Author photoAdrian Gubčo 30.10.2024 13:41

Zo sna sa stáva realita. Prvá nájomná bytovka za desaťročie je pred dokončením

Bratislava čelí katastrofálnej dostupnosti bývania, čo výrazne postihuje široké skupiny obyvateľstva. Jedným z riešení má byť rozšírenie mestského fondu nájomných bytov. V pláne je vznik stoviek nových jednotiek, pričom prvých 103 by malo byť dodaných už na jar budúceho roka. Nachádzať sa budú v práve dokončovanej bytovke na Muchovom námestí.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Slovenská metropola patrí z hľadiska dostupnosti bývania k najhoršie postaveným hlavným mestám v celej Európskej únii. Bežný človek potrebuje na kúpu priemerného bytu s veľkosťou 70 metrov štvorcových 12,9 ročných platov. Horšie je na tom už len Amsterdam, Praha a Atény. V Bratislave je veľký nedostatok bytov spojený s vysokým dopytom, čo vyhnalo ceny v minulosti nahor.

Táto situácia vytlačila z trhu s nehnuteľnosťami viacero skupín obyvateľstva vrátane ľudí v profesiách, potrebných pre chod mesta. Ide napríklad o vodičov verejnej dopravy, policajtov, hasičov alebo učiteľov. Samospráva si tieto problémy začala intenzívnejšie uvedomovať len pred niekoľkými rokmi. Odvtedy vypracovala Koncepciu mestskej bytovej politiky na roky 2020-2030, ktorá má situáciu zmeniť.

Jedným z kľúčových nástrojov k zvýšeniu dostupnosti bývania je rozvoj nájomného bývania v podobe výstavby nových projektov. Bytovky, príp. polyfunkčné budovy majú vzniknúť vo viacerých mestských častiach, viaceré z nich aj po architektonických súťažiach. V najpokročilejšom stave je projekt nového domu na Muchovom námestí v Petržalke.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Mesto rozvíja projekt na mieste, kde sa predtým pripravoval privátny zámer. Samospráva s developerom vysporiadala pozemky (ktoré patrili mestskej akciovke METRO) a projekt v pokročilej fáze prípravy prevzala. S architektmi staršieho zámeru, kanceláriou Pantograph, však spolupracovala aj naďalej, pričom obytný súbor redizajnovala. S upravenou verziou následne absolvovala povoľovací proces a následne riešila aj zabezpečenie financovania.

Výstavba prvej etapy projektu sa začala konečne v lete 2023. Ide o dvojsekciový bytový dom so zalamovaným pôdorysom a ôsmimi podlažiami, pričom na prvom podlaží budú umiestené priestory pre služby alebo prevádzky. Nad nimi vzniká 103 bytov, z toho bude 52 klasických nájomných bytov a 51 bude určených pre reštituentov. Umiestnené tu budú jedno- až trojizbové rezidencie, pričom každá bude mať balkón.

Stavebné práce napredovali vo vysokom tempe, preto je už dnes dom navonok takmer dokončený a postupuje sa v interiéroch. „Máme parkety, základ kuchynskej linky, balkóny sú už namontované,“ približuje primátor Bratislavy Matúš Vallo v propagačnom videu. „Výhľad ešte nie je dokonalý, ale o chvíľku sa začne robiť nový park,“ popisuje plánované práce v novom vnútrobloku.

Video ukazuje aj ďalšie takmer dokončené časti objektu. V susedstve budovy sa už realizujú sadové úpravy, dlažby či parkovacie miesta, finálny vzhľad má aj fasáda. Kým vyššie podlažia sú omietnuté, parter má tehličkovú úpravu, čo mu dodáva vyššiu úroveň.

Výstavba tak smeruje k úspešnému ukončeniu a sprístupneniu na jar budúceho roka. Primátor sa netají nadšením. „Pocit, že mesto pomôže niekomu rýchlejšie nájsť bývanie, je absolútne zásadný,“ zdôrazňuje. „Som rád, že 103 bytov po veľmi dlhých rokoch bude onedlho pripravených pre ľudí, ktorí to naozaj potrebujú.“

Posledná dokončená nájomná bytovka, vybudovaná Hlavným mestom, sa nachádza taktiež v Petržalke. Ide o bytový dom na Ulici Ondreja Štefanka. Dokončený bol v roku 2014. Odvtedy nebolo mesto schopné zrealizovať žiaden projekt, hoci relatívne blízko bolo v prípade zámeru na ulici Pri Kríži v Dúbravke. Po odpore miestnych nakoniec výstavbu odmietlo.

Prvá etapa nájomného bytového domu na Muchovom námestí by mala vychádzať na približne 9 miliónov eur. Ministerstvo dopravy SR udelilo dotáciu vo výške 4,4 milióna a ŠFRB poskytlo úver vo výške 2,6 milióna eur. Mesto v minuloročnom rozpočte alokovalo na tento projekt vyše 700-tisíc eur, pre rok 2024 to bolo 5,2 milióna eur.

Druhá etapa zatiaľ termíny nemá. Bude mať podobu osempodlažného bodového domu severovýchodne od dokončovanej bytovky, pričom tu bude umiestnených približne 50 bytov. Jej realizácia bola odsunutá kvôli potrebe zmeny Územného plánu, táto však už bola zrealizovaná. Teoreticky je tak cesta k celkového dobudovaniu komplexu otvorená.

 

Zrealizovať ešte ostáva park vo vnútrobloku, ktorý bude verejne prístupný. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Bratislava má v pláne niekoľko ďalších projektov. „Najbližšie k vydaniu stavebného povolenia má Terchovská, následne dostane územné rozhodnutie Žitavská. Pokračujeme so Záhorskou Bystricou, ktorá je komplikovanejšia kvôli primárnej infraštruktúre,“ zhodnotila pred niekoľkými mesiacmi pre YIM.BA Lenka Antalová Plavuchová, námestníčka primátora Bratislavy pre oblasť dostupného bývania.

V pláne sú aj ďalšie zámery, ktoré však ešte nemajú celkom konkrétnu podobu. „Rozvíja sa projekt Bazovej, čo je revitalizácia bývalého brownfieldu... aktuálne sa tu spracúva štúdia bytového objektu.“ Súťaž sa pripravuje pre pozemky na Šustekovej a Sosnovej v Petržalke, ktoré teoreticky umožňujú vznik pomerne rozsiahlej obytnej schémy.

Popri novostavbách chce Magistrát získať byty viacerými ďalšími spôsobmi. Jedným z nich je rekonštrukcia existujúcich budov vo vlastníctve mesta, pričom sa spomínajú objekty na Zámockých schodoch, Velehradskej alebo Pri Habánskom mlyne.

Ďalším spôsobom je spolupráca s developermi pri zmenách Územného plánu. Keďže podľa mesta sa v dôsledku zmeny plánu otvára developerom možnosť zisku, časť z neho vo forme „nadhodnoty“ majú odovzdať mestu v podobe nájomného bytu. V prípade projektu o sto bytoch ide o malý počet – možno dva byty – sumárne ale môžu takto pribudnúť do majetku Bratislavy stovky rezidencií.

Hlavné mesto zatiaľ robí vo vzťahu k zlepšeniu dostupnosti bývania len prvé „detské“ kroky. 103 bytov je v kontexte celkovej situácie mimoriadne nízke číslo, ktoré dostupnosť ovplyvní minimálne. Bratislava bude potrebovať tisíce jednotiek, aby bola vplyvným hráčom na rezidenčnom trhu. Ich nadobudnutie bude trvať pri súčasnom tempe desaťročia.

Na druhej strane, výhodou súčasného projektu je nadobudnutie určitých skúseností, ktoré sa dajú zúročiť pri iných zámeroch. Pravdou je, že veľkou výhodou boli už kroky, ktoré pred samotným Magistrátom spravil súkromný investor. Pri úplne nových projektoch a v exponovaných lokalitách je a bude príprava náročnejšia. Mesto tak potrebuje všetku pomoc, ktorú môže získať.

 

Fotografie z 28.10.2024. Pozrite si výstavbu projektu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube