Author photoAdrian Gubčo 14.09.2020 14:39

Na vrchu Bôrik vzniká projekt Pod Bôrikom

Bôrik patrí k najprestížnejším lokalitám v Bratislave. V okolí vládneho hotela na vrchole kopca západne od Bratislavského hradu majú rezidencie mnohé veľvyslanectvá a postupne tu pribúdajú aj luxusné súčasné vily, patriace špičkám biznisu či politiky. Lokalitu už čoskoro doplní menší nadštandardný obytný súbor, nazvaný Pod Bôrikom.

Zdroj: Immo.SK

Zdroj: Immo.SK

Projekt vzniká v štvrti známej ako Machnáč, ktorá bola už v medzivojnovom období považovaná za ideálne miesto pre umiestnenie „záhradného mesta“ (vychádzajúc z myšlienok britského plánovača Ebenezera Howarda), resp. vilovej štvrte. Tá tu začala skutočne vznikať, stavajúc na priaznivej orientácii voči Dunaju a výhľadoch smerom na rakúske kopce. V posledných rokoch sa rozvoj územia ešte zrýchlil.

Noví investori obsadzujú ešte dosiaľ nezastavané parcely v svahovitom teréne pod Bôrikom. Ich počet sa rýchlo zmenšuje, čo ešte zvyšuje exkluzivitu jednotlivých domov, a je dobrým marketingovým nástrojom pre prípadných developerov. Využíva to aj spoločnosť Immo.SK, ktorá tu realizuje jeden z mála projektov komerčného bývania.

Rezidenčný komplex Pod Bôrikom má byť podľa oficiálneho webu developmentu synonymom vysokého štandardu a úrovne. Štvorica trojpodlažných domov vzniká na uzavretom pozemku, ktorý bude mať charakter „gated-community“, teda privátneho areálu určeného len pre rezidentov. Pozemok má svahovitý charakter, priestor medzi domami však bude parkovo upravený, vyššie na svahu dokonca vznikne spoločný bazén.

Čo sa týka samotných bytov, týchto bude len 12 – v každom dome pripadá jeden byt na jedno podlažie. Všetky rezidencie disponujú veľkými metrážami, pomerne veľké je zastúpenie štvorizbových bytov – developer však umožňoval do istého momentu dispozičné úpravy či spájanie bytov. Štandard je vysoký, patria k nemu drevené parkety, dreveno-hliníkové okná, klimatizácia, ale aj údajná energetická úspornosť alebo vysoká úroveň zabezpečenia areálu a bytov. Ku každému bytu pripadajú dve parkovacie miesta v podzemnej garáži alebo na teréne, navyše ma každý dom k dispozícii parkovacie miesto pre návštevy.

Vysoký štandard sa odráža aj na cene, ktorá patrí k najvyšším v Bratislave. Najlacnejší dostupný byt vychádza na 850-tisíc eur, najdrahší na jeden milión. Napriek tomu už majú tri byty majiteľa a päť je rezervovaných (jeden byt sa v ponuke nenachádza). Priemerná cena za meter štvorcový sa v prípade vyššie položených bytov pohybuje na úrovni 5-tisíc eur.

Development je vo výstavbe od začiatku roka 2019 a v tejto chvíli sa chýli k záveru. Immo.SK sľubuje, že realizácia bude ukončená do konca roka 2020, čo je dosiahnuteľné, keďže sa už v tejto chvíli finalizujú fasády. Noví obyvatelia sa však budú sťahovať až v prvej polovici budúceho roka.

Pod Bôrikom sa vcelku dobre zaradí do zástavby v oblasti, keďže mnohé nové vily majú podobnú mierku ako rozostavané viladomy. Architektúra nie je veľmi osobitá a pri danom štandarde mohla byť nápaditejšia. Developer neprezradil, kto je jej autorom. Najväčším problémom je však riešenie v podobe gated community, čo je v konflikte so snahami o tvorbu otvoreného a férového mesta – také by totiž nemalo byť len v centre, ale aj v podobných štvrtiach.

 

Zdroj: Immo.SK

 

Machnáč, resp. okolie ulíc, ako je napr. Slávičie údolie, každopádne ešte čaká vznik podobných developmentov. Ďalším aktuálne rozostavaným developmentom sú Viladomy Slávičie, kde taktiež vznikajú štyri objekty v uzavretom areáli, s celkovým počtom bytov 16. Cenovky patria k najvyšším v Bratislave – 2-izbový byt s výmerou 54 metrov štvorcových a terasou o veľkosti 63 metrov štvorcových vychádza na viac ako 400-tisíc eur.

Takéhoto charakteru je väčšina nehnuteľností dobudovaných v oblasti Hradného kopca v posledných rokoch. Vysokému štandardu nových bytov a domov však ani zďaleka nesekunduje úroveň verejných priestorov, ktoré sú nezriedka v katastrofálnom stave. Hlavné mesto síce pred rokom 2016 – teda pred predsedníctvom Slovenska v Európskej komisii – opravilo časť vozoviek, vedúcich k Hradu či hotelu Bôrik – vo výsledku sa ale veľa nezmenilo a bočné ulice aj naďalej disponujú nekvalitnými povrchmi a niekedy absentujúcimi chodníkmi.

Ide tak o ďalší príklad kontrastu, tak typického pre Bratislavu, kde v dotyku so zanedbanými priestranstvami vznikajú luxusné developmenty. O slovenskom hlavnom meste sa zvykne hovoriť, že ide o chudobné mesto bohatých ľudí. Stav metropoly tomu v mnohých ohľadoch zodpovedá.

Riešenie však nie je len v rukách miestnej samosprávy. Potrebné sú štrukturálne zmeny financovania Bratislavy, o ktorých sa rozhoduje na úrovni štátu. Ostáva paradoxom, že mnohé osoby, ktoré by svojim vplyvom mohli prispieť k zmene, žijú práve v podobných lokalitách, ako je Bôrik či Machnáč. Ďalší úpadok verejného priestoru v okolí ich bydlísk môže byť pripomienkou, k čomu vedie neochota riešiť aj nepopulárne problémy.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Immo.SK
  • Zdroj: Immo.SK
  • Zdroj: Immo.SK
  • Zdroj: Immo.SK
  • Zdroj: Immo.SK
  • Zdroj: Immo.SK
  • Zdroj: Immo.SK

Súvisiace články

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube