Author photoMartina Gregová 14.09.2024 14:00

Výstavný priestor, ktorý sa stal umením. Za unikátnym projektom stoja architekti, ktorí zmenia tvár Bratislavy

Na svete je mnoho architektonických kancelárií, ktoré sa sústredia na návrh kultúrnych priestorov a dosahujú v tomto smere špičkovú úroveň. Jedna z nich je dobre známa aj z Bratislavy. Meno si najnovšie spravila mimoriadnou rekonštrukciou slávneho parížskeho múzea, ktorého interiér sa stal umeleckým dielom sám osebe. 

Autor: Maxime Verret

Autor: Maxime Verret

Známa, pôvodne nórska architektonická kancelária Snøhetta má na svojom konte množstvo úspešných projektov. Meno si prvýkrát urobila návrhom novej knižnice v Alexandrii, o niečo neskôr sa preslávila najmä projektom novej opery v centre Osla. Od tých čias už kancelária zabodovala v mnohých medzinárodných súťažiach, a to naprieč celým svetom. Dnes sa právom radí medzi najúspešnejšie spoločnosti svojho druhu.  

Na Slovensku sa jej meno spája najmä s nedávno ukončenou architektonickou súťažou na Southbank, ktorý sa má nachádzať na pravom brehu Dunaja. Víťazstvo Snøhetty v súťaži v skutočnosti nebolo až také prekvapivé – hoci konkurencia bola naozaj tvrdá. Nórski architekti totiž v poslednom období získavali úspechy v obdobných súťažiach na návrh nábrežných zón, napríklad v Sydney alebo v Budapešti

Okrem projektov väčších mierok sa v ich portfóliu nachádzajú aj menšie objekty. Pomerne často ide o sídla kultúrnych inštitúcií. Vo francúzskom meste Douai podľa ich návrhu vzniklo špičkové planetárium, v Lille sa zas vďaka nórskej kancelárii v dohľadnej dobe zrekonštruuje známe Prírodovedné múzeum. V minulom roku bola zároveň ukončená aj ich ďalšia úspešná realizácia. Ide o rekonštrukciu známej parížskej kultúrnej inštitúcie, na ktorej architekti spolupracovali so štúdio h2o architectes. 

Galéria

  • Autor: Maxime Verret
  • Autor: Maxime Verret
  • Autor: Maxime Verret
  • Autor: Maxime Verret
  • Autor: Maxime Verret
  • Autor: Maxime Verret

Ide o projekt renovácie známeho parížskeho múzea Musée National de la Marine. Obnovou prešlo celkovo 9-tisíc metrov štvorcových. Výsledkom je monumentálne pôsobiaci interiér, ktorý nadviazal na kvality existujúcej architektúry. Inštitúcia sídli v historickom paláci Palais Chaillot, ktorý bol postavený v roku 1878 a patrí medzi chránené pamiatky.  

Celkové riešenie interiéru odkazuje na tvar budovy, v ktorej táto významná kultúrna inštitúcia sídli. Vzhľadom na mierne zakrivený tvar budovy sa organické línie po novom v značnej miere objavujú aj vo vnútorných priestoroch múzea. V niektorých častiach ide o zakrivené podhľady, steny, prípadne o na mieru navrhnutý nábytok. Hlavným zámerom projektu bolo prehodnotenie organizácie v rámci služieb múzea. 

Vznikol tak efektný i funkčný interiér. „Tieto dynamické tvary uľahčujú pohyb po priestore a podporujú plynulejšiu interakciu návštevníka so samotnými expozíciami. Zároveň tiež odkazujú na prirodzený pohyb vody,” približujú architekti. Musée Nationale de la Marine sa totiž venuje výlučne histórii francúzskeho námorníctva. V zbierkach múzea sa nachádza nielen množstvo obrazov, ale aj prepracované modely či námorné artefakty.  

Vo vnútorných priestoroch dominuje kombinácia svetlého dreva, doplneného o biele a čierne interiérové prvky. Jedným z hlavných zámerov bolo aj prepájanie historických a moderných prvkov tak, aby jednotlivé priestory vo výsledku pôsobili ako harmonický celok. Zatiaľ čo v jednej miestnosti sa dominantou stalo odhalené historické schodisko, v inej je to moderný čierny, organicky tvarovaný podhľad evokujúci nočnú oblohu. Jeho súčasťou je totiž niekoľko drobných svietidiel.  

Ako už býva pri múzejných priestoroch zvykom, aj v tomto prípade bol kladený veľký dôraz na svetelný dizajn jednotlivých miestností. Rôzne druhy veľkoformátových svietidiel spolu so sériou LED pásov vo výsledku prispeli k honosnosti celého interiéru a dodávajú mu vskutku jedinečnú atmosféru.  

Okrem výstavných priestorov je súčasťou múzea aj reštaurácia, kníhkupectvo, menší obchodík, seminárne miestnosti a poslucháreň. Rekonštrukciou prirodzene prešiel aj vstupný priestor, spolu s hlavným vstupom do múzea. 

Architektom zo štúdia Snøhetta sa rekonštrukciou interiéru z konca 19. storočia podarilo docieliť to, o čo sa snažia mnohé kultúrne inštitúcie roky. Interiér Musée Nationale de la Marine sa po novom stal umením samým o sebe. Najväčšie prínosy rekonštrukcie spočívajú v zachovaní historických hodnôt budovy a v doplnení nových architektonických prvkov, ktoré sú v súlade s tými zachovanými. To všetko popri vyzdvihnutí vystavovaných artefaktov, ktoré sú aj napriek honosnej architektúre stále hlavnou dominantou vnútorných priestorov. Zvolená paleta materiálov navyše reaguje na zlatý odtieň, ktorý je súčasťou mnohých vystavovaných diel.   

Aj v Bratislave tak bude pôsobiť ateliér skutočne svetového kalibru, schopný vytvoriť absolútne unikátne stavby a realizácie kultúrneho charakteru. Nanešťastie, očakávať súťaž na budovu so spoločenskou funkciou, ktorá by pritiahla kancelárie tejto úrovne, je pravdepodobne naivné. 

 

(Snøhetta, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube