Bratislava je veľmi zelené mesto s obrovským množstvom zelene, mnoho plôch je však v zlom stave, nenapĺňajú svoj potenciál alebo sú úplne nevyužívané. Zmeniť by to majú viaceré projekty, ktoré vstupujú do realizačnej fázy, prípadne napredujú v príprave. Viaceré z nich patria pod iniciatívu Živé miesta.
Slovenská metropola je vyplnená zeleňou. Relatívne husto zastavané historické centrum obklopuje pás parkov, záhrad a cintorínov, ktoré spolu vytvárajú akýsi prstenec. Táto hustá zástavba následne prechádza do redšej modernistickej zástavby sídlisk, doslova umiestnených v zeleni. K týmto prvkom sa pridávajú Malé Karpaty a okolie Dunaja či Moravy, kde sa nachádzajú zvyšky autentického prírodného prostredia. Mozaiku zelených plôch dopĺňajú malé parčíky.
Bratislava sa tak nemôže sťažovať na množstvo zelene, jej kvalita – a kvalita zelených priestranstiev – ostáva nízka. Aj preto sa Hlavné mesto a jeho Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) začalo vo výraznejšej miere venovať revitalizácii zelených plôch. V rámci iniciatívy Živé miesta, zameranej na obnovu zanedbaných či prehliadaných priestranstiev, sa má zlepšiť stav viacerých z nich.
Práve v týchto dňoch štartuje úprava hneď trojice priestranstiev. Najvýraznejšou z nich je obnova parčíku na Legionárskej ulici, resp. zelenej plochy na nároží Radlinského a Legionárskej. Plocha bola prázdna aj v minulosti, pravdepodobne s vidinou budúcej zástavby. Napokon tu však vznikol vysokoškolský internát, v duchu modernizmu osadený do zelene. Na tom sa doteraz nič nezmenilo, tak ako sa nezmenil fakt, že priestor ostal v podstate neupravený.
To sa začalo meniť v týchto dňoch. Po výsadbe japonských čerešní v roku 2020 sa teraz začalo s realizáciou zásahov, ktoré umožnia efektívnejšie využívanie priestoru. Ako uvádza mesto, pribudnú tu lavičky, osvetlenie, odpadkové koše, cyklostojany, vodopriepustné chodníčky z prírodných materiálov, ktoré vzniknú na mieste vyšľapaných cestičiek a predpolie sochy Sama Chalupku dostane reprezentatívnejšiu podobu. Novinkou bude aj multifunkčné ihrisko, ktorým chce MIB reagovať na nedostatok exteriérových športovísk v okolí.
K tomu sa pridáva výsadba novej zelene, vrátane stromov, krov a podrastu. Pribudnúť majú komplexné vodozádržné opatrenia. Doterajšími užívateľmi boli najmä psíčkari, ktorí tu po novom získajú vyčlenený priestor pre venčenie psov.
Mesto predpokladá, že úpravy budú dokončené v prvom kvartáli roka 2024. Zhotoviteľom revitalizácie je TravnikServis s.r.o. Cena za dielo je 493.433,16 eur. Za návrhom stojí kancelária Guldan Architects. Výsledkom projektu by malo byť značné zvýšenie pobytového potenciálu lokality, ale aj uctenie si vzájomných vzťahov medzi Slovenskou republikou a Japonským cisárstvom. Práve japonská ambasáda prispela k výsadbe okrasných sakúr pred troma rokmi.
Druhým projektom, ktorý sa rozbieha, je revitalizácia parku na Dunajskej ulici. Už desaťročia ide o obľúbené miesto najmä u detí, a práve na najmladších návštevníkov majú byť orientované pripravované zásahy. Mesto doplní trvalkové záhony, ktoré zlepšia vsakovanie vody a podporia pestrejší biotop, pribudne tu 954m2 kríkov, zvlní terén v kombinácii s detskou vodnou hrou, pribudnú dopadové plochy na bezpečné hranie a nainštaluje sa nové osvetlenie.
Autorom premeny parku je okrem MIBu a Hlavného mesta opäť aj kancelária Guldan Architects. Silnou stránkou revitalizácie by malo byť zlepšenie zážitkovosti pre deti alebo skvalitnenie prepojenia s terasou miestneho gastronomického zariadenia, čo vytvára potenciál dobrého spojenia dvoch funkcií. Slabšou stránkou je, že podľa dostupných informácií nedôjde k plošnej výmene povrchu – v parku tak ostane zachovaný starší asfalt.
MIB ani mesto nepriblížili, kedy by mala byť rekonštrukcia ukončená. Nejde však o mimoriadne veľké zásahy, preto nebudú práce trvať dlhšie ako niekoľko mesiacov. Obnova dobre nadväzuje na dokončovacie práce na rekonštrukcii bábkového divadla v réžii Bratislavského kraja, ale aj na otváranie viacerých gastronomických konceptov v okolí, ktoré oslovujú aj detských návštevníkov.
Napokon, tretím projektom je revitalizácia priestoru na nároží Kazanskej a Čiernovodskej vo Vrakuni, v susedstve zdravotného strediska Bebravská. Lokalita bola donedávna známa najmä väčšou koncentráciou ľudí v sociálnom vylúčení. Po novom tu ale vznikne kombinácia parku, miesta pre trhy či jarmoky a nástupného priestoru do zdravotného strediska s novou alejou.
Plocha má byť členená na dva trojuholníky, pričom jeden bude zelený a druhý s mlatovým povrchom doplnený o novú rozsiahlu výsadbu. Povrchy majú byť vymenené aj na mieste súčasného chodníka od Kazanskej a zastávky verejnej dopravy k zdravotnému stredisku. Doplnený bude mobiliár, osvetlenie a infraštruktúra pre zmieňované trhy.
Na premene práve tohto miesta sa Hlavné mesto a MIB dohodli s mestskou časťou Vrakuňa. Architektonický návrh spracovali architekti z ateliérov Plural, zerozero a Diervilla. Realizácia sa už začala, trvať bude pravdepodobne niekoľko mesiacov.
Popri nových projektoch, ktoré sú už vo výstavbe, pripravuje mesto aj mnoho nových. Okrem Živých miest, ktorých sú rozpracované desiatky, priebežne pridáva ďalšie menšie zásahy. Takto sa má napríklad premeniť zelená plocha na nároží Šancovej a Štefanovičovej – teda vo frekventovanej oblasti naproti križovatke s prístupovou cestou z Hlavnej stanice.
Už pred časom tu mesto osadilo nový mobiliár a vysadilo viacero stromov v rámci iniciatívy 10-tisíc stromov. Po novom chce transformovať spevnené povrchy, zriadiť drevenú pergolu s lankami na popínavé rastliny, upraviť zeleň a doplniť ďalší mobiliár. Nová dlažba bude obsahovať zatrávňovacie škáry. Celkovo by tak revitalizácia tejto plochy mohla pripomínať obnovu priestoru na nároží Záhradníckej a Karadžičovej spred niekoľkých rokov.
Mesto si k projektu vydalo záväzné stanovisko, čím posúdilo jeho súlad s Územným plánom. Do realizácie tak môže byť ešte kľudne aj rok. Na podobe zámeru spolupracovalo s českou krajinárskou kanceláriou Atregia, žiadne vizualizácie však dosiaľ nezverejnilo.
Okrem týchto projektov sa aktuálne realizujú aj úpravy na Račianskom mýte (viac v samostatnom článku) v réžii Nového Mesta a v Grassalkovichovej (Prezidentskej) záhrade po patronátom Starého Mesta. Mestská časť Rača zas rozbieha projekt revitalizácie parku na Strelkovej ulici. V Karlovej Vsi sa v rámci zlepšenia zachytávania dažďovej vody realizuje parčík Kaskády na Dlhých Dieloch.
Síce po troškách, ale predsa sa v Bratislave zlepšuje stav parkov a parčíkov, ktoré sa čoskoro stanú použiteľnejšími miestami pre pobyt a trávenie voľného času. Práve to možno stojí za mylnou predstavou, že v Bratislave chýba zeleň. Nie je to pravda, platí však, že zelené plochy tvoria nezriedka len nevyužitú kulisu, hoci by mohli byť blízkym zázemím pre každodennú rekreáciu obyvateľov.
Na debatu ostáva, či by si slovenská metropola nezaslúžila aj jeden veľký mestský park s komplexnou vybavenosťou, ktorý bude destináciou celomestského významu. To je ale úplne samostatná téma.
Pozrite si revitalizácie verejných priestorov vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre