Bratislava by mohla čoskoro získať ďalšiu obnovenú pozoruhodnú pamiatku: Poslanci Mestského zastupiteľstva na dnešnom rokovaní rozhodli o získaní polovičného podielu v objekte na Panskej ulici 35, známom ako Salvátor. Kedysi tu sídlila vzácna historická lekáreň, dnes však budova chátra. Hlavné mesto plánuje jeho rekonštrukciu, vrátane interiéru lekárne.
Dom v neorenesančnom štýle dal vybudovať bohatý lekárnik Rudolf Adler v roku 1904. Využil pritom úzku parcelu naproti Dómu sv. Martina, dom však bol výrazne vyšší, ako bola úroveň vtedajšej zástavby. Fasáda budovy je ozdobená sochou Krista Spasiteľa od známeho bratislavského sochára Alojza Rigeleho. Na vyšších podlažiach sa nachádzajú byty, nižšie však až do roku 1995 fungovala lekáreň so vzácnym barokovým vybavením a nábytkom z roku 1727.
Známa lekáreň sa stala obeťou nejasných vzťahov v porevolučnom období. Interiér bol prenesený mimo Bratislavu a prešiel viacerými majiteľmi. Napriek opakovaným snahám o jeho návrat sa nikdy nepodarilo interiér, ktorému bola prispôsobená architektúra budovy, získať späť. Našťastie však nebol odpredaný do zahraničia, ale ostáva v krajine a dnes je v rukách súkromného zberateľa, ktorý ho udržiava v dobrom stave.
Bratislava však aktuálne nevlastní ani celú budovu. Polovičný podiel v nej drží spoločnosť Forespo Helios 2 a.s. „Výmera celej stavby je 242 štvorcových metrov a cena za 50-percentný podiel bola znaleckým posudkom určená na 372.758,44 eura,“ uviedla pre TASR Katarína Jánošíková, hovorkyňa Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislavy. Súkromný vlastník ponúkol odstúpenie podielu výmenou za nebytový priestor v dome na Panskej 2 a predaj skeletu vodojemu z 80-tych rokov minulého storočia v Devíne. Cena je podobná a Hlavné mesto nemá s týmito priestormi žiadne zámery.
V priestore na Panskej 2 dnes sídli predajňa ľudových výrobkov Folk Folk, Forespo Helios 2 sa zaviazalo túto prevádzku udržať po dobu minimálne troch rokov za rovnakú sumu, ako priestor poskytovalo mesto. Vodojem v Devíne je zas polorozpadnutý a nemá oň záujem ani BVS. Navyše, mesto by sa jeho odpredajom zbavilo súdneho sporu, ktorý je voči Bratislave vedený za nedôvodnené užívanie pozemkov.
Situácia je tak črtá ako win-win pre obe strany. Vedenie Bratislavy už avizovalo, že budovu chce zrekonštruovať. Byty, ktoré sa tu dnes nachádzajú, by mali mať pravdepodobne formu mestských nájomných bytov. Po rekonštrukcii by sa sem mala navrátiť aj lekáreň. Zberateľ, ktorý mobiliár vlastní, deklaroval ochotu dohodnúť sa na jej obnove, interiér dnes prezentuje v rámci samostatného múzea.
Odhadovať dátumy realizácie rekonštrukcie je nateraz predčasné, v prípade, že sa zlepší finančná kondícia mesta, by to však mohlo byť najskôr pravdepodobne v roku 2021.
Rekonštrukciou budovy aj lekárne u Salvátora by Bratislava získala obnovenú ikonickú pamiatku – dom je totiž považovaný za jeden z najkrajších v meste a je vďačným terčom fotografov. Dá sa predpokladať, že po obnove sa jeho atraktivita zvýši ešte viac, nehovoriac o samotnej lekárni. Jej zakladateľom bol arcibiskup Lippay v 17. storočí, jej interiér by patril k najvzácnejším v celom meste.
Snaha obnoviť túto pamiatku je teda chvályhodná. Ide o jeden z rady historických objektov, ktoré mesto vlastní (resp. doteraz spoluvlastní) a sú v zlom stave, no už čoskoro by sa to mohlo zmeniť. Pred rekonštrukciou by mali byť aj ďalšie dva významné objekty – Dom u Dobrého pastiera, príťažlivý rokokový dom a jeden z posledných svedkov pôvodnej Židovskej ulice, a Michalská veža, súčasť stredovekého obranného systému mesta s barokovou úpravou.
Hlavné mesto chcelo tieto budovy, okrem iných, opraviť už tento rok, plánovanie však narušila pandémia koronavírusu COVID-19, ktorá prispela k výraznému zníženiu mestských príjmov. Čiastočne sa to dotkne opráv Michalskej veže, Dom u Dobrého pastiera by mal pokračovať bez zmeny. Stavebníkom má byť Generálny investor Bratislavy.
V metropole možno v poslednom období pozorovať pozitívny trend, kedy sa obnovuje veľký počet historických objektov, od najstarších po industriálne pamiatky a aj modernistické budovy. Veľmi dobrou správou je, že postupne sa k súkromným investorom pridáva aj verejný sektor. Podobných noviniek, ako o Salvátorovi, tak snáď bude aj napriek dopadom pandémie viac. Bratislava si to zaslúži.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre