Priestor medzi Slavínom, Hradom a Štefánikovou ulicou sa vo všeobecnosti považuje za najprestížnejšiu lokalitu Bratislavy. Veľkorysé nájomné domy z prelomu 19. a 20. storočia sa tu striedajú s historickými a funkcionalistickými vilami a súčasnými novostavbami. Teraz ich má dotvoriť nový projekt, spojený s kontroverziami a odmietavými postojmi časti verejnosti.
Luxusná rezidenčná štvrť nad Štefánikovou ulicou sa začala vo väčšej miere rozvíjať na začiatku 20. storočia, kedy po chorobách viniča zaniklo tradičné vinohradníctvo. Bohatšie vrstvy tu začali skupovať pozemky a postupne tu budovať vily v duchu vtedajšej módy a vkusu. Výstavba pokračovala aj po vzniku Československa, a to v takom rozsahu, že doboví architekti začali volať po prísnej regulácii výstavby. Napriek tomu si štvrť udržala prestížny charakter.
Okrem vynikajúcej polohy a výhľadom na mesto je to dané aj prítomnosťou rozsiahlej zelene. Mnohé domy disponujú krásnymi a rozľahlými záhradami, prípadne tu z minulosti prežili vzácne stromy a dreviny. To je aj prípad pozemku medzi Vlčkovou a Podtatranského ulicou (Vlčkova 8/A), kde sa donedávna nachádzal menší funkcionalistický dom. V jeho susedstve stála (resp. dodnes stojí) mohutná, približne 11 metrov vysoká gledíčia trojtŕňová. Jej vek sa odhaduje na 150 rokov.
Vzácny strom sa tu teda nachádzal ešte predtým, ako boli v priľahlom okolí vybudované akékoľvek domy. Pravdepodobne bol súčasťou záhrady lekárnika Felixa Pisztoryho, ktorá sa tiahla až k Slavínu. Neskôr bola rozparcelovaná a z veľkej časti zastavaná, gledíčia však prežila.
V roku 2020 sa ale zdalo, že sa strom stane minulosťou. Spoločnosť Gleditsia Residence s.r.o. oznámila, že chce na pozemku vybudovať rovnomenný rezidenčný projekt. Za developerom stoja podnikatelia, blízki Bratislavskej dražobnej spoločnosti alebo firme Wigro Trade Center, ktorá zas stojí za zámerom Stollwerck Residence na Račianskej ulici. Tento projekt bol spájaný aj s podnikateľom Jurajom Širokým. V prípade Gleditsia Residence žiadal investor o výrub.
Mestská časť Staré Mesto vtedy povolenie na výrub vydala, keďže sa do konania s výnimkou jedného občianskeho združenia (ktoré ale nepodalo námietky) nikto nezapojil. V reakcii na to sa zaktivizovala verejnosť, najmä na popud vtedajšieho poslanca a súčasného starostu Matej Vagača. Ten tvrdil, že strom je chránený, na čo vedenie mestskej časti reagovalo, že to už od roku 2006 neplatilo, len sa to nezanieslo do územnoplánovacej dokumentácie.
Napriek tomu, tlak verejnosti bol veľký, v reakcii na čo mestská časť vyvolal stretnutie s developerom. Ten uviedol, že výrub stromu prehodnotil a rozhodol sa zachovať. Navyše chce vysadiť tri ďalšie gledíčie. „Od začiatku náš projekt pripravujeme tak, aby sme v čo najväčšej možnej miere zachovali pôvodnú výsadbu na pozemku,“ uviedli v spoločnom stanovisku vlastníci a spoločníci Gleditsia Residence. „Prehlasujeme, že krásny strom gledíčia trojtŕňová na našom pozemku nebude vyrúbaný,“ povedali v roku 2020.
Na zachovanie stromu boli údajne potrebné výrazné úpravy architektonickej koncepcie stavby. Tá získala medzičasom potrebné povolenia a je tesne pred štartom výstavby. Zverejnená bola aj jej finálna podoba.
Ako vyplýva z vizualizácií, Gleditsia Residence (alebo Mestská vila Gledíčia) bude mať podobu päťpodlažného (pri pohľade z Podtatranského ulice) bytového domu s čistým, neofunkcionalistickým výrazom. Najvyššie podlažie bude ustupujúce. Hmotou nadviaže na zástavbu v okolí, pochádzajúcu z prvej polovice minulého storočia. Architektom je Vladimír Zigo.
V duchu lokality má ísť o komorné nadštandardné bývanie. V dome vznikne 8 bytov, z toho jeden mezonetový strešný penthouse. Tri byty budú dvojizbové, zvyšok štvorizbové. Zverejnené sú aj ceny – za dvojizbový byt na treťom podlaží s 61 metrami štvorcovými interiéru a 8 metrami štvorcovými exteriéru (balkónom) zaplatí záujemca bezmála 700-tisíc eur. Najväčší penthouse vyjde na 2,36 miliónov eur. Za dané sumy dostane klient podlahové kúrenie, stropné chladenie, tepelné čerpadlo, o čosi vyššie stropy či hliníkové okná, ako aj parking.
Developer nepochybne kalkuluje s faktom, že možnosti nového bývania v tejto lokalite sú dnes už maximálne obmedzené – väčšina pozemkov je obsadená a nové projekty tu takmer nevznikajú. Ak sa klientovi nechce náročné rekonštruovať alebo budovať novú vilu, potom je Gledíčia jedna z mála príležitosti pre bývanie v novostavbe.
V rámci prezentácie projektu pripomína aj prítomnosť vzácnej gledíčie. Podľa vizualizácií bude skutočne zachovaná a bude dotvárať podobu bytovky od Vlčkovej ulice. Hlavná fasáda bude každopádne orientovaná do Podtatranského, kde bude aj vjazd do podzemnej garáže s 9 parkovacími miestami. Ďalšie štyri by mali byť na teréne a obsahovať autonabíjačky.
Developer očakáva, že výstavbu zaháji v najbližšej dobe. Hrubá stavba má byť ukončená v druhom kvartáli budúceho roka a celková realizácia do konca roka 2024. Kolaudácia a odovzdávanie bytov sa predpokladá na začiatku roka 2025.
V dohľadnej dobe by tak prestížna lokalita pod Slavínom mohla dostať ďalší luxusný doplnok v podobe neveľmi výrazného, no moderného bytového domu. Úvodné kontroverzie a obavy sa podľa všetkého podarilo zažehnať, takže dôjde k vyplneniu pozemku bez toho, aby bol odstránený vzácny strom. Mestská vila Gledíčia tak nebude odkazovať na pôvodnú výsadbu nielen v názve, ale bude skutočne spojená s nemým pamätníkom obrovskej premeny, ktorou lokalita za posledného poldruha storočia prešla.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre