V Ružinove sa schyľuje k zástavbe dlhodobo prázdneho pozemku, už roky určeného pre výstavbu. Komplex Prešovská od firmy Hornex nie je novinkou. Výstavba mala začať takmer pred 15 rokmi, zámer však narazil na odpor časti verejnosti. Investor sa teraz snaží projekt oživiť a získava prvé dôležité stanovisko.
Administratívno-obytný komplex Prešovská bol verejnosti predstavený v roku 2009, keď bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). O dva mesiace neskôr získal právoplatné rozhodnutie. V tom čase sa o realizáciu usilovala spoločnosť HOC, s.r.o. Vyplniť chcela pozemky medzi Drieňovou a Prešovskou ulicou, v blízkosti Štrkoveckého jazera.
Stavebný dvor Edenparku a zeleň mali byť nahradené administratívnym objektom so 14 podlažiami a 15-podlažnou obytnou budovou. Oba objekty mali mať dve podzemné podlažia (PP), ktoré by slúžili ako garáž. Rezidenčný objekt mal obsahovať 73 bytov. V navrhovanej administratívnej budove mala byť v suteréne situovaná jedáleň s kuchyňou, na prízemí sa navrhovali vstupné priestory a priestory občianskej vybavenosti, v ostatných nadzemných podlažiach priestory administratívy.
Ďalší postup projektu zastavila aj nepriazeň časti verejnosti, o čom informovala SITA. Ružinovčania v tom čase spísali proti projektu petíciu, celkovo vyzbierali viac ako 300 podpisov. Občania nesúhlasili s ďalším zahusťovaním územia a žiadali zamietnuť jej povolenie. Tiež chceli zabrániť výrubu stromov a porastu, medzi požiadavkami bola i stavebná uzávera na území podľa vtedy spracovávanej Urbanistickej štúdie zóny Štrkovecké jazero. Z administratívno-bytového komplexu napokon nič nebolo.
Zámer však opäť ožíva, čo dokazuje aktuálne vydané súhlasné záväzné stanovisko Magistrátu. Investorom projektu je spoločnosť Fundus s.r.o., blízka stavebnej firme Hornex. Spracovateľom dokumentácie je architekt Peter Kucharovič. Komplex má aj podľa novej dokumentácie pozostávať z dvoch hlavných stavebných objektov - z administratívnej budovy a bytového domu.
Oba objekty v zmysle projektu spočívajú na spoločnej podzemnej podnoži, ktorá má dve PP. Dilatačne bude rozdelená na dve časti, väčšia má prislúchať administratívnej časti a menšia bytovej. Prevádzkovo budú obe časti prepojené, na úrovni prvého NP budú na seba tiež prevádzkovo naviazané. Prístup k vstupu do bytového domu je navrhnutý cez pochôdzne časti strechy suterénu administratívnej stavby. Navrhovaný rezidenčný objekt bude mať 15 NP, navrhovaná administratívna budova má osem NP.
V suteréne sa bude nachádzať hromadná podzemná garáž, miestnosti zázemia prevádzok v nadzemnej časti stavby, skladové a technické priestory. Na prízemí administratívnej budovy sú plánované vstupné priestory, reštaurácia s priestormi zázemia a jeden prenajímateľný priestor pre obchod alebo služby. Od druhého NP sú navrhnuté priestory administratívy. Najvyššie ôsme NP bude mať formu ustupujúceho podlažia.
V bytovom dome sú na prvom NP riešené vstupné, komunikačné a skladové priestory, komunitné centrum, prevádzka materskej školy a prenajímateľný priestor pre obchod alebo služby. Od druhého NP sa navrhujú byty a apartmány, na druhom až piatom NP sa v centrálnej pozícii budú nachádzať aj bytové sklady. Zastrešenie celej stavby bude riešené plochými strechami. Celkový počet bytov má byť 55. V porovnaní s pôvodnými plánmi ich bude o 18 menej.
Statická doprava bude zabezpečená v celkovom počte 240 stojísk, z toho 195 stojísk bude v podzemí a 45 na teréne na pozemku stavby. Nad rámec nárokov statickej dopravy sa navrhuje 24 stojísk. Tieto majú pokryť nároky jestvujúceho susedného bytového domu.
Dopravné pripojenie stavby bude riešené na priľahlú Prešovskú ulicu v dvoch bodoch. Súčasťou stavby je aj riešenie vnútorného priestoru pre cyklistov, ktoré bude umiestnené v administratívnej časti na prvom PP a v bytovom objekte na prvom NP. Súčasťou projektu budú tiež vonkajšie cyklostojany pre návštevníkov administratívy a uzamykateľný cyklostojan pred bytovým domom. Súčasťou stavby je aj úprava priľahlého úseku chodníka na Prešovskej ulici.
Komplex na Prešovskej sa vyvíja už niekoľko rokov a zmenami prešla aj architektonická podoba. Tá najaktuálnejšia je z minulého roka. Ako sa uvádza na stránke Petra Kucharoviča, architektúra vznikla v spolupráci s architektom Marekom Némethom. V porovnaní so starším návrhom pôsobí komplex modernejším a mestskejším dojmom.
Zámer na Prešovskej v Ružinove sa po dlhých rokoch snaží o reštart. O niečo podobné sa pokúša aj neďaleká Saida, ktorá má vzniknúť v exponovanej polohe blízko križovatky Trnavskej cesty a Bajkalskej. Projekt polyfunkčného domu Saida bol prvýkrát odhalený ešte v predkrízovom roku 2007. Pôvodne malo ísť o 22-podlažný vežiak s bývaním, kanceláriami alebo menším nákupným centrom. Plány na spustenie výstavby v roku 2008 sa nenaplnili, v roku 2011 však získal územné rozhodnutie.
V roku 2020 spoločnosť Henris Immo, ktorá zastupovala investora projektu Saida s.r.o., požiadala o vydanie stavebného povolenia, spojeného s asanáciou pôvodných objektov. Povolenie bolo napadnuté občanmi, preto k jeho správoplatneniu došlo až na začiatku roka 2022. Projekt sa dal opäť do pohybu až tento rok, keď sa začalo s búraním starších objektov na pozemku. Developerom je spoločnosť BTK - Bývanie, Teplo, Klimatizácia, architektom Morocz_Tacovsky.
Komplex bude tvorený dvojicou budov, pričom vyššia v dotyku s Bajkalskou bude mať 13 podlaží a nižšia vo vnútrobloku dve podlažia. Na prvom podlaží vyššej budovy bude retail, na druhom a treťom administratíva, na štvrtom a piatom apartmány a vyššie byty. V prípade nižšieho domu sa v čase vydania povolenia rátalo s umiestnením reštaurácie a obchodov na prízemí a s kanceláriami na druhom podlaží. Parkovanie má byť riešené v rámci štvorice podzemných podlaží s 306 miestami (a 25 miestami na teréne).
Saida sa pravdepodobne v dohľadnej dobe dostane do výstavby, aj keď termín jej začiatku ešte nie je potvrdený. Po rokoch by sa tak mohla začať veľká transformáciu bloku, ktorého východnej časti dnes dominujú nízke skladové objekty. Táto časť Ružinova v blízkosti Bajkalskej tak prejde ďalšou veľkou zmenou, ktorá jej dodá kompaktnejší a mestskejší ráz.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac