Otvorených brán sa dočkala po 21 rokoch rekonštrukcie a len na otvorenie prišlo niekoľko tisíc ľudí. Slovenská národná galéria (SNG) sa teší mimoriadnej obľube už piaty deň. Mnohí návštevníci mohli prvýkrát obdivovať jej ikonickú architektúru aj zvnútra a projekt sa stal okamžite vzorovým príkladom obnovy staršieho komplexu. Nová etapa SNG však nesmie byť len o budove, ale aj o jej obsahu.
Vznik Slovenskej národnej galérie sa datuje už do roku 1948. O tri roky neskôr jej boli pridelené barokové Vodné kasárne na nábreží Dunaja. V tom čase boli tvorené len tromi krídlami, keďže predná časť objektu bola zbúraná v rámci rozširovania nábrežnej cesty na začiatku 40-tych rokov. Galéria bola otvorená v roku 1955, no priestory boli už od začiatku nedostatočné.
Začalo sa tak riešiť rozšírenie galérie. Vybraný bol koncept Vladimíra Dedečka, ktorý sa s požiadavkou na rozšírenie priestorov vyrovnal najlepšie. Okrem administratívnej budovy, amfiteátra či knižnice vznikla aj najvýraznejšia časť – Premostenie, slúžiace ako expozičný priestor. Rozšírený areál SNG sa otvoril po ôsmich rokoch výstavby v roku 1977. Výstavba Premostenia však vzbudzovala vášne a verejnosťou, laickou i odbornou, bol tento architektonický počin prijatý s rozpakmi.
V skutočnosti ale išlo umelecké dielo a konštrukčný unikát. Počas výstavby sa stavba stretla so zlacňovaním či nedostupnosťou niektorých materiálov. Tieto stavebné nedostatky sa podpísali na zhoršujúcom sa stave Premostenia, čo vyústilo až v jeho uzatvorenie v roku 2001. SNG tak začala fungovať v provizóriu.
V roku 2002 až 2005 prebehli dve architektonické súťaže, ktoré priniesli víziu novej podoby Slovenskej národnej galérie. Najlepšie na požiadavky inštitúcie odpovedala kancelária Architekti BKPŠ - Kusý, Paňák, do istej miery národní architekti Slovenska (podieľali sa na návrhu novostavby SND alebo NBS). Tí svoju koncepciu intenzívne konzultovali s Vladimírom Dedečkom (ktorý im pred smrťou odovzdal aj autorské práva). Trvalo však celé desaťročie, kým sa práce konečne spustili.
Rekonštrukcia sa definitívne spustila až v roku 2015. Problémy však neutíchali ani po tomto období a práce boli niekoľkokrát pozastavené. Obmedzené boli pre konanie Predsedníctva Slovenska v Rade EÚ alebo pre zistenie nových konštrukčných skutočností. Išlo o nekonečný príbeh, SNG tak bola dlhé roky obmedzená len na budovu Esterházyho paláca na nároží Námestia Ľudovíta Štúra a Rázusovho nábrežia.
Bratislavčania i celé Slovensko sa konečne dočkali 11. decembra 2022. Práve v tento deň, po 21 rokoch a minutých 75,5 miliónov eur (3,5 milióna ešte bude stáť dozariadenie interiéru), sa o desiatej hodine pre širokú verejnosť otvorila Slovenská národná galéria – kotevná inštitúcia slovenskej kultúry. Na otvorenie sa prišlo pozrieť niekoľko tisíc ľudí, pričom budova aj prvé výstavy zaujali všetky generácie. Podľa ohlasov navštívili zrekonštruované priestory rodiny s deťmi, študenti, laická i odborná verejnosť či staršie generácie.
Kompletne zrekoštruované sú vonkajšie i vnútorné priestory, ktoré sú zároveň plne bezbariérové. Výstavná plocha sa rozšírila až o 5-tisíc metrov štvorcových, obnovila sa aj kinosála, vznikla multifunkčná hala, úplne nový je depozitár či reštaurátorské dielne a ateliéry. Rekonštrukciou prešli aj administratívne priestory, nádvorie a okolité verejné priestory. V najbližších mesiacoch tu vznikne aj kaviareň, knižnica či kníhkupectvo. Všetky tieto objekty spoločne tvoria vzájomne previazaný areál s výnimočným architektonickým rukopisom Vladimíra Dedečka aj nových autorov.
Pre mnohých bol vstup do hlavných priestorov galérie či priamo do Premostenia premiérou. Práve prístavba V. Dedečka ponúka exkluzívne a dosiaľ nepoznané výhľady na Bratislavu a Dunaj (na tomto mieste boli kedysi technológie), ale najmä unikátny výstavný priestor, ktorý je prirodzene osvetľovaný zo severu. Nedochádza teda k poškodzovaniu diel. K novým výstavným priestorom patrí aj multifunkčná sála na mieste niekdajšieho amfiteátra, ktorý je po prestrešení určený pre nadrozmerné diela alebo konanie eventov (najmä vernisáží).
Slovenská verejnosť čakala na otvorenie viac ako dve desaťročia. Ide o veľký deň pre slovenskú kultúru. Obnova SNG je na lokálne pomery monumentálna, veľkosťou, kvalitou, ale aj cenou. V tomto období je to teda predovšetkým o budove. Kedy to ale bude aj o obsahu - teda o dielach, výstavách, vzdelávacích, oddychových, osvetových a výskumných aktivitách?
Ľudia majú možnosť potenciál areálu vidieť už teraz. Slovenská národná galéria otvárala priestory výstavou „Prológ. 12 farieb reality", teda kombináciou situácií, zostavených z veľkých inštalácií, ktoré do SNG pribudli počas dlhých zatvorených rokov. Prezentovaná tiež bola výstava s názvom „Prečo umenie?”, v ktorej sa kurátori podujali odpovedať na najčastejšie otázky spojené s umením. Išlo napríklad o odpovede na otázky typu „Načo potrebujeme umenie?” či „Musí byť umenie krásne?” alebo o iné výstižné umelecké citácie.
Návštevníci majú vďaka výstavám možnosť prezrieť si niekoľko výnimočných diel slovenských umelcov, napr. obraz The Exciting Mysterious Aquarium od Andrej Dúbravského, ktorý sa nachádza priamo v Premostení a pozornosť púta svojou veľkosťou, či ikonickú sochu s názvom Torzo veľké od Alexandra Trizuljaka, významného talentu slovenského sochárstva. Vystavené sú aj diela od baróna Ladislava Medňanského, uhorského maliara maďarského pôvodu, ktorého rodnou obcou bol slovenský Beckov, kresby od Albrechta Dürera, významného nemeckého maliara a prezentovaný je aj slávny obraz Campbellovej polievky od Andyho Warhola. V miestnostiach sa nachádzajú aj iné diela z bohatých zbierok SNG.
Môže sa vynárať otázka, či by nebolo na mieste priniesť na začiatok veľkú samostatnú výstavu významného a známeho umelca alebo aspoň viac zaplniť výstavné priestory, ktoré boli väčšinou poloprázdne. Odpoveď je podľa vedenia SNG jednoduchá – na otvorenie Slovenskej národnej galérie sa čakalo tak dlho, že ju bolo potrebné otvoriť čo najskôr. Presťahovanie diel totiž prebieha postupne a trvalo by ďalšie mesiace, pokiaľ by bol presťahovaný a dokončený celý interiér.
Povedala to v podcaste „Kedy už?” riaditeľka Slovenskej národnej gálérie Alexandra Kusá, keď poznamenala, že do priestorov by sa radi nasťahovali vo februári roku 2023, kedy by mal byť kompletne dodaný interiér. „Máme 90-tisíc diel. Ako prvé budú presťahované priestory z Hurbanových kasární (sochársky depozit, úžitkové umenie, grafiky a architektúra), nasledovať bude maľba zo Zvolena. Časť diel sa ale hýbe už teraz,” doplnila v podcaste z augusta tohto roka Mária Bohumelová, riaditeľka úseku výskumu a rozvoja.
Výstavy, ktoré sú momentálne sprístupnené, tak majú za cieľ najmä dotvoriť atmosféru novej stavby a poodhaliť variabilitu priestorov. Slovenská národná galéria má v zbierke aj ikonické diela od Ľudovíta Fullu, Martina Benku, Mikuláša Galandu a iných, nateraz sa ale prezentovať nebudú. Významné výstavy a zaplnenie priestorov možno očakávať v priebehu budúceho roka, kedy bude galéria kompletne dokončená a vybavená.
SNG bude novozrekonštruovaný skvost otvárať postupne. Svoje brány bude mať nateraz sprístupnené do 21. decembra, potom sa opäť zatvorí a po novom roku bude vstup regulovaný – ľudia sa budú na prehliadky či výstavy musieť prihlásiť. V priebehu roka sa otvoria stále expzície, kinosála, knižnica, kaviareň alebo kníhkupectvo.
Slovenská národná galéria začína budovať úplne nový príbeh. Na uzavretie predošlej kapitoly bolo potrebné čakať viac ako dve desaťročia, čo je pomerne tragické. Teraz však má Slovenská národná galéria potenciál zaradiť sa medzi významné inštitúcie nielen na Slovensku, ale aj v regióne strednej Európy. Z pohľadu architektúry možno konštatovať, že už teraz patrí k celoeurópskym unikátom, čo celkom otvorene priznáva aj samotná SNG.
Zároveň ale treba pripomenúť, že len budova sama osebe nestačí. Možno ešte ťažšou úlohou je získať adekvátny rozpočet (signály na rok 2023 sú, našťastie, pozitívne) a zabezpečiť vysokú atraktivitu výstav, podujatí a aktivít, ktoré v areáli prebiehajú. Do SNG treba pritiahnuť širšie skupiny obyvateľstva, vrátane laikov, ktorí sa doteraz o umenie zaujímali len málo, alebo turistov, vrátane zahraničných. Cestou k tomu môže byť výstava naozaj známych medzinárodných umelcov - galéria už má technické podmienky, aby ich dokázala ukázať verejnosti. Rovnako je to aj program, ktorý pritiahne rodiny, mladých ľudí či seniorov a vtiahne ich natoľko, aby venovali galérii čas (a peniaze).
V každom prípade, optimizmus je snáď na mieste. Ako upozornila Alexandra Kusá, kvalitný priestor má potenciál aktivovať celé mesto a dodať mu novú energiu. Odkázala pritom na úspech španielskeho Bilbaa, ktoré sa radikálne zmenilo po dokončení Guggenheimovho múzea. Bratislava a Slovensko majú teraz príležitosť ťažiť z podobne atraktívneho projektu - len k nemu treba aj správne pristúpiť.
Fotografie z 01.12.2022. Pozrite si rekonštrukciu SNG vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac