Baroková Lekáreň u Salvatora patrí k historickým pokladom Bratislavy. Napriek tomu bola dlhé roky uzatvorená potom, ako sa pôvodný mobiliár „stratil“ v 90-tych rokoch minulého storočia. To ale už dnes neplatí – vzácne priestory sa nielen obnovili, ale budú po novom opäť slúžiť ako lekáreň. Metropola tým získala jedinečný priestor i atrakciu.
Budova lekárne Salvator je jedným z legendárnych a takmer už stratených priestorov. Lekáreň bola ikonou starej Bratislavy a národnou kultúrnou pamiatkou, napriek tomu sa v rámci privatizácie v 90-rokoch mobiliár odniesol z mesta. Až v lete 2020 sa Hlavnému mestu podarilo získať budovu do 100% vlastníctva, priestory lekárne zrekonštruovať a následne v roku 2021 získať aj takmer 300-ročný historický mobiliár.
Opätovná inštalácia mobiliáru bola dokončená koncom minulého roka pod hlavičkou reštaurátorov Múzea mesta Bratislavy. Obnovené priestory ikonickej lekárne tak mohli byť odovzdané Slovenskej lekárnickej komore, ktorá oznámila, že tu bude prevádzkovať výnimočnú lekáreň otvorenú pre širokú verejnosť.
Primátor Bratislavy Matúš Vallo pripomína, že išlo o mimoriadne náročný proces. „Vrátiť život a funkciu tomuto krásnemu priestoru nebolo vôbec jednoduché. Ďakujem všetkým, ktorí sa na oživení lekárne podieľali. Lekáreň u Salvatora je ukážkou toho, že chyby minulosti tu nemusia byť navždy. Vieme ich napraviť. Vrátiť život ikonickej stavbe, kusu našej histórie a lekárni, s ktorou sa za storočia zžili tisíce Bratislavčaniek a Bratislavčanov,“ zhodnotil vo svojom prejave.
Ide o súčasť jeho snáh, ako aj snáh mesta oživovať pamiatky a legendárne miesta. „Záleží mi na tom, aby ikonické stavby, ktoré tvoria identitu Bratislavy, boli chránené, zmysluplne využívané a mohli tak ďalšie desaťročia slúžiť nielen nám, ale aj budúcim generáciám,“ konštatuje. „Som rád, že tu sa to podarilo a chcem pri tejto príležitosti zaželať novej lekárni, aby tu fungovala minimálne tak dlho, ako jej predchodkyňa,“ želá si Vallo.
Nadšenie netají ani Slovenská lekárnická komora. „Každá profesia má nejaký nenapodobniteľný symbol – či už je ním človek, miesto, dielo alebo myšlienka. Symbolom tradície slovenského lekárnictva je, nepochybne, Lekáreň u Salvatora so všetkým, čo tento názov znamená – okolnosti jej vzniku, zachovaný mobiliár, umelecká symbolika, budova a dejinné okamihy, ktoré týmto priestorom prešli,“ hovorí prezident SLeK Ondrej Sukeľ.
Z lekárne bude nielen funkčná prevádzka, ale aj turistický bod, na čo je SLeK pripravená. „Verím, že sme na začiatku veľkého diela, ktoré už nebude iba symbolom, ale reálnym, pevným bodom, ku ktorému sa budú hrdo hlásiť všetci farmaceuti a farmaceutky a hlavne pacientska a turistická verejnosť. Sme pripravení poskytnúť to najlepšie, čo v nás je,“ doplnil Sukeľ.
Priestory lekárne, ktoré sa vďaka spolupráci s Mestským ústavom ochrany pamiatok v Bratislave podarilo dostať do podoby čo najbližšej k pôvodnému stavu, boli verejnosti čiastočne sprístupnené už koncom minulého roka. V rámci komentovaných prehliadok si ľudia mohli poriadne prezrieť, preskúmať a užiť si všetky prepracované interiérové detaily.
Na tomto sa nič nemení ani so spustením prevádzky lekárne, ktorá bude otvorená od júla, a to 7 dní v týždni v čase od 10.00 hod. do 18.00 hod. V lekárni komora ponúkne nielen plnohodnotnú lekárenskú starostlivosť, vrátane menej rozšírených služieb, ako individuálna príprava liekov, meranie zdravotných parametrov a konzultácie rizika liekových interakcií, ale aj odborný historický výklad zameraný na históriu lekárne u Salvatora a slovenského lekárnictva.
„V blízkej budúcnosti plánujeme pod hlavičkou Lekárne u Salvatora aj organizáciu vzdelávacích a osvetových podujatí na rôzne farmaceutické témy,“ dodáva Ondrej Sukeľ.
Lekáreň, založená arcibiskupom Georgom Lippaiom v 17. storočí, prešla viacerými zmenami majiteľov a sídiel, kým našla svoje miesto v Adlerovom dome. Túto ikonickú budovu s novoslohovým priečelím so sochou Salvatora od významného bratislavského sochára Alojza Rigeleho, dal postaviť lekárnik Rudolf Adler v roku 1904.
Lekáreň fungovala nepretržite v Adlerovom dome od roku 1904 počas monarchie, Československej republiky, Slovenského štátu a aj počas socializmu. Legendárna lekáreň ukončila svoju činnosť až v roku 1995, odkedy ostali jej priestory verejnosti neprístupné.
Po dlhých rokoch úsilia sa mesto Bratislava stalo výhradným vlastníkom Adlerovho domu a začalo s rekonštrukciou priestorov. Hlavnému mestu sa taktiež podarilo odkúpiť aj unikátny a vzácny dobový mobiliár od súkromného zberateľa PharmDr. Erika Kovácsa, ktorý nábytok zreštauroval, a tým sa zaslúžil o jeho záchranu pre ďalšie generácie.
Barokový nábytok s vyše 300-ročnou históriou je hlavnou hodnotou lekárne. Predpokladá sa, že tento nábytok pôvodne slúžil v súkromnej lekárni arcibiskupa Juraja Lippaya, ktorý ho daroval jezuitom. Skrinky a poličky boli v roku 1904 doplnené „modernými“ doplnkami - lustrom, váhou, pokladňou a svietidlami.
Bratislava tak získala pozoruhodný priestor, ktorý je aj podľa odborníkov v regióne strednej Európy jedinečný. Obnovou lekárne sa napravila historická chyba. Mesto sa týmto stáva nielen bohatším a príťažlivejším, ale aj kultúrnejším – napokon, ide o mimoriadne vzácnu pamiatku, ktorá pripomína dejiny lekárnictva, ale aj Bratislavy samotnej.
(HMBA, YIM.BA)
Fotografie z 27.10.2023. Pozrite si rekonštrukcie historických pamiatok vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre