Author photoAdrian Gubčo 03.07.2023 16:23

Konečne dobré správy. Slovenské národné divadlo sa blíži k rekonštrukcii

Jedna z najvýznamnejších pamiatok v Bratislave i na Slovensku a zároveň objekt jednej z kľúčových kultúrnych inštitúcií, stará budova Slovenského národného divadla, sa zrekonštruuje. Rozhodla o tom vláda, pričom reaguje na jej katastrofálny stav. Ten bráni využívaniu divadla ktoré je už niekoľko rokov pre organizáciu predstavení uzavreté.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Budova Slovenského národného divadla (SND) na Hviezdoslavovom námestí patrí k najznámejším pamiatkam Bratislavy. Veľkolepá novorenesančná budova vznikla na objednávku Bratislavy v roku 1886 ako sídlo Mestského divadla. Za architektúrou stojí známa firma Fellner & Helmer, ktorá projektovala divadelné budovy po celom Rakúsko-Uhorsku. Nahradila pritom staré mestské divadlo, ktoré vzniklo ešte v roku 1776 za vlády Márie Terézie, a na mieste starších stavebných vrstiev (napríklad zvyškov hradieb).

SND v budove sídlilo od jeho zriadenia v roku 1920. Nároky na vybavenie či zabezpečenie postupne rástli, preto prešiel objekt niekoľkými menšími a jednou väčšou rekonštrukciou, ktorá sa ukončila v roku 1972. Jej súčasťou bol vznik prístavby smerom ku Komenského námestiu. Predná fasáda divadla je súčasťou mnohých bratislavských pohľadníc a jeho historické interiéry sa využívali nielen pre konanie predstavení opery a baletu, ale aj štátnych reprezentačných udalostí.

To platilo do roku 2019, kedy muselo byť divadlo pre zlý stav uzatvorené. Ako uvádza Ministerstvo kultúry SR, dôvodmi boli najmä morálne zastarané, často dokonca až nefunkčné divadelné technológie a vo všeobecnosti nevyhovujúci stavebno-technický stav historickej budovy, ktoré znemožňovali jej riadnu divadelnú prevádzku.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Vedenie SND na zlý stav upozorňuje dlhodobo. Predpokladá sa, že kvôli zatvoreniu divadla je ročný výpadok až 130 predstavení. Okrem toho divadlo aj Ministerstvo kultúry SR pripomína, že pokiaľ sa bude s obnovou aj naďalej otáľať, chátranie pamiatky sa bude ďalej zrýchľovať – a spolu s tým budú rásť aj náklady na potenciálnu rekonštrukciu.

V októbri 2022 preto SND predložilo Ministerstvu vypracovanú štúdiu uskutočniteľnosti rekonštrukcie budovy a v novembri 2022 vypracoval Útvar hodnoty za peniaze na jej základe hodnotiaci materiál Komplexná rekonštrukcia historickej budovy Slovenského národného divadla. Hodnotenie jednoznačne konštatuje, že investícia do obnovy je potrebná a rekonštrukcia budovy v súčasnom rozsahu je najvýhodnejšou alternatívou.

ÚHP a následne aj Ministerstvo kultúry totiž pracovalo aj s inými alternatívami – okrem nultého variantu (teda žiadnej rekonštrukcie) a variantu A (rekonštrukcia budovy) sa pracovalo aj s variantom B (rozšírenie prístavby o skúšobňu orchestra) a C (vybudovanie skúšobného pavilónu). V tejto chvíli je najvýhodnejší variant A. Po jeho realizácii by mal vzniknúť moderný a technologicky vyspelý divadelný priestor, ktorý ale prispeje k zachovaniu a obnove pamiatkových hodnôt.

Preferovaný variant predpokladá investície vo výške 50,9 milióna eur (pri cenách z 1Q 2023, s DPH), z toho asi desatinu by mala pohltiť projektová príprava. Ministerka kultúry SR Silvia Hroncová však upozornila, že odďaľovanie by cenu ešte predĺžilo. Vláda sa s týmto postojom stotožnila a na svojom stredajšom rokovaní odsúhlasila vyčlenenie prostriedkov na obstaranie projektovej dokumentácie rekonštrukcie.

Podľa rámcového harmonogramu by malo v rokoch 2023-2024 prebehnúť prípravné práce, súvisiace s obstaraním projektovej dokumentácie, v roku 2024 by sa mali upresniť náklady, v roku 2025 sa predpokladá organizácia architektonickej súťaže a v roku 2026 sa dokumentácia s výkazom výmer odovzdá. V tom istom roku by mala vláda opäť rokovať, mať presný odhad nákladov a dať zelenú samotnej rekonštrukcii budovy.

Obstarávanie zhotoviteľa by tak malo nastať v roku 2027 a v rokoch 2028-2030 by mohli prebehnúť rekonštrukčné práce. Spustenie prevádzky sa očakáva v divadelnej sezóne 2031/2032. Na základe toho Ministerstvo kultúry predpokladá, že napriek na prvý pohľad vysokému rozpočtu nepôjde o tak zásadné ohrozenie verejných investícií, keďže sa zmieňovaná suma rozloží na niekoľko rokov.

 

Slovenskej národnej galérii trvalo 21 rokov, kým sa opravila. SND snáď bude omnoho rýchlejšie. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Ide o dobré správy pre divadlo, zároveň je ale zarážajúce, že procesy budú trvať tak dlho. SND bude znovuotvorené vyše desaťročie od jeho zatvorenia, hoci zhoršujúci sa stav budovy a nutnosť jej rekonštrukcie boli zrejmé už dlho. Roky nerozhodných signálov zo strany štátu však viedli k tomu, že výnimočný symbol slovenskej kultúry a bratislavskej architektúry bude počas celej dekády uzatvorenou a do istej miery smutnou súčasťou jadra mesta.

Táto situácia poukazuje na celkovú mizériu investícií do kultúry na Slovensku. Len nedávno bola otvorená zrekonštruovaná Slovenská národná galéria – ale aj tu trvalo vyše dve desaťročia, kým sa od všeobecnej zhody o obnove dospelo k jej ukončeniu. Medzičasom na Vajanského nábreží aj naďalej chátra sídelná budova Slovenského národného múzea. Kedy by sa mohla obnoviť, nie je známe ani náhodou.

Vo všetkých prípadoch pritom ide o budovy kľúčových štátnych inštitúcií. V Bratislave i na Slovensku sú však stovky iných, ktoré trpia investičným dlhom. Ten sa priebežne zvyšuje. Nanešťastie, tu sa nepodarilo predchádzať znehodnocovaniu, preto je viacero objektov, vrátane historických alebo vzácnych, v dezolátnom stave (zo všetkých možno spomenúť unikátnu Galériu Ľudovíta Fullu v Ružomberku).

Dôsledkom je nižšia návštevnosť kultúrnych inštitúcií, menší dosah na kultiváciu spoločnosti, ale aj neschopnosť vytvoriť umelcom a ďalším pracovníkom zodpovedajúce podmienky pre ich aktivity. V prípade SND sa to prejavilo vo fakte, že sa vláda priklonila k variantu projektu bez skúšobného pavilónu, keďže potreba rekonštrukcie na skutočne akútna.

Nový pavilón by mal reagovať na potrebu doplnenia skúšobných priestorov pre orchester, zbor aj balet, ako aj skúšobného javiska v parametroch javiska SND, kde by sa dalo skúšať pred celým ansáblom, kulís aj scény. SND pritom spravuje veľkú prieluku medzi Gorkého a Laurinskou ulicou. Nanešťastie, už od roku 2001 existuje zmluva o výstavbe polyfunkčného domu, ktorá neumožňuje jednostranný krok SND v podobe výstavby potrebného objektu.

Tento zámer ostáva aj naďalej hypotetický. Ako je na Slovensku zvykom, treba predovšetkým hasiť havarijné stavy a riešiť akútne problémy. Vytváranie riešení do budúcna, ktoré by reagovali na výzvy, ktoré vyslovene nesúria (hoci je očividné, že ani po rekonštrukcii SND nebude stav ideálny), je skôr zriedkavé.

Slovenské národné divadlo sa blíži k tomu, aby sa do konca tohto desaťročia zrekonštruovalo. Kedy ale bude mať naozaj fyzické podmienky pre činnosť na najvyššej úrovni, ostáva otázne.   

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube