Mnoho európskych veľkomiest disponuje priestorom, ktorý slúži ako platforma pre diskusie o ich budúcnosti. Premiantom je Praha, ktorej Centrum architektury a městského plánování (CAMP) je fascinujúcim miestom, dôležitým pre každého milovníka mesta. Podobná inštitúcia aktuálne vzniká aj v Bratislave pod názvom TU-BA, pričom je výsledkom širokej spolupráce mesta, odborníkov i developerov.
Bratislavu čakajú v najbližších rokoch veľké výzvy, čo sa týka rozvoja mesta. K najvýznamnejším z nich patrí tvorba nového Územného plánu, kľúčového dokumentu, ktorý stanovuje základné pravidlá a regulatívy budúcej výstavby. Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy avizujú, že chcú tento dokument tvoriť participatívnym spôsobom. Za týmto účelom však potrebujú aj na to prispôsobený fyzický priestor.
Inšpirovali sa pri tom podobnými inštitúciami v zahraničí. K známym patrí Pavillon de l’Arsenal v Paríži, rovnako ako zmieňovaný CAMP. O potrebe vzniku centra rozvoja mesta hovorí aj publikácia Plán Bratislava, ktorá je akýmsi programovým návodom súčasného vedenia mesta (pre transparentnosť autor týchto riadkov dodáva, že o tomto centre písal v Pláne Bratislava on). Ako teraz MIB oznamuje, po rokoch úvah sa vznik takéhoto priestoru priblížil.
Podľa MIBu boli podpísané všetky potrebné zmluvy, ktoré zabezpečia priestor, financovanie aj realizáciu priestoru. Umiestnený bude v parteri administratívnej budovy na nároží Štúrovej a Medenej ulice (dnes je známa ako Pressburg Trade Center). Na rozdiel od CAMPu, ktorý prevádzkuje aj financuje priamo Institut plánování a hlavního města Prahy, teda pražská samospráva, TU-BA bude financovaná z partnerských príspevkov firiem, organizácií a jednotlivcov.
TU-BA má byť inkluzívnym priestorom pre ľudí, ktorých zaujíma tvorba a budúcnosť mesta. „Naším zámerom je vytvoriť živé miesto, ktoré svojou náplňou zveľadí aj bezprostredné okolie. Kde budú zástupcovia samospráv, súkromného a tretieho sektoru, odborná a široká verejnosť diskutovať o tom, aké mesto chceme,“ približuje víziu centra Petra Marko, riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy.
Organizovať sa tu má široká škála podujatí, medzi ktorými MIB zmieňuje výstavy, prednášky, workshopy, školenia či prezentácie z oblasti architektúry, územného plánovania, urbanizmu aj klimatickej zmeny. Dramaturgia bude prebiehať pod záštitou inštitútu.
Predstavené boli zároveň ideové skice priestoru. Autorkami sú architektky Kristína Tomanová a Táňa Kuva zo štúdia diagram. „Zadanie nás, samozrejme, navádzalo vytvoriť priestor pre architektov, ale na prvom mieste je pre nás návštevník,“ hovorí Tomanová. „Preto sme sa snažili, aby priestor pôsobil veľmi prehľadne, transparentne a voľne, aby sa tam čo najväčší počet ľudí cítil dobre.“
Príťažlivý má byť aj mládež či seniorov v duchu snahy o zapájanie čo najväčšieho počtu ľudí do tvorby mesta. Na tieto snahy napokon odkazuje aj názov, ktorý má znamenať „Tu tvoríme Bratislavu“.
TU-BA bude intenzívne spolupracovať s viacerými partnermi. Hlavným odborným partnerom je Inštitút Slovenskej komory architektov. Riaditeľka úradu SKA Oľga Miháliková verí, „že by TU-BA mohla byť priestorom, ktorý umožní zrozumiteľne sa rozprávať o architektúre, jej význame, dopade na každodenný život.“ Okrem SKA sú dôležitými partnermi aj súkromní investori, ktorí zabezpečia financovanie, hoci bez nároku na zasahovanie do programu.
Najočakávanejšou témou, ktorý sa tu bude riešiť, je zmieňovaný nový Územný plán, ktorý chce mesto prijať do roku 2032. Okrem toho P. Marko zmieňuje aj odkrývanie potenciálu brownfieldov pre moderné a dostupné bývanie a public-private-partnership (PPP) projekty. Pre tieto zámery sú dôležité možnosti pre nadviazanie otvoreného dialógu.
Bratislava tak môže skvalitniť diskusiu o svojej budúcnosti. To si sľubuje aj námestníčka primátora Lenka Antalová Plavuchová, ktorá zodpovedá za rozvoj dostupného bývania. „Bude to veľmi dôležitá neutrálna pôda, kde sa môžu stretávať architekti, odborníci a developeri so zástupcami mesta či občanmi a viesť konkrétne diskusie o abstraktných témach súvisiace s rozvojom mesta, územným plánovaním, bývaním či verejným priestorom,” uzatvára.
Otvorenie TU-BA sa očakáva na jeseň 2025. K hlavným patrónom patria JTRE, Lucron a Nadácia Penta, k podporovateľom aj Alto Real Estate, Corwin, Cresco, Immocap, ITB Development, VI Group a YIT Slovakia.
Vznik TU-BA je dobrou správou pre priblíženie problematiky rozvoja mesta verejnosti. Mnohé témy, súvisiace s budúcnosťou Bratislavy, sú príliš odborné alebo príliš abstraktné, aby si najmä laici vedeli predstaviť, čo jednotlivé vízie znamenajú či prinášajú. Je mimoriadne dôležité, aby mali ľudia možnosť fyzického stretnutia s projektami, stratégiami aj ich autormi, aby vedeli kvalifikovanejšie vstupovať do jednotlivých procesov.
Z tohto dôvodu autor tohto článku už dlhodobo zdôrazňuje potrebu vzniku obdobného priestoru – a podarilo sa mu ho vložiť aj Plánu Bratislava. Pražský CAMP je v podmienkach Bratislavy nedosiahnuteľná méta, ale aj tu môže fungovať kultivovaná a odborne dobre pripravená inštitúcia, kde sa bude na vysokej úrovni a otvorene hovoriť o tom, ako sa má slovenská metropola vyvíjať.
MIBu trvalo zriadenie takejto inštitúcie bezmála šesť rokov. Musel pravdepodobne znížiť svoje prvotné nároky, keďže sa pôvodne predpokladalo, že centrum rozvoja mesta mohlo vzniknúť spoločne s novým sídlom inštitútu v technickom areáli na Bazovej. Ide však o finančne náročný projekt, ktorý bude realitou prinajlepšom na konci tohto desaťročia. Taktiež musel hľadať nový zdroj financovania, pričom sa logicky obrátil na investorov.
Ich zahrnutie do procesu je správne, keďže je najmä v ich záujme, aby sa kvalita diskusie o rozvoji Bratislavy zvýšila. Na druhej strane, či sa to podarí, sa ešte len ukáže na základe konkrétneho programu a dramaturgie podujatí. Zatiaľ sa však zdá, že MIB spolupracuje s profesionálmi, takže je celkom slušná nádej, že TU-BA bude skutočným prínosom.
Bratislavu čakajú v najbližších rokoch skutočne zásadné rozhodnutia. Okrem architektonických a urbanistických otázok sú to najmä ekonomické, demografické, politické či environmentálne témy, ktoré budú formovať jeho budúcnosť. Vznikom TU-BA sa môže aspoň čiastočne zvýšiť úroveň debaty a skvalitniť konkrétne rozhodnutia.
Naostatok, možno sa verejnosť prestane tak báť zmien mesta – napokon, veľké zlepšenia Bratislavy v posledných rokoch vyvolávali pred svojou realizáciou v širokej verejnosti skôr obavy ako očakávania. TU-BA to môže zmeniť.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre