Author photoMartina Gregová 23.06.2024 15:47

Lídri v nastavovaní trendov. Sídla bánk ukazujú, ako vyzerá špičková súčasná architektúra

Banky ako bohaté a vyspelé inšitúcie sú tradične spájané s mimoriadnymi budovami svojich centrál, ale aj úrovňou pobočiek. Kým za Prvej republiky sa budovali reprezentatívne bankové paláce, dnes vznikajú technológiami nabité projekty, udávajúce architektonické trendy. Vzory pritom preberajú zo zahraničia, aj na Slovensku však vznikajú úspešné realizácie, hodné ocenení.

Zdroj: BoysPlayNice, ATOMstudio

Zdroj: BoysPlayNice, ATOMstudio

Mesto Hradec Králové je známe svojou modernou architektonickou tradíciou. Nachádza sa tu totiž mnoho výnimočných verejných budov aj urbanistických súborov. V minulosti sa na obraze mesta a celkovej koncepcii podieľal známy český architekt Josef Gočár. Mimoriadne realizácie tu však vznikajú aj dnes. Dôkazom toho je nová regionálna centrála ČSOB banky. Postavená bola podľa návrhu štúdia Projektil.

Moderná administratívna budova sa nachádza neďaleko rieky Labe. S cieľom nadviazať na okolitú architektúru aj prírodné prostredie zvolili autori návrhu kompaktný tvar budovy. V dvoch protiľahlých rohoch boli následne umiestnené vonkajšie piazzety, ktoré definujú hlavné vstupy do budovy a do oblasti prinášajú jasne definovaný verejný priestor. Okrem piazzet je verejnosti prístupný aj celý parter.

Previazanosť exteriéru a interiéru budovy je navyše podčiarknutá veľkou mierou presklenia, a to na všetkých podlažiach. „Architektúra je praktická, účelná, objem budovy pevný a súdržný. Rímsy medzi jednotlivými podlažiami zvýrazňujú horizontálne línie budovy a opticky ju znižujú,” opisujú architekti zo štúdia Projektil. 

Galéria

  • Centrála ČSOB v Hradci Králové. Autor: BoysPlayNice
  • Centrála ČSOB v Hradci Králové. Autor: BoysPlayNice
  • Centrála ČSOB v Hradci Králové. Autor: BoysPlayNice
  • Trvalé záložné pracovisko NBS v Kremnici. Zdroj:  ATOMstudio
  • Trvalé záložné pracovisko NBS v Kremnici. Zdroj:  ATOMstudio
  • TB Lobby. Zdroj: AT26 Architects
  • ERSTE PRIVATE BANKING v Pradiarni 1900. Autor: Slavomír Valigurský
  • ERSTE PRIVATE BANKING v Pradiarni 1900. Autor: Slavomír Valigurský

Impozantná však nie je len samotná budova, ale aj jej interiér. Po vstupe do objektu sa návštevníkom naskytne pohľad na otvorené kruhové átrium, ktoré sa tiahne celou výškou budovy. Átrium prináša do vnútorných priestorov dostatok denného svetla a slúži aj ako základný orientačný bod. Jednotlivé kancelárie sú prístupné z rozsiahlych chodieb, situovaných v priamej nadväznosti na centrálny priestor. 

Budova regionálnej centrály ČSOB Banky v Hradci Králové vznikla na základe architektonickej súťaže, vypísanej ešte v roku 2015. Jej výstavba vysiela jasný signál, že mesto dokáže nadviazať na architektonické úspechy z minulého storočia a stať sa vyspelou regionálnou metropolou plnou významných a architektonicky zaujímavých stavieb.

V našich končinách má dlhodobú tradíciu budovania objektov vysokej architektonickej úrovne tohto druhu najmä Národná banka Slovenska. Prednedávnom bola napríklad predstavená budúca podoba tzv. Trvalého záložného pracoviska v unikátnom historickom prostredí Kremnice. Významná inštitúcia chce týmto projektom zároveň nadviazať aj na svetový trend výstavby drevostavieb. Budúca podoba inštitúcie je výsledkom architektonickej súťaže, v ktorej uspel ateliér ATOMstudio.  

Ako autori uvádzajú, návrh novej budovy Trvalého záložného pracoviska prispôsobili dôležitosti samotnej inštitúcie. „Myšlienka stability a pokroku by sa mala pretaviť do architektúry po formálnej aj obsahovej stránke, aby vznikla citlivejšia monumentalita a celistvejšia architektúra, ktorá sa stane príkladom stability a pokroku." 

Aktívne sú aj komerčné banky. Azda najúspešnejším počinom je projekt TB Lobby, za ktorým stojí štúdio AT26 architects. Najvýraznejším prvkom interiéru sa v tomto prípade stal centrálne umiestnený výrez v tvare kruhu. „Dizajn tohto prvku sme vytvorili mnohonásobným opakovaním 3D logotypu banky. Organicky plynúci tvar centrálneho priestoru dotvára dizajn atypického recepčného pultu,” opisujú architekti. Výnimočnosť tohto projektu už potvrdila jeho nominácia na cenu CE ZA AR 2023 aj získanie Čestného uznania v rámci ceny INSAID AWARD 2023. 

Medzi nominovanými dielami na cenu INSAID sa nachádzal aj interiér ERSTE PRIVATE BANKING, za ktorého návrhom stál ateliér SIEBERT+TALAŠ. Umiestnený je v priestoroch bratislavskej Pradiarne 1900, a to už od roku 2021. Jeho súčasťou je reprezentatívny vstupný priestor, zasadacie miestnosti, zázemie pre zamestnancov aj backoffice a chill-outové zóny. Použité interiérové prvky reagujú na výnimočnú architektúru Pradiarne 1900 a vychádzajú najmä z požiadaviek investora na flexibilitu vnútorných priestorov.

Výstavba nových centrál bánk na Slovensku dnes nie je taká častá - mnohé už sídlia vo výrazných budovách z posledných desaťročí. Aj naďalej však kladú dôraz na kvalitné interiéry, ktoré ich majú jednak reprezentovať a zároveň poskytnúť vhodné pracovné prostredie pre zamestnancov spoločnosti. Od kvalitných interiérov ku kvalitnej architektúre to je často už len na skok. V prípade bánk sú tak očakávania na špičkovú kvalitu nových objektov nastavené mimoriadne vysoko. 

 

(eARCH, INSAID, AT26 Architects, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube