Študentské bývanie – ďalšia z večných tém, pri ktorej si väčšina pravdepodobne predstaví zastarané ubytovanie v Mlynskej doline. Bratislava však disponuje aj inými možnosťami bývania pre študentov, vrátane možností, poskytnutých súkromným sektorom. Takýto zámer aktuálne predstavil developer WH Holding, ktorý zmení známu lokalitu v Petržalke.
Bratislava disponuje viacerými internátmi pre študentov, vrátane najväčšieho na Slovensku - Internátu Ľudovíta Štúra v Mlynskej doline, súčasti Vysokoškolského mesta UK. Stav tohto kampusu je však dlhodobo v žalostnom stave, aj keď niektoré jeho časti už prešli obnovou a naplánovaná je aj kompletná rekonštrukcia "Šturáku". Mestečko je však stále zaseknuté v minulosti.
Hoci sa jednotlivé internáty postupne modernizujú, najvyššiu úroveň aj tak poskytujú súkromní investori a poskytovatelia ubytovania. Nadštandardnejšie objekty sa nachádzajú v Petržalke v podobe bývalého hotela pri Inchebe a v Ružinove na Tomášikovej (bývalé sídlo HZDS). Podľa všetkého je však v tomto smere stále prítomný veľký trhový potenciál - a investori na to reagujú.
Firma WH Holding j.s.a., blízka viacerým developerským spoločnostiam, totiž oznámila zámer vybudovania nového internátneho bývania pod názvom Work&Home&Study. Pod podobnou značkou (Work&Home) už prevádzkuje zamestnanecké ubytovne vo viacerých mestách, vrátane Bratislavy. Nový objekt plánuje postaviť v Petržalke na Blagoevovej ulici, priamo naproti Ekonomickej univerzite medzi panelákovým domom a ulicou. Investor aktuálne získal na zámer súhlasné záväzné stanovisko od Hlavného mesta.
Cieľom firmy je pokryť dopyt po kvalitnom a cenovo dostupnom bývaní pre študentov. Investor tak navrhol šesťpodlažnú budovu, ktorej umiestnenie reaguje na charakter i tvar pozemku. Na severovýchodnej a juhozápadnej strane ponecháva a jasne definuje jestvujúce pešie ťahy. Na juhovýchodnej strane, v kontakte s ulicou, zase vytvára hlavné vstupy do maloobchodných prevádzok, ako aj hlavný vstup do budovy cez funkčné závetrie. Šieste nadzemné podlažie budovy je čiastočne ustúpené zo strany bytových domov tak, aby sa neobmedzilo preslnenie existujúcich bytových jednotiek.
Objekt je naplánovaný so 102 ubytovacími jednotkami, základným vybavením internátneho domu a tromi samostatne prenajímateľnými priestormi pre občiansku vybavenosť. V podzemí je navrhnutá hromadná garáž s 24 parkovacími miestami, do ktorej je zabezpečený prístup z prvého nadzemného podlažia autovýťahom. Navrhovaným riešením vjazdu a výjazdu z a do garáže budú na Blagoevovej ulici zrušené 3 šikmé parkovacie stojiská, ktoré sú vzhľadom na priestorové možnosti v okolí stavby nahradené v pešej dostupnosti tristo metrov od zámeru.
V rámci návrhu rieši projekt aj revitalizáciu jestvujúcej priľahlej trávnatej plochy - ideový návrh priľahlého parku. Naplánovaná je ucelená parková úprava, ktorá bude nadväzovať na susedný pozemok vo vlastníctve hlavného mesta s výsadbou vzrastlej zelene. Tento pás dnes vytvára bariéru medzi pešou komunikáciou popred zadné časti prevádzok panelového domu.
Existujúce stromy návrh dopĺňa o nové druhové zloženie. Uvažovaná programová náplň parku počíta s oddychovými zónami pre študentov a obyvateľov z priľahlého okolia, detským ihriskom a prírodnými plochami prepojenými na terasy maloobchodných prevádzok. Vzhľadom na stavebné práce a pohyb mechanizmov počas výstavby je predpoklad poškodenia krytu chodníka. Stavebný objekt teda rieši aj obnovu krytu chodníka po ukončení výstavby v dĺžke záberu stavby.
Architektom tohto zámeru je kancelária SK.INFLOW Design a zodpovedným projektantom Andrej Boroš. Ide o štúdio, ktoré sa zapojilo do súťaže novej podoby Southbanku a bojovala aj v súťaži na pamätník obetiam pandémie Covid-19 v Ružinove. Nová podoba internátu v Petržalke tak môže mať teoreticky zaujímavú a atraktívnu podobu.
Mesto aj napriek súhlasnému záväznému stanovisku udelilo projektu niekoľko podmienok. Jednou z nich je vybudovanie troch parkovacích miest ako náhrada za tri zrušené stojiská na Blagoevovej ulici. Tie potom musí developer odovzdať do majetku hlavného mesta, pričom ich vybudovanie je aj podmienkou na vydanie kolaudačného rozhodnutia. Magistrát tiež žiada doplniť hydrotechnické výpočty a ako súčasť parteru aj odpadové hospodárstvo.
Zámer teraz vstúpi do územného konania, ktoré sa môže - ako je v Petržalke zvykom - natiahnuť. Projekt je riešený v blízkosti obytných domov, ktorých obyvatelia z neho pravdepodobne nebudú nadšení. Investora tak čaká ešte dlhý proces. Internát môže byť realitou až o niekoľko rokov.
Študentské bývanie tvorí v Bratislave zatiaľ okrajový segment, v mnohých mestách však ide o dôležitú súčasť realitného trhu. Najmä univerzitné mestá (ktorým Bratislava s desiatkami tisíc študentov v podstate je) musia riešiť otázku, kde umiestniť množstvo prichádzajúcich študentov. Niekde sa spoliehajú na bývanie v podnájmoch, inde vznikajú internáty a medzi tým pôsobia súkromné spoločnosti, ktoré budujú vlastné zariadenia najmä pre bonitnejších študentov. Vydareným príkladom je projekt The Fizz v Prahe, ktorý je navyše na vysokej architektonickej úrovni.
Kvalita poskytovaného ubytovania neovplyvňuje len správanie a formovanie človeka (čo u študentov platí dvojnásobne), ale aj atraktivitu mesta pri výbere školy. Bratislava preto súrne potrebuje kvalitný študentský kampus, teda bývanie v kompaktnej zástavbe s ľudskou mierkou, pocitom komunity, dostupnými službami a športoviskami, jednoduchým peším a cyklistickým pohybom a dobrou dostupnosťou verejnej dopravy. V neposlednom rade sú dôležité aj zelené verejné priestory, ktoré dotvárajú celkový harmonický obraz o vzorovom študentskom mestečku.
Takýto kampus môže vzniknúť len v Mlynskej doline. Zámer v Petržalke problém nevyrieši, stále ale môže byť kvalitným počinom, ktorý budú študenti v Bratislave využívať. Poloha pri Ekonomickej univerzite s vynikajúcou dostupnosťou do nového centra tomu dáva sľubné predispozície.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac