V historickom centre Bratislavy je veľa miest, ktoré sú obdivované turistami aj miestnymi. Výnimočné miesto má medzi nimi ikonická Lekáreň u Salvatora. Vzácny priestor prechádza komplexnou rekonštrukciou a obnovou interiéru a už čoskoro by mal opäť otvoriť svoje brány.
Legendárna lekáreň v Starom Meste na Panskej 35 by sa mohla otvoriť na jeseň tohto roka. Uviedol to prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Znamenalo by to, že po viac ako 25 rokoch sa do tejto budovy opäť vráti pôvodná historická funkcia. Nezisková organizácia Lekáreň u Salvatora patrí práve pod Slovenskú lekárnickú komoru (SLeK).
Prezident SLeK vyjadril spokojnosť s projektom. „Som rád, že sa v rámci územnej samosprávy nájdu aj takéto pozitívne príklady, že historické budovy sú obnovované a sú naďalej využívané na svoj účel. Že nevznikne len nejaká expozícia, ale že má mesto záujem sprístupniť pôvodný účel aj s historickým rozmerom," skonštatoval Sukeľ.
Ako uvádza TASR, v priestoroch lekárne boli ukončené všetky stavebné činnosti. V priebehu niekoľkých týždňov by sa mal nainštalovať historický nábytok. Vďaka tomu Sukeľ verí, že sa podarí lekáreň otvoriť už v priebehu jesene.
Oficína lekárne, teda priestor prístupný pacientom, bude rovnaký ako pred 100 rokmi. Zázemie lekárne bude moderné, aby spĺňalo požiadavky na súčasné zdravotnícke zariadenia. „Bude tam fungovať normálna lekáreň, či už výdaj liekov na lekársky predpis, alebo bez lekárskeho predpisu, teda kompletný lekárenský sortiment. Akurát to bude na pozadí historického mobiliáru," poznamenal Sukeľ.
Lekáreň u Salvatora bude podľa Sukeľa zaujímavým počinom, ktorý nemá obdobu. Má kombinovať modernú lekáreň s kompletne zrekonštruovanou historickou výbavou nábytku. Nábytok má viac ako 300 rokov. V lekárni bude používané pri reálnej prevádzke to, čo je bežne možné vidieť v múzeách či expozíciách.
Bytový dom, v ktorom sa lekáreň nachádza, dal na pôvodne stredovekej parcele postaviť v roku 1904 miestny lekárnik Rudolf Adler. Objekt je situovaný v radovej zástavbe Panskej ulice, v mestskom bloku ohraničenom ulicami Panská, Rybné námestie, Hviezdoslavovo námestie a Strakova.
Lekáreň u Salvatora fungovala v Adlerovom dome nepretržite 91 rokov, a to od jej vzniku v roku 1904 až do roku 1995. V roku 1995 ju spolu s mobiliárom v rámci privatizácie získal súkromný vlastník, ktorý ho odviezol mimo Bratislavy.
Hlavné mesto, ktoré deklarovalo záujem budovu zrekonštruovať, prinavrátiť do nej pôvodnú funkciu lekárne a sprístupniť ju verejnosti, získalo majetkový vzťah k jej priestorom v roku 2020 zámenou do výlučného vlastníctva. Originálny barokový lekárenský mobiliár odkúpilo mesto v roku 2021. Minulý jún schválilo bratislavské mestské zastupiteľstvo prenájom priestorov, vrátane historického mobiliára, neziskovej organizácii Lekáreň u Salvatora na dobu neurčitú. Rovnako sa rozhodlo o rekonštrukcii priestorov.
Múzeum mesta Bratislavy tvrdí, že mobiliár má nevyčísliteľnú historickú aj pamiatkovú hodnotu v celosvetovom kontexte. Budova Lekárne u Salvatora už dnes patrí medzi najfotografovanejšie v historickom centre. Bratislava tak získa jedinečnú historickú pamiatku aj novú turistickú atrakciu.
Otvorením Lekárne u Salvátora sa zároveň napraví historická krivda, ktorá bola pozostatkom 90-tych rokov minulého storočia. Do Bratislavy sa prinavráti priestor, ktorý spoluvytváral jej identitu. Z tohto pohľadu je náročný projekt drahým, no správnym krokom.
(YIM.BA, TASR)
Pozrite si rekonštrukcie historických pamiatok vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac