Ružinov je druhé najväčšie sídlisko v Bratislave, svoje centrum však nemá. Z dlho sľubovaného jadra v susedstve najväčšieho nákupného centra na Slovensku zostal len roky opustený skelet niekdajšieho ružinovského Prioru. Hanba jednej z najväčších mestských častí v metropole sa ale blíži k zániku, keďže pomaly napreduje povoľovanie nového developerského zámeru na jej mieste.
Polyfunkčný projekt Nové centrum Ružinova, ktorý má nahradiť dlhoročný skelet obchodného domu v Ružinove, medzi miestnymi nazývaný Hirošima, má po rokoch stanovisko Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v rámci posudzovania vplyvov na životného prostredie (EIA). Uviedol to Róbert Michalica zo spoločnosti MiddleCap Real Estate. Potvrdil to aj envirorezort.
Posudzovanie pritom trvalo nebývalo dlho. „Získať vyjadrenie ministerstva oprávňujúce investora konať ďalej v povoľovacom procese trvalo takmer dva a pol roka,“ skonštatoval Michalica. Na získaní všetkých potrebných povolení na zmenu pôvodného projektu a začiatok výstavby novej podoby územia pracuje spoločnosť od začiatku roka 2021.
Kedy by mohol developer získať všetky stavebné povolenia, ktoré umožnia zbúrať pôvodný skelet a začať s výstavbou novej podoby projektu predstavenej ešte v roku 2020 – tesne pred nástupom pandémie – sa podľa neho povedať nedá. Predpokladá, že by to mohlo trvať minimálne jeden rok. „S búraním skeletu preto nepočítame skôr ako v roku 2025,“ poznamenal Michalica.
Finálne rozhodnutie v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie padlo zo strany ministerstva v októbri 2023, právoplatnosť nadobudlo 30. októbra 2023. „Vplyv na zdĺhavejšie zisťovanie skutočného stavu veci malo viacero faktorov,“ poznamenal odbor komunikácie MŽP SR.
Envirorezort to odôvodňuje napríklad dlhodobým preťažením referentov na odbore posudzovania vplyvov na životné prostredie, personálnou poddimenzovanosťou či vysokou fluktuáciou zamestnancov. „Ďalším faktorom bol veľký odpor účastníkov konania voči tomuto zámeru,“ podotkol odbor komunikácie. Investor pritom v spolupráci so samosprávou oslovil lokálnu komunitu, aby predstavila svoje potreby a našiel sa spoločný kompromis.
Odbor komunikácie pripomenul, že na zdĺhavé konania a prieťahy upozorňuje nové vedenie ministerstva pod vedením Tomáša Tarabu (nominant SNS). Ministerstvo preto pripravilo legislatívnu zmenu, ktorá má procesy EIA zefektívniť a zjednodušiť. Rovnako tak zaručiť, že tieto procesy budú v súlade s európskymi environmentálnymi štandardmi.
Nová podoba projektu má svojím rozsahom a zastavanosťou rešpektovať okolitú zástavbu, reflektuje tiež na požiadavky hlavného mesta, mestskej časti i obyvateľov. So zmenou projektu už v minulosti súhlasilo hlavné mesto, ktoré s investorom podpísalo zmluvu o spolupráci, z ktorej vyplynuli investície do verejného priestoru i dopravnej infraštruktúry, rovnako tak i mestská časť Ružinov. Taktiež vydalo k zámeru kladné záväzné stanovisko.
Investora tak čaká územné a stavebné konanie. V prípade realizácie získa Ružinov mohutný polyfunkčný blok s bývaním a občianskou vybavenosťou na desiatich podlažiach. Naplánovaných je 198 bytov a veľký objem nebytových priestorov v podobe „malopriestorových kancelárií“. Súčasťou projektu je 624 parkovacích miest, z toho 618 bude v dvojpodlažnej podzemnej garáži. Ambíciou je tiež vrátiť do lokality funkčný verejný priestor v podobe obnoveného Papánkovho námestia.
Pôvodný obchodný dom na tomto mieste vyrástol v roku 1984. V roku 1995 ho získal nový majiteľ, ktorý ho o tri roky neskôr zrekonštruoval a vznikol obchodný dom Prior. V roku 2005 ho však zatvoril, pretože tam chcel vybudovať obrovské nákupné centrum. Zakrátko však avizoval prvé finančné problémy, údajne spojené s vtedajšou finančnou krízou. Bolo to v roku 2007, keď mali podľa pôvodných plánov nové nákupné centrum otvárať.
Po prípravných prácach, ktoré sa skončili s polročným sklzom, ostal stáť len skelet a termíny sa začali meniť. Opustená stavba Ružinovčanov "straší" dodnes. V minulosti sa pritom objavili informácie a vizualizácie, podľa ktorých pôvodný projekt mení podobu. V hre mali byť súkromní aj zahraniční investori. Nič z toho sa ale nenaplnilo, napriek tomu, že sa odstránenie „Hirošimy“ stalo predmetom politických sľubov.
Súčasný majiteľ pozemkov hľadal podobu projektu v medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaži. Cieľom bolo vybrať koncepčného architekta, ktorým sa stala známa česká kancelária Jakub Cigler Architekti.
Developer okrem toho naznačil ďalší potenciál rozvoja územia, ktorý okrem polyfunkčného obytného bloku na mieste Prioru zahŕňa aj kancelárske budovy, námestie a ružinovskú radnicu na ploche medzi Domom kultúry Ružinov a Ružinovskou ulicou. Tento plán však zatiaľ nebol potvrdený. Podľa vedenia mestskej časti ide len o možnosť, ako lokalitu do budúcna rozvíjať, nie o definitívny projekt.
V každom prípade, od developmentu sa očakáva opätovné vytvorenie spoločenského jadra sídliska. Vďačiť za to má centrálnej polohe, obnoveným verejným priestorom, kombinácii funkcií vrátane domu kultúry a výhľadovo aj zlepšením spojenia verejnou dopravou, čoho súčasťou je predĺžená električková trať po Tomášikovej ulici. Ak by nebodaj vzniklo aj uvažované námestie či radnica, mestská časť sa dramaticky zmení – k lepšiemu.
(TASR, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre