Umiestnené budú v samostatnom objekte pri novej uličke, ako aj v sedempodlažnom krídle popri Landererovej. K občianskej vybavenosti má patriť galéria, spa alebo materská škola pre 80 detí. V podzemnej garáži bude umiestnených 656 miest.
Súčasťou projektu majú byť aj pomerne rozsiahle parkové úpravy vo vnútrobloku. Ten bude v budúcnosti relatívne veľký, hoci bude zvieraný spoločne so susedným projektom Ister Tower. V prípade Portumu chce developer rezidentom a návštevníkom dopriať podľa svojich slov vysokú úroveň aj v tomto prípade – husto zazelenený park bude dielom renomovaného českého záhradného architekta Ferdinanda Lefflera a jeho Ateliéru Flera.
Vysoký dôraz je kladený aj na architektonické stvárnenie veží samotných alebo ich interiérov. Dizajnového procesu sa zúčastnilo hneď niekoľko kancelárií. Autorom celkového konceptu je A1 Architecture pod vedením Branislava Kaliského, lobby navrhuje svetová česká architektka Eva Jiřičná, dvojica vzorových bytov bude vychádzať z pera kancelárie Mimolimit českej architektky Báry Škorpilovej. K ďalším prizvaným tímom patrí Chybík + Kristof alebo ADR.
Výsledkom by tak mal byť vznik pomerne elegantných výškových budov. Podľa doteraz známych informácií aj vizualizácií by mali disponovať hladkou presklenou fasádou z tmavšieho skla s kontrastujúcimi hliníkovými vertikálnymi lamelami. Veže budú k vrchu zoštíhlené, čo im má dodať štíhlejší ráz. Kompaktnosti výrazu napomôže aj prítomnosť loggií (príp. terás) namiesto balkónov. Nižšie krídla budú obložené tehličkovým obkladom, čím chce stavebník reflektovať industriálnu minulosť územia.
Tá je pre budúci vývoj projektu do určitej miery problémom. Zámer má vydané stavebné povolenie a podľa posledných informácií už developer tendruje zhotoviteľa. Pred samotnou výstavbou však bude musieť odstrániť environmentálnu záťaž, ktorá je v oblasti vysoká. Portum vznikne na mieste bývalej rafinérie Apollo, ktorá bola zbombardovaná v roku 1944. Dôsledkom je výskyt ropných a chemických látok v podloží a dokonca aj munície – o čom sa už developer presvedčil.
V každom prípade, projekt smeruje k pravdepodobnému spusteniu výstavby v priebehu roka 2023. Rovnako by sa mala v dohľadnej dobe začať predajná kampaň, ktorej súčasťou bude otvorenie veľkorysého prezentačného centra. Portum sa bude stavať v dvoch etapách, podzemná garáž by však mala vzniknúť celá už v počiatočnej fáze výstavby. Dobudovanie komplexu možno predpokladať azda v rokoch 2026-2027.
Novozverejnené vizualizácie zobrazujú pomerne príťažlivo pôsobiace veže, ktoré však z vizuálneho hľadiska narážajú na problém viacerých projektov v novom downtowne – sú nízke. Portumu by prospelo, keby bol ešte o čosi vyšší, vďaka čomu by vynikla jeho štíhlosť aj architektúra. Takto sa zaradí do „Steny 115“, série podobne vysokých budov v tejto časti metropoly, ktoré spolu vytvárajú monotónnu panorámu. Pritom práve križovatka Landererovej, Košickej a Prístavnej je miesto, kde by sa vyššie budovy hodili najviac.
Všetko totiž nasvedčuje tomu, že pôjde o lokalitu s najvyššími budovami v Bratislave. Dnes je dokončená len jedna – Landererova 12, relatívne nízky kancelársky objekt od J&T Real Estate. V budúcnosti by tu ale malo vzniknúť viacero veží. Ten istý developer plánuje vybudovať v rámci pokračovania Klingerky vežu s výškou 141 metrov. Na juhovýchodnej strane križovatky sa zas nachádza pozemok s bývalou predajňou Ryba. Podľa dosiaľ nepotvrdených informácií by tu mohla byť výšková budova s teoretickou 130-150-metrovou výškou. Napokon, opäť JTRE nedávno pripustilo, že na mieste East Tower zvažuje možnosť výstavby 250 metrov vysokého mrakodrapu.
Dôvodom, prečo Portum nie je a nemohlo byť vyššie, je územnoplánovacie regulácia. Projekt je súčasťou územia, riešeného v rámci Územného plánu zóny Chalupkova. Tento veľmi presne predpisuje parametre zástavby, vrátane výšky jednotlivých dominánt. Developer tak v prípade Portumu išiel do maxima, ktoré je stanovené na 115 metrov.
Ostatné zmieňované budovy už touto reguláciou ovplyvnené nie sú. Uvažovaná výšková zonácia, ktorá by zastropila výšku veží na 160 metroch, je zatiaľ v rovine urbanistickej štúdie. Kým sa stane záväznou súčasťou Územného plánu, prejde niekoľko rokov. Developeri tak ešte majú časový priestor pre navrhovanie vyšších objektov a mesto im ich v prípade splnenia ostatných parametrov musí povoliť. Portum však už ostane maximálne 115-metrový.
Je to možno škoda. Hoci ani zďaleka nepôjde o akýsi inkluzívny projekt, ktorý by spolu s luxusnými rezidenciami priniesol aj niekoľko dostupnejších bytov, komunitné centrá, zariadenia pre seniorov alebo verejné škôlky či školy, stále by malo ísť o atraktívnu súčasť nového centra a jeho dobrý doplnok. S väčšou výškou by viac vynikol a možno sa stal – ako tvrdí developer – jednou z jeho ikon. Takto bude peknou realizáciou, ktorú ale môžu prekryť mohutnejší susedia.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre