Na Karpatskej ulici 9 v Starom Meste možno už nejakú dobu pozorovať práce na rekonštrukcii historického objektu a výstavbe nového vo vnútrobloku. Projekt nemá samostatnú webstránku a informácií o ňom bolo doteraz len málo. Spoločnosť DXT Development tu však realizuje nový polyfunkčný projekt, obsahujúci bývanie a občiansku vybavenosť.
Pôvodný dom na Karpatskej 9 je súčasťou historickej zástavby, ktorá tu vznikala na prelome 19. a 20. storočia. Budova si zachovala historizujúci eklektický štýl architektúry a dotvára ulicu, kde v posledných rokoch zakotvili viaceré dizajnové a umelecké obchody či inštitúcie. Napriek tomu, že lokalita je husto zastavaná, majiteľ sa rozhodol pre ďalšiu intenzifikáciu v podobe nadstavby historického objektu a dostavby na dosiaľ nezastavanom dvore.
Projekt je tak rozdelený na tri časti. Časť A predstavuje nadstavbu uličného objektu o dve podlažia, ktorá je z ulice nevnímateľná, časť B je pozemná stavba – parkovisko vo dvore s 15 parkovacími miestami – a časť C je štvorpodlažná novostavba. Umiestnená je v zadnej časti pozemku, nie však úplne na hrane, aby mali jednotlivé byty, resp. apartmány, k dispozícii predzáhradky.
Funkcia nových častí stavebného súboru je predovšetkým rezidenčná. K obchodom v parteri uličného objektu a trojici bytov na druhom podlaží sa pridá ďalšia trojica dvojizbových bytov v podkroví (dva byty na treťom a jeden byt na štvrtom podlaží). Byty na treťom podlaží budú mať loggiu, jeden z nich bude prístupný z pavlače. Byt na štvrtom podlaží bude mať väčšiu terasu.
V prípade dvorového objektu vzniknú štyri apartmány a päť bytov. Tri dvojizbové apartmány budú umiestnené na prízemí a oficiálne sú vedené ako nebytové kancelárske priestory, hoci so záhradami. Ďalší trojizbový apartmán bude na druhom podlaží, okrem neho tu ale bude aj dvvojizbový byt, prístupný pavlačou. Na treťom podlaží bude trojica dvojizbových bytov, na štvrtom trojizbový s terasou. Výťah bude prístupný z pavlače, na úrovni druhého podlažia bude lávka, prepájajúca dvorový objekt s uličným.
Apartmány sú už oficiálne v predaji, nedisponujú však našťastnejšími dispozíciami a ponúkané sú ako holopriestory. Dvojizbové vyjdú do 180-tisíc eur (bez parkovacieho miesta), trojizbový je v ponuke za 250-tisíc eur. Ako bolo zmieňované, tieto apartmány majú záhradku.
Architektúra nových častí projektu je jednoduchá, no moderná a čistá. Každopádne, od ulice bude prakticky neviditeľná, a týka sa to aj nadstavby historického domu, preto je na uspokojivej úrovni. Dvorová časť zas čiastočne nadviaže na susedný Dom štúdia K.F.A., ktorý bol na konci 20. storočia oslavovaný ako vzor minimalizmu. Za návrhom by mala stáť kancelária Juráni & Toma Architekti.
Development je už vo vysokom štádiu rozostavanosti – dokončené sú hrubé stavby, realizuje sa fasáda aj interiéry a upravuje nádvorie. Projekt bude takmer naisto dokončený ešte v priebehu tohto roka.
Dostavbou tohto projektu sa zvýši miera zástavby v lokalite, ktorá je síce už relatívne husto zastavaná, teoreticky však ešte disponuje voľnými miestami nielen v prielukách, ale aj v dlhých dvoroch. Kedysi totiž išlo o vinohradnícku časť mesta, kde mali jednotlivé domy predĺžené hospodárske časti s pivnicami. Po úpadku vinohradníctva už nebol dôvod pre ich existenciu, dnes sa však situácia obracia. Vysoké ceny nehnuteľností robia zo zástavby dvorov a ich premeny na bývanie atraktívnejšiu investíciu.
Preto možno očakávať v blízkej dobe viacero podobných projektov, ktoré vnesú do nezastavaných vnútroblokov nové objemy s bývaním, prípadne menšou vybavenosťou. Ide o taký štýl developmentu, ktorý síce zvýši mieru využitia lokality, navonok však bude neviditeľný. Dá sa debatovať o jeho vhodnosti, pre túto časť mesta, ktorá je stále pomerne zanedbaná, by však mohlo ísť o zdroj novej energie.
Táto energia musí byť správne nasmerovaná. Okolie Karpatskej ulice, resp. priestor medzi Šancovou ulicou a železničnou traťou, by mohlo byť akousi alternatívnou štvrťou so silnou prítomnosťou dizajnu, umenia a kultúry. V Bratislave dnes absentuje takáto jasne identifikovateľná zóna, mám však za to, že práve táto časť mesta má pre to najlepšie predpoklady, dané polohou, prítomnosťou viacerých aktérov z kultúrneho prostredia, ako aj charakterom územia.
Preto by mala byť vyvinutá aktivita zo strany samosprávy, aby neboli existujúce prevádzky vytláčané a developeri možno priamo usmerňovaní, aby otvárali parter a umožnili vznik nových konceptov a prevádzok, zameraných práve na rozvoj kultúry. V najvyspelejších metropolách – napríklad v New Yorku – je snaha o prilákanie kreatívnejších odvetví či obyvateľov priamym nástrojom mestského rozvoja. Na konci dňa totiž robí prítomnosť kultúrneho života dané oblasti oveľa atraktívnejšími, a to aj z biznisového hľadiska.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre