Author photoAdrian Gubčo 04.05.2024 13:53

Zo zastaranej plochy moderné námestie. V Novom Meste sa dokončuje nový verejný priestor, zatraktívni perspektívnu lokalitu

V mestskej časti Nové Mesto čoskoro pribudne zmodernizovaný verejný priestor v predpolí známeho nákupného centra. Výraznejšou zmenou neprešiel od jeho vzniku na začiatku tohto storočia, čo sa odzrkadlilo na jeho stave aj aktuálnosti dizajnu. Investor sa okrem toho usiluje aj o zatraktívnenie centra, ktoré musí zápasiť s konkurenciou aj reagovať na budúci vývoj v lokalite.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Nákupné centrum Vivo! bolo ešte pod názvom Polus City Center dokončené v roku 2001. Vyrástlo na ploche veľkého parkoviska v susedstve areálu Kuchajda, pričom do lokality prinieslo okrem nákupných možností výškovú kancelársku budovu Polus Tower 1 (pôvodne Millenium Tower), neskôr doplnenú o druhú vežu, a úpravu priľahlých priestranstiev. Kľúčovým bola nástupná plocha pred hlavným vstupom do nákupného centra.

Tak ako celé centrum, aj toto námestie odrážalo stopy postmodernej architektúry. Kombinovalo v sebe viacero prvkov, typov dlažby a plôch náročných na údržbu. Za dve desaťročia zastaralo a nedokázalo už na uspokojivej úrovni splniť súčasné požiadavky na organizáciu podujatí, bezbariérový pohyb alebo dopyt po zeleni.

Neprekvapivo, majiteľ nákupného centra, spoločnosť Immofinanz pod kontrolou skupiny CPI Property Group, sa rozhodol plochu zrevitalizovať. Ide o súčasť postupnej modernizácie centra, ktoré okrem zmeny názvu prešlo rekonštrukciou a redizajnom interiéru. Cieľom investora je, podľa jeho vlastných slov, vytvoriť dôležité miesto pre komunitu. Rekonštrukcia námestia je preto logickým krokom.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Vivo! Bratislava
  • Zdroj: Vivo! Bratislava
  • Zdroj: Vivo! Bratislava

Obnovené námestie bude mať plochu 2.983 m2. Rekonštrukcia začala v septembri 2023 a dnes je vo finále. Najväčšou zmenou prešla pôvodná fontána. Po novom je priestorovo redukovaná, v inej polohe a bude prístupná verejnosti vo forme interaktívneho prvku. Na rozdiel od pôvodného riešenia tak bude úspornejšia a nebude priestorovou bariérou.

Novinkou je nové detské ihrisko pre menšie aj väčšie deti. Ďalšou dôležitou zmenou je väčší rozsah zelene, ktorá podľa investora vytvorí príjemný tieň, potrebný najmä v horúcich mesiacoch. Po obvode priestoru bolo zároveň vysadených niekoľko stromov viacerých druhov. Výrazne sa zväčšil počet lavičiek alebo miest na sedenie. Pre tento účel budú slúžiť aj kvetináče s menšími drevinami.

Rekonštrukciou námestia vznikne rozšírený priestor pre terasy kaviarní a reštaurácií v obchodnom centre. Do budúcnosti bude priestranstvo k dispozícii pre aktivity rôzneho druhu, ako sú trhy, street food, cvičenie, hudobné vystúpenia a ďalšie.

Do budúcna sa očakáva vybudovanie cyklotrasy popri Vajnorskej ulici, ktorá ďalej zlepší napojenie nákupného centra aj verejné priestoru. Malo by ísť o segregovanú cestičku v súčasnom zatrávnenom páse medzi vozovkou a chodníkom. Jej realizácia je v príprave už dlhšie.

Majiteľ centra chce týmito opatreniami zvýšiť jeho návštevnosť a posilniť prepojenie s miestnymi obyvateľmi. Vivo! dnes už nedokáže konkurovať najvýznamnejším nákupným centrám ako Aupark, Eurovea alebo Avion, zdá sa však, že si našlo svoju pozíciu – slúži ako „spádové“ nákupné centrum pre významnú časť Nového Mesta. S ohľadom na predpokladaný rozvoj v mestskej časti v najbližších rokoch môže preto očakávať ďalší rast návštevnosti.

 

Staršia štúdia naznačuje možnú urbanizáciu Pasienkov. Zdroj: Compass Architekti

 

Hoci v súčasnosti a pravdepodobne aj v najbližšej budúcnosti to bude Ružinov a Petržalka, kde sa budú realizovať najväčšie investície, Nové Mesto ich môže v budúcnosti dobehnúť. Práve Pasienky, kde sa Vivo! nachádza, spoločne s okolím Kuchajdy budú jednou z najviac sa meniacich lokalít v metropole. V horizonte desiatich až dvadsiatich rokov tu vzniknú tisíce bytov, výškové budovy, kancelárie, obchody aj športoviská.

Kľúčová bude v tomto smere premena Pasienkov. Nie je tajomstvom, že už dlho – viac ako dekádu– sa pripravuje vízia urbanizácie územia, ktorá prinesie výstavbu na mieste súčasných futbalových ihrísk aj atletického štadióna. Zo známych informácií sa zdá, že by tu mala vzniknúť najmä polyfunkčná bloková zástavba, ktorá prinesie lepšie prepojenie územia medzi Vajnorskou a Trnavskou cestou.

Transformáciu územia by mala priniesť spoločnosť J&T Real Estate. Urbanistický koncept pripravuje kancelária Compass, ktorá v minulosti zvíťazila v urbanistickej súťaži. Harmonogram realizácie ani detaily nie sú známe, podmienkou k výstavbe je však zmena Územného plánu. Lokalita je stále definovaná ako športová.

Druhou oblasťou záujmu sú brownfieldy, teda bývalé výrobné areály severovýchodne od železničnej trate, smerujúcej na stanicu Nové Mesto. V minulosti sa tu nachádzal podnik Istrochem. Ten je už v podstate neaktívny a na okraji areálu sa začínajú objavovať prvé zámery – napríklad vízia spoločnosti Penta Real Estate, ktorá tu chce stavať byty aj administratívu v spolupráci so slovinským štúdiom Bevk Perović Arhitekti.

Je tak zrejmé, že Nové Mesto získa v budúcnosti tisíce, resp. desaťtisíce nových obyvateľov. Z pohľadu majiteľa Vivo! tak má zmysel centrum udržiavať v dobrej kondícii. V prípade tohto obrovského rozvoja totiž bude prirodzeným bodom záujmu nielen kupujúcich, ale aj nájomcov. Sen o veľkej prestavbe inak vcelku neefektívne využitého mestského bloku s doplnením iných funkcií tak ostáva nateraz pravdepodobne vzdialený.  

 

Fotografie z 17.4.2024. Pozrite si úravy verejných priestorov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube