Pred niekoľkými dňami YIM.BA ako prvá priniesla informáciu, že na Blagovevovej ulici v Petržalke, naproti Ekonomickej univerzite, môžu vzniknúť študentské internáty. Teraz sa informácia potvrdzuje. Spoločnosť WH Holding bližšie predstavila svoj koncept, podľa ktorého sa na dnes nezastavanom pozemku vybuduje moderné študentské bývanie.
Vízia vzniku nových internátov sa odhalila v súvislosti s vydaním kladného záväzného stanoviska pre šesťpodlažný objekt na prázdnom pozemku medzi Blagoevovou ulicou a zástavbou bytových domov. Podľa oficiálneho dokumentu sa tu má nachádzať internát so 102 ubytovacími jednotkami, základným vybavením internátneho domu a tromi samostatne prenajímateľnými priestormi pre občiansku vybavenosť. V podzemí je navrhnutá hromadná garáž s 24 parkovacími miestami, do ktorej je zabezpečený prístup z prvého nadzemného podlažia autovýťahom.
Investorom je spoločnosť WH Holding, ktorá stojí za projektami viacerých zamestnaneckých ubytovní v niekoľkých mestách, vrátane Bratislavy. Označené sú značkou Work&Home, v tomto prípade by to malo byť Work&Home&Study, hoci názov projektu je Campus Blagoevova. Jednotky budú určené študentom na prenájom, pričom developer otvorene naznačuje, že by mali slúžiť najmä poslucháčom Ekonomickej univerzity.
Má ísť o jedinečný pilotný projekt v celoslovenskom kontexte. „Prichádzame s doteraz unikátnym projektom na slovenský trh. Našim cieľom je vybudovať kozmopolitné a otvorené študentské bývanie na úrovni,“ hovorí Marek Ondrejka, CEO spoločnosti WH Holding. „Bude sa nachádzať priamo pri univerzite a v optimálnej dostupnosti do centra mesta, čim poskytne all inclusive bývanie pre študentov vo vysokom štandarde kvality. Chceme pre študentov vytvoriť miesto, v ktorom sa budú cítiť dobre a kde budú mať vytvorené vhodné podmienky pre štúdium a osobný život.“
Podľa developera je budova navrhnutá tak, aby dobre slúžila mladým ľudom, zároveň však dopĺňala petržalské prostredie. Architektom je ateliér Inflow Design. „Architektúra budovy je premyslená s rešpektom k lokalite a obyvateľom v blízkom okolí a preto jej konštrukcia nebude brániť potrebnému preslneniu ani presvetleniu existujúcich bytových domov či nebytových priestorov v okolí,“ zdôrazňuje WH Holding. Firma si je nepochybne dobre vedomá toho, že zámeru hrozí odpor zo strany miestnych.
Preto hovorí aj o ponuke pre miestnu komunitu. Prínosom má byť vznik novej občianskej vybavenosti, možnosť prenájmu parkovacieho miesta v objekte, využívanie služieb Campusu (napríklad prenájom spoločenských priestorov či klubovne alebo využitie práčovne), ako aj revitalizácia okolia a vznik nových chodníkov pre chodcov. Súčasťou úprav v susedstve má byť realizácia parkovej zóny s detským ihriskom. Konkrétne riešenie má vyplynúť z komunikácie so susedmi z okolia.
Developer sa netají budúcimi ambíciami. „Ako WH Holding máme skúsenosti s mnohými ubytovacími projektami v blízkosti veľkých výrobných spoločností. Internátne bývanie je pre nás novým, radikálne odlišným konceptom, ktorý by sme chceli replikovať ďalej nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí,“ uzatvára Marek Ondrejka.
Keďže má zámer k dispozícii záväzné stanovisko mesta, musí ešte získať územné rozhodnutie a stavebné povolenie zo strany mestskej časti. Za štandardných podmienok by mohol tieto získať v priebehu budúceho roka, čo bude znamenať zelenú pre výstavbu. Aký bude osud projektu, však môže ukázať reakcia verejnosti.
Potvrdili sa tak informácie o tom, že v Petržalke vznikne projekt študentského bývania – hoci sa vyskytli pochybnosti, či nejde o skrytú snahu o výstavbu bytov. V tomto prípade ale zatiaľ nevidno veľké dôvody pochybovať o plánoch investora. Zámer sa skutočne nachádza v dobrej polohe pre vznik potenciálnych internátov na vyššej úrovni oproti štandardnej ponuke.
V Bratislave sa vo všeobecnosti tento segment trhu zatiaľ veľmi nerozvíja, hoci existujú mestá, kde práve bývanie pre študentov mení podobu realitného trhu aj sídla samotného. Veľmi rozvinutý je vo Veľkej Británii, kde developeri odhalili skrytý potenciál v absencii štandardných internátov aj v prílive zahraničných študentov. V Londýne tak vznikajú internáty v podobe mrakodrapov v exkluzívnych častiach mesta, v menšom pobrežnom juhoanglickom meste Portsmouth tvoria výškové budovy ubytovacích kapacít pre poslucháčov miestnej univerzity kľúčovú zložku panorámy.
V strednej Európe sa zdá, že najďalej je v tomto smere Praha a poľské mestá, kde už vznikajú nové moderné internáty. Oceňovaný pražský projekt The Fizz je nielen príkladom komfortného bývania, ale aj vysoko mestotvornej realizácie, ktorá dotvára rozvíjajúce sa Holešovice. V budúcnosti bude The Fizz v jadre možno najmodernejšej a vysoko žiadanej časti českej metropoly.
Campus Blagoevova je oproti týmto príkladom ešte stále len slabým odvarom, jeho investor by však mohol teoreticky plniť rolu pioniera, ktorý otvorí dvere ďalším developerom. Závisieť to ale v konečnom dôsledku nebude len od situácie na trhu, ale aj od atraktivity škôl, zvlášť pre bohatších študentov s prostriedkami na štúdium v zahraničí – a to je väčší problém ako absencia luxusný internátov.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre