Popri dopravnej infraštruktúre, pamiatkach či verejných priestoroch čelia investičnému dlhu aj mnohé bratislavské športoviská. Viaceré sú v biednom stave, hoci aj medzi nimi negatívne vynikala športová hala na Pionierskej. Kvôli svojmu zlému stavu musela byť zbúraná. Teraz sa však verejnosť dočká náhrady v podobe úplne novej haly.
Nové Mesto začalo pred niekoľkými rokmi postupne modernizovať viaceré verejné priestory a športoviská. Novú podobu dostali námestia, parky, parčíky aj niektoré školské ihriská. Výrazný projekt sa zrealizoval aj v areáli Základnej školy Sibírska, kde sa po tlaku miestnej komunity a rokoch prípravy obnovil miestny športový areál. Napriek určitým kompromisom je dobre vybavený a populárny.
Priamym susedom areálu bola donedávna športová hala v správe Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislavy. Hala patrila pod Centra voľného času Gessayova ako elokované pracovisko. Jej stav však už bol viditeľne zlý. Budovy bola schátraná aj navonok, čo bolo ešte viditeľnejšie po modernizácii susedného športoviska.
Hlavné mesto preto ohlásilo zámer rekonštrukcie haly. Projekt zaradilo do širšieho rámca programu obnovy základných umeleckých škôl a centier voľného času. Pôvodný plán spočíval v obnove za približne 1,5 milióna eur, statické posudky však odhalili, že hala je v katastrofálnom stave. Preto sa rozhodlo o jej urýchlenom odstránení a nahradení objektu novostavbou.
Pôvodná hala na Pionierskej bola zbúraná na jar 2023. Odvtedy zíva priestor prázdnotou, pričom Magistrát neurčito hovoril o výstavbe nového športoviska v krátkom čase. Všetko nasvedčuje tomu, že by sa práce mali začať v najbližších týždňoch. „Na športovú halu na Pionierskej máme vyobstarávaného dodávateľa stavby, ktorý v týchto chvíľach preberá stavenisko,“ povedal pre YIM.BA Jakub Mrva, námestník primátora pre vzdelávanie a školstvo.
Podľa Mrvu sú zabezpečené financie a časový plán. „Ideme v súlade so schváleným harmonogramom vďaka tomu, že máme časť prostriedkov z Fondu pre rozvoj športu,“ približuje. „Hala by mala byť do konca volebného obdobia postavená a skolaudovaná.“ Podľa všetkého tak bude realitou v roku 2026.
Nová hala na Pionierskej bude obsahovať multifunkčné ihrisko s rozmermi 20 x 40 metrov, vhodné aj na usporadúvanie športových súťaží. Výška zas bude 8 metrov, vďaka čomu sa tu budú môcť realizovať gymnastické cvičenia. Novinkou má byť hľadisko pre 100 divákov, mesto avizuje aj zriadenie malého bufetu. Hlavný vstup bude oproti predošlému stavu vychýlený smerom k opravenému vonkajšiemu športovisku.
Podľa vedenia mesta pôjde o „moderné, bezpečné a dostupné“ športovisko s vyšším kvalitatívnym štandardom. Za pomerne jednoduchou architektúrou stojí kancelária Modulor, ktorá sa podieľala aj na stvárnení exteriérového priestoru. Magistrát tak nepristúpil k vyhláseniu architektonickej súťaže ani osloveniu Metropolitného inštitútu Bratislavy a jeho zmluvných architektov.
Vysúťažené náklady sa odhadujú na 1,87 miliónov eur s DPH, zhotoviteľom bude firma BBAU. Pôvodne sa predpokladalo, že cena bude okolo 1,5 milióna eur. Do prvej súťaže na zhotoviteľa sa však prihlásila len jedna firma, preto bola zrušená a neskôr opätovne zopakovaná.
Magistrát tak rozbieha jeden z významnejších projektov v rámci programu obnov ZUŠ a CVČ, práve v čase, keď dokončil najvýraznejší. Obnova Georgievitsovho paláca na Panenskej ulici, kde sídli Základná umelecká škola Miloša Ruppeldta, je najdôležitejšou obnovou pamiatky v správe mesta tento rok. Okrem atraktívnych a moderných priestorov pre výučbu tu vznikol aj tzv. Dom hudby, teda komorný priestor pre koncerty a hudobné podujatia.
Určitými zlepšeniami však prechádzajú aj športoviská v meste, hoci na ich úpravách pracujú viaceré samosprávy a inštitúcie. V priebehu tohto roka boli napríklad zrealizované viaceré investície v Petržalke, ktorá rekonštruovala aj budovala haly či plavárne pri svojich školách. Ekonomická univerzita v Bratislave zas dokončila novú športovú halu v blízkosti svojho kampusu na Dolnozemskej ulici.
V najbližších rokoch by mali pribúdať nové moderné športoviská. Veľké plány má Bratislavský samosprávny kraj na juhovýchodnom okraji Petržalky, do športu po novom vstúpilo aj JTRE. Modernizovať a rozšíriť sa má areál v Dúbravke.
Dostupnosť moderných športovísk pre obyvateľov Bratislavy, či už ide o amatérskych alebo vrcholových športovcov, by sa tak mohla v dohľadnej dobe citeľne zlepšiť. Slovenská metropola v tomto smere pravdepodobne nedosiahne úroveň Trnavy, ktorá berie investície do športu mimoriadne vážne. Napriek tomu by mohla v celoslovenskom kontexte vynikať a vytvárať tak podmienky pre aktívny a zdravý životný štýl.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre