Už niekoľko mesiacov je otvorená zrekonštruovaná Slovenská národná galéria. Precízna obnova rozsiahleho komplexu, zahŕňajúceho barokové Vodné kasárne aj neskoromodernistickú prístavbu od legendárneho Vladimíra Dedečka, si vyslúžila takmer bez výnimky chválu. SNG získala mimoriadne dôstojné priestory. To sa ale nedá povedať o priľahlom okolí, ktoré je v zlom stave – a aj v ňom ostane.
Bývalé Vodné kasárne boli pomerne rozsiahlym stavebným komplexom, postupne však vrástli do okolitej mestskej zástavby. Nič na tom nezmenili ani asanácie, ktoré najprv kasárne pripravili o ich predné krídlo, a neskôr aj radikálne pozmenili podobu priľahlej štvrte. Prístavba SNG, dokončená v roku 1977, mala pôvodne rozsiahlejšie ambície, napokon ale taktiež ponechávala zvyšky zástavby namiesto ich kompletnej deštrukcie.
Súčasťou týchto prvkov, ktoré prežili až do dneška, sú aj staré a značne narušené garáže naproti dnešnému hlavnému vstupu do SNG. Ide pôvodne o čiernu stavbu, ktorá vznikla vo dvore domu, orientovaného do Paulínyho ulice. Nová koncepcia SNG ale ráta s priečnymi prepojeniami naprieč celým mestským blokom. Ide tak o spojnicu s Hviezdoslavovym námestím, ktorá má vyúsťovať do nového Námestia Karola Vaculíka.
Vedenie SNG už v minulosti naznačovalo, že čaká na asanáciu a ironicky dodalo, že kým sa nezbúrajú, označí ich za umelecký exponát. O odstránení objektu hovoril aj vtedajší starosta mestskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík. Garáže ale stoja doteraz – a podľa všetkého na tomto mieste aj ostanú. Možno natrvalo.
Informuje o tom denník SME. Podľa jeho zistení samospráva ani SNG neplánujú garáže zbúrať a namiesto toho ich chcú nanovo využiť. Objekty boli sanované, takže nehrozí ich bezprostredné zrútenie.
Mestská časť argumentuje novým pohľadom na staré objekty. „Búranie ako prvé riešenie vnímame ako prežitok časov - veríme, že už minulých,“ povedala pre SME hovorkyňa Starého Mesta Veronika Gubková. Mestská časť hovorí o potrebe zmeny myslenia, hľadaní skrytých využití, funkcií alebo zachovaní genia loci. Doteraz garáže využívala ako sklad. Hoci už predtým hovorila o ich úprave, dosiaľ sa nehovorilo o definitívnom zachovaní nevhodne umiestnených objektov.
Postoj zmenila aj SNG. Problémom bolo parkovisko v ich susedstve, garáže sú ale podľa riaditeľky galérie „svojský pamätník mestských zákutí”. Po drobnej úprave, ktorá sa v priestore v nedávnej dobe zrealizovala, a vysadení brečtanu, sa údajne mení pohľad na garáže aj u návštevníkov galérie.
Do budúcna má stavba získať umelecký, remeselný a komunitný charakter. Staré Mesto chce plány konkretizovať na jeseň, keď chce vyhlásiť akýsi umelecký „open call“. Prioritou je kvalitná obsahová náplň priestoru. Zo strany SNG je očakávané zlepšenie pobytového schodiska naproti hlavnému vstupu, inak sa však sústredí na iné, dôležitejšie priority.
Rozhodnutie Starého Mesta ponechať garáže ako trvalú súčasť budúceho námestia nemožno označiť inak ako chybné a hanebné. Človek nemusí byť kritik architektúry, aby mu bolo zrejmé, že ide o primitívnu stavbu bez akejkoľvek kvality, ktorá mala byť skrytá vo dvore bytového domu. V dôsledku špecifickej urbanistickej situácie sa ale stala súčasťou významnej pešej trasy do kľúčovej kultúrnej inštitúcie v meste a krajine.
V novom kontexte, v susedstve kultivovane zrekonštruovanej galérie, pôsobí garáž zvlášť úboho. Narúša budúci verejný priestor námestia, stojí priamo pred oknom kinosály, je aj napriek sanácii v zúfalom stave a neprináša žiadnu kvalitu. Aj keď sa opraví a vnútro garáže sa využije na prospešnú aktivitu, v skutočnosti nebude veľký rozdiel medzi ňou a štandardným novinovým stánkom – obe by v danom prostredí pôsobili nevhodne.
Argumentácia Starého Mesta je v tomto kontexte obzvlášť smiešna. Búranie ako prežitok minulých časov by možno znelo rozumne v prípade omnoho významnejších stavieb, ktorých odstránenie by reálne znamenalo kultúrnu alebo ekologickú stratu. Rozhodne sa to ale netýka načierno postavenej garáže, podobnej, ako sa nachádza vo dvoroch domov v centre Bratislavy aj v odľahlom kúte kdesi v horskej kotline.
Staré Mesto tým skôr deklaruje svoju neschopnosť sa konečne vysporiadať so zbúraním obyčajnej jednoduchej stavby, ktorá je navyše v mestskom majetku. Odvolávanie sa na zmenu prístupu pôsobí rovnako ako alibistické vyhlásenia samospráv, ktoré prestali kosiť mestské trávniky s vysvetlením, že tým chcú podporovať biodiverzitu. Nanešťastie si ale tvorba lúk s vysokou biodiverzitou vyžaduje odborný postup a nie len šetrenie na kosení.
Odvolávanie sa na genia loci priestoru je taktiež zvláštne – teda za predpokladu, že za hodnotu nie je považovaná zanedbanosť, nekoncepčnosť či nedostatok schopností dotvoriť víziu do konca. Je pravda, že tieto tri vlastnosti do veľkej miery definujú súčasnú Bratislavu. Zároveň by ale mal byť rozvoj presne o tom, ako tieto chyby napraviť. Doteraz sa zdalo, že rekonštrukcia SNG je úspešný príklad posunu od zdevastovaného mesta k vyspelému a európskemu.
Ak chce Staré Mesto v spolupráci so SNG do vyriešenia právnej situácie okolo garáži objekty zachovať a využiť, je to v poriadku. Okamžite ako to bude ale možné, treba urobiť jediný správny krok – zrovnať ich nemilosrdne so zemou a nahradiť kvalitným verejným priestorom. Súčasný stav je hanbou galérie, ktorú nemožno prekryť brečtanom ani odhalenými tehlami.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre