Vydrica v bratislavskom Podhradí postupne rastie a prvé domy už získavajú nadzemné časti. Dlhšiu dobu prebieha aj predaj – podľa developera Vydrica Development je aktuálne predaných 60% bytov z prvej fázy. Spoločnosť teraz pristúpila k nečakanému kroku: zverejnené boli ceny všetkých zostávajúcich bytov. Cieľom má byť uľahčenie výberu vhodného bývania potenciálnym klientom.
Vydrica vzniká v extrémne exponovanom území v tesnej blízkosti historického jadra mesta, na nábreží Dunaja a priamo pod Bratislavským hradom. Development rastie na mieste pôvodných podhradských osád Vydrica a Zuckermandel v náročnom teréne, čo v spojení s nutnosťou splniť súčasné normy vedie k mimoriadne zložitému zakladaniu a zabezpečovaniu staveniska pred zosunom Hradného vrchu. Príprava projektu trvala pomerne dlho a riadna výstavba sa spustila len v marci tohto roka.
Ceny bývania v projekte boli aj pri spustení predaja ešte v roku 2019 vysoké – išlo vtedy pravdepodobne o najdrahší projekt v Bratislave. Priemerná cena za meter štvorcový sa vtedy pohybovala na úrovni 6- až 8-tisíc eur. Pri takto vysokých cenách nie je celkom štandardom zverejňovať cenníky. V tomto prípade sa ale developer rozhodol urobiť výnimku.
„Rozhodli sme sa zverejniť cenník voľných bytov projektu Vydrica, ktoré máme aktuálne v predaji, aby sme záujemcom uľahčili výber,“ vysvetľuje Juraj Ťahún, riaditeľ predaja v spoločnosti Lucron, zástupca Vydrica Development. „Sme si vedomí toho, že ideme v zásade proti prúdu, keďže len minimum projektov v bratislavskom Starom Meste ceny bytov zverejňuje. Tento krok nám však príde prirodzený a férový voči ľuďom, ktorí zvažujú rôzne možnosti a chcú si relevantne porovnať projekty v tejto oblasti a rozhodnúť sa, v ktorom by chceli bývať.“ Doteraz developer odhaľoval cenové ponuky len v rámci osobných stretnutí.
Aktuálne je tak dostupných 97 bytov z celkového počtu 207 bytov v prvej etape a 21 bytov v dome V4. V prvej etape sa ich ceny pohybujú medzi 6.800 do 11.500 eurami za meter štvorcový. Najlacnejší jednoizbový byt s výmerou 24 metrov štvorcových sa tak dá kúpiť za viac ako 245-tisíc eur, najdrahší štvorizbový byt s výmerou interiéru 142 metrov štvorcových a 56 metrami terasy za viac ako 1,4 milióna. Celkovo v projekte prevažujú menšie jednotky s vyššími cenami na meter štvorcový.
Developer vysokú cenovú úroveň odôvodňuje mimoriadnym štandardom, do ktorého patria hliníkové okná, drevené vrstvené podlahy, bezfalcové interiérové dvere, nadštandardná sanita, veľkoformátové gresové dlažby, keramické obklady, podlahové kúrenie, stropné chladenie alebo rekuperácia. Ďalej pripomína aj vysokú úroveň architektúry od kancelárie Compass, materiálové riešenie fasád z tehál, kameňa či ušľachtilých omietok či prísne dodržiavanie nariadení pamiatkarov. V neposlednom rade však ide aj o vplyv zakladania a rastúcich cien materiálov.
Prvá etapa smeruje k svojmu dokončeniu v roku 2024. V tejto chvíli prebieha realizácia spodnej stavby, zrealizované boli podkladové betóny, uzemňovacia sústava bleskozvodu, hydroizolačný systém spodnej stavby alebo železobetónová doska budov V1 a V2. Priebežne sa budujú všetky zvislé nosné konštrukcie 3. podzemného podlažia – stĺpy, steny, výťahové šachty. V prípade najviac pokročilej výstavby domu V2A – najbližšie ku Kúriám – však už vidno aj prvé nadzemné časti.
Na aktuálne práce by malo nadviazať budovanie domu V4. Predstavenie druhej etapy v priestore medzi Vodnou vežou a Mostom SNP sa predpokladá na jeseň tohto roku. S druhou etapou sa pravdepodobne dokončí aj obnova Vodnej veže, jednej z najvýznamnejších pamiatok mesta. Jej podoba bola predstavená len nedávno a je výsledkom kvalitnej architektonickej súťaže.
Vydrica je jeden z najkomplikovanejších projektov v Bratislave a v najlepšej polohe, čo vysvetľuje, prečo sú ceny vysoké. Zo známych drahších projektov v metropole má ceny zverejnené Zwirn, kde sa dá jednoizbový byt s výmerou cez 41 metrov štvorcových kúpiť za bezmála štvrť milióna (6-tisíc eur za meter štvorcový). Z developmentov, kde sa cenníky nezverejňujú, patrí k najdrahším Hausberg. Dvojizbový prízemný apartmán s výmerou interiéru 64,5 metra štvorcového a 14-metrovou loggiou vyšiel pred niekoľkými týždňami na 460-tisíc, teda na 9,7-tisíc eur za meter štvorcový.
Nábrežný projekt je tak aj naďalej jeden z najdrahších developmentov v meste. Pre investora ide o celkom dobrý ťah – zverejnením cien, pre drvivú väčšinu obyvateľstva (Slovenska) absolútne nedostupných, si zaručí zvýšenú pozornosť. Do akej miery to ale podporí predaje, je otázne. Pre množstvo reálnych záujemcov už totiž ceny za byty vo Vydrici pravdepodobne nie sú žiadnym tajomstvom.
Z hľadiska širokej verejnosti je kľúčový najmä termín dokončenia celého projektu – teda nielen druhej, ale aj tretej etapy – forma prepojenia verejného priestoru Vydrice s okolitými štvrťami a aktivácia prízemia s komerčnými prevádzkami. Na to všetko ešte chýbajú odpovede. Developer má veľké ambície, súčasťou ktorých je umiestnenie prestížnych značiek obchodov či gastronomických zariadení, predĺženie korza stredovekého jadra a aktívne prepojenie s nábrežnou promenádou alebo areálom Bratislavského hradu. Úspech týchto vízií ale závisí od ďalších hráčov.
Kľúčovým z nich je Hlavné mesto, ktoré musí vyriešiť stav priestoru podmostia Mostu SNP. Nevľúdny terminál autobusov, obklopený nájazdami a zjazdami z mostu a Staromestskej pôsobí ako obrovská bariéra, ktorá oddeľuje upravené časti centra od mesačnej krajiny. Primátor Bratislavy Matúš Vallo avizuje na budúci rok vyhlásenie architektonickej súťaže. Okrem úrovne výsledkov ale bude zásadná aj skorá realizácia, aby sa Vydrica jednak na mesto dobre napojila, ale aj čím skôr.
Ak sa ale tieto výzvy podarí prekonať, potom je slušná nádej, že sa centrum Bratislavy skutočne rozšíri. Do Vydrice azda zavítajú domáci obyvatelia aj turisti, nalákaní kvalitným verejným priestorom, obchodmi či reštauráciami, kultúrnou ponukou vo Vodnej veži a pripomienkami histórie. Vzniknúť by zároveň mohli nové prepojenia na nábrežie, Hrad či Zuckermandel.
Dokončenie a úspech Vydrice tak nebude prínosom len pre developera, ale aj pre celú Bratislavu. Jednou z ciest k tomu je aj aktuálna iniciatíva. Vypredanie najdrahších bytov v meste môže zásadne prispieť k tomu, aby sa Podhradie stalo opäť jednou z najatraktívnejších častí metropoly.
Pozrite si priebeh výstavby Vydrice vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre