Okolie bratislavského Letiska Milana R. Štefánika je jednou z menej urbanizovaných oblastí metropoly. Posledné roky sa to však mení a vznikajú tu developmenty, ktoré rastú v priamom susedstve s areálom letiska. Jedným z takých je tvarovo výrazný projekt Moruše od developerskej spoločnosti VI Group, ktorý bude onedlho dokončený.
Bratislavské letisko sa nachádza pomerne blízko mesta, čo je zapríčinené prudkou expanziou Bratislavy v druhej polovici 20. storočia. V čase zriadenia medzinárodného letiska v danej polohe išlo ešte o vzdialenú perifériu. Zástavba sa v tých časoch končila v priestore Bajkalskej ulice na Tehelnom poli a Ružovej doliny či Miletičovej v Ružinove. Prievoz či Trnávka boli urbanisticky samostatné jednotky.
Priestorová expanzia Bratislavy však letisko k mestu nakoniec priblížila. Udialo sa tak po roku 1989, kedy vývoj zmenil okolie Ivanskej cesty na komerčnú zónu s nákupnými centrami, hobbymarketmi, kancelárskymi budovami, logistickými centrami a skladmi. Tento typ výstavby je bežný na okrajoch veľkomiest či medzinárodných letísk, menej bežná je však rezidenčná zástavba, a to aj vo forme bytových domov či celých súborov. Napriek tomu tu práve takéto projekty začali vo výraznejšej miere vznikať.
Príkladom je bytový dom Moruše. Development je k letisku skutočne blízko, čo firma prirodzene vníma ako určitý hendikep. Podľa nej ide o bývanie určené pre „milovníkov dynamického mestského života“. Možno sa len domnievať, že ide o narážku na blízky dopravný ruch. Firma otvorene komunikuje, že použila materiály a riešenia, zabezpečujúce väčšiu akustickú pohodu.
Moruše sú tvorené dvojicou častí, trojpodlažnou podnožou s dvojicou átrií a ďalšími siedmimi nadzemnými podlažiami. Celkovo ide o pohľadovo výrazný dom, najmä pre zošikmenie fasády nad ulicu po úroveň siedmeho podlažia. Ide o nečakane atraktívnu budovu – alebo minimálne budovu, ktorá presahuje úroveň lokality letiska, kde sú kritériá nastavené nižšie.
V Morušiach vznikne 134 jednotiek, z toho 84 apartmánov a 50 bytov. Byty sú umiestnené predovšetkým na vyšších podlažiach. Klienti budú mať k dispozícii okrem priemerného štandardu aj vcelku bohatú obchodnú vybavenosť na prízemí alebo komunitné záhradky. Tie majú byť špecialitou Moruší.
Zo všetkých nehnuteľností je aktuálne voľných už len 15 jednotiek. Niektoré zaujmú svojou výmerou, navrhnutý je tu napríklad trojizbový byt o rozlohe 47 metrov štvorcových. Developer označuje ceny voľných bytov ako akciové. V minulosti sme informovali, že najlacnejšie apartmány štartovali na cene niečo vyše 100-tisíc eur, kým najdrahší bol v ponuke za necelých 212-tisíc eur. Dnes sa najlacnejší jednoizbový apartmán o veľkosti 31 metrov štvorcových ponúka za 155-tisíc eur a najdrahšou dostupnou jednotkou je apartmán 2+1 o rozlohe 77 metrov štvorcových za vyše 240-tisíc eur.
K bytu je potrebné dokúpiť ešte povrchové parkovacie miesto (8-tisíc eur) alebo garážové státie (10,8-tisíc eur), celkový počet parkovacích miest je 142. Navyše si treba dokúpiť aj kobku, ktorej cena je medzi 1,5-tisíc až 5,4-tisíc eurami. V kontexte Bratislavy ale ide o dostupnejší projekt.
Moruše začali výstavbu v roku 2021. Do konca roka bola hotová základová doska a začali vznikať prvé nadzemné podlažia. Trojpodlažná podnož bola postavená na prelome rokov 2021/2022 a projekt dosiahol štádium hrubej stavby v polovici minulého roka. Dnes sa Moruše približujú k dokončeniu – na začiatku roka 2023 už prebiehali práce na interiéroch jednotlivých bytových jednotiek a o niečo neskôr bola dokončená aj fasáda objektu. V tejto chvíli sa dokončujú interiéry a okolité plochy.
Developer na svojej oficiálnej stránke informuje, že projekt sa už kolauduje. Celkové dokončenie je naplánované na tretí kvartál tohto roka. O reálnosti týchto plánov momentálne nie je dôvod pochybovať.
V konečnom dôsledku tak vznikla pomerne mohutná hmota v priamom dotyku s Ivanskou cestou – hlavnou prístupovou komunikáciou na letisko i z letiska. Nejde o jediný obytný súbor, ktorý v tomto území vyrástol. Svoj development tu stavia aj spoločnosť J&T Real Estate. Ovocné sady sú jedným z najväčších rezidenčných projektov Bratislavy a čoskoro sa zaľudnia. Po prvej etape sa totiž k dokončeniu blíži aj druhá. Vzniká tu viac ako tisícka bytov a apartmánov, ktoré onedlho získajú štvorciferný počet obyvateľov.
JTRE týmto projektom vyplnilo dieru na trhu, keďže podobných alternatív dostupnejšieho bývania v Bratislave nie je priveľa. Svedčí o tom aj vypredaná prvá etapa, či vyše polovica predaných bytov v dosiaľ nedostavanej druhej etape. Domy sú však v tomto prípade, na rozdiel od Moruší, architektonicky menej atraktívne. JTRE minimalizovalo náklady a splnilo existujúce normy a nariadenia Územného plánu, čoho výsledkom je len v detailoch odlišný projekt v porovnaní s modernistickou bytovou výstavbou (teda sídliskami). O kvalitnom mestskom prostredí nemôže byť ani reči.
V susedstve bratislavského letiska tak vznikol, okrem jedného z najnovších bratislavských sídlisk, aj výrazný bytový dom Moruše od VI Group. Letisková zóna Bratislavy sa tak mení a čoskoro sa stane bydliskom stoviek rodín a obyvateľov. Tento proces je podnetom na intenzívnejšiu diskusiu, či v nie je v horizonte najbližších desaťročí namieste obrovský areál letiska vysunúť opäť niekam inam.
Fotografie z 26.02.2023. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbume.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac