Projekt Sky Park je v tejto chvíli asi najvýraznejším vstupom do panorámy Hlavného mesta. Vďaka svojej výške a polohe sú dnes veže projektu viditeľné z mnohých častí Bratislavy. Vo výstavbe je trojica rezidenčných výškových budov, jedna administratívna a v rekonštrukcii je objekt niekdajšej teplárne.
Výstavba projektu ide zatiaľ podľa avizovaného harmonogramu – pri rezidečnej Veži II sa dokonca podarilo dosiahnuť hrubú stavbu o niečo skôr. Zvyšné dve veže by mali mať plnú výšku v priebehu jari, administratívna budova sa pomaly dostáva na úroveň terénu.
Na bratislavské pomery ide o development mimoriadneho rozsahu – všetky tri rezidenčné veže dosahujú pri 30 nadzemných podlažach (plus jednom technickom) výšku 105 metrov, administratíva bude mať 80 metrov a 18 nadzemných podlaží. Vzniká tu 760 bytov, 31-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov v novom bizniscentre a 5-tisíc v teplárni. Okrem toho tu bude aj 7-tisíc metrov štvorcových retailu.
Projekt jednoznačne cieli na bonitnú mestskú klientelu, čo sa ukazuje v štandarde aj prevedení jednotlivých bytov, ako aj dodatočnej vybavenosti. Napriek relatívne vyšším cenám a vysokému počtu bytov sa však našiel dostatok záujemcov o bývanie v Sky Parku – podľa oficiálnej webstránky je voľný už len jeden jediný byt. Developer okrem toho údajne prijal opatrenia, aby sa redukoval počet investičných bytov v rámci jednotlivých veží.
Zaujímavé taktiež je, že podľa všetkého majiteľa našli aj najexkluzívnejšie byty na najvyšších podlažiach, ktoré onoho času priniesli niektoré z najdrahších rezidencií v Bratislave, s cenami šplhajúcimi sa k 1,7 miliónu eur. Na týchto bytoch si dal developer skutočne záležať – okrem veľkorysej rozlohy disponujú aj vyššími stropmi, prioritou vo výťahu a prirodzene, najlepšími výhľadmi do troch svetových strán.
K nemenej dôležitým aspektom života v Sky Parku má patriť aj dostatok zelene v bezprostrednej blízkosti budov, keďže veže budú osadené prakticky v parku, v ktorom sa bude nachádzať široká škála rozličných pobytových aktivít a priestorov. Uzlovým priestorom však bude okolie zrekonštruovanej Jurkovičovej teplárne.
Táto pravdepodobne najvýraznejšia zachovaná industriálna pamiatka v Bratislave (azda spoločne s Pradiarňou 1900) od nestora slovenskej architektúry Dušana Jurkoviča zostala stáť ako jedna z posledných pripomienok bývalej priemyselnej zóny, ktorá sa v tejto lokalite donedávna nachádzala. Developer jej teraz vdýchne nový život, kedy sa premení na exkluzívne kancelárie a eventový priestor, spoločne s gastrom. Tak ako pri Pradiarni 1900, aj tu sa cieli na klientov z kreatívnych odvetví.
Aktuálne budované fázy Sky Parku by sa mali postupne dokončovať v priebehu roka 2020. V prvom kvartáli by sa mali kolaudovať rezidenčné veže, o niečo neskôr bude ukončená aj výstavba, resp. rekonštrukcia administratívnych objektov.
Do budúcnosti má Sky Park doplniť ešte jedna rezidenčná veža a jedna administratívna. Rezidenčná bude identická s teraz budovanými a vyrastie východne od teplárne. Bude obsahovať 264 bytov, spustenie predaja je očakávane približne na jeseň tohto roku. Administratratívna veža bude tvoriť so 119,6 metrami výškovú dominantu komplexu, vznikne tu 34,5-tisíca metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Spustenie výstavby očakávam, v závislosti od trhu a povoľovania, v priebehu roka 2020.
Sky Park bude v bratislavskom prostredí výrazným projektom aj svojou architektúrou. Na tvorbe architektonického konceptu saprestriedalo viacero popredných architektov; základný návrh pochádza od svetového štúdia Zaha Hadid Architects, ktoré zvíťazilo v architektonickej súťaži. Nižšiu z kancelárskych budov navrhuje Vietzke&Borstelmann, odídenci zo ZHA. Pod konceptom parku je podpísaný slovenský architekt Igor Marko so svojou kanceláriou Marko&Placemakers, v súťaži na rekonštrukciu teplárne zvíťazilo ADOM M STUDIO. Projektantom komplexu je štúdio GFI.
Sky Park má po všetkých ohľadoch vysoké ambície, zatiaľ sa však zdá, že sa ich snaží aj v rámci možností potvrdiť. Skutočne ide v bratislavskom prostredí o výnimočný projekt, nielen vo forme očakávanej kvality prevedenia, ale vo svojom pôsobení – nie je totiž v Bratislave zrejme development, ktorý by sa viac približoval súčasnej tvorbe vo svetových metropolách.
Hlavné mesto Slovenska tak získa aj vďaka Sky Parku charakter medzinárodného veľkomesta, mestská „skyline“ sa zároveň vyplní ďalšími vežami, z viacerých uhlov veľmi elegantnými. Tento projekt po úplnom dokončení (teda najskôr okolo roku 2022) zmení vnímanie Bratislavy a zavŕši prvú a kľúčovú časť transformácie jej nového centra.
Fotografie z 11.2.2019. Pozrite si viac vo fotogalérii.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre