Centrum Bratislavy získalo nové verejne prístupné priestranstvá, doplnené o umenie. Developerská a investičná spoločnosť Proxenta dokončila výstavbu projektu Kesselbauer na Námestí 1. mája. Má ísť o príklad vhodného staromestského developmentu, ktorý reaguje na okolité prostredie, architektúru a rozširuje rozsah zelene aj plôch pre ľudí. Proxenta ním chce nastaviť latku aj pre iné zámery.
Kesselbauer je pomenovaný podľa niekdajšej Kesselbauerovej pekárne – pomerne známeho podniku, ktorý sa na tomto mieste v minulosti nachádzal. Objekt pekárne prežil až do 21. storočia, no v značne schátranom stave – zdevastovaný bol natoľko, že developer bol nútený pristúpiť k jeho asanácii. To isté spravil aj so susedným administratívnym objektom bývalej Volksbank. Otvorila sa tak pomerne rozsiahla prieluka, ideálna pre vznik celistvého polyfunkčného projektu.
Proxenta sa rozhodla vybudovať prevažne rezidenčný projekt, tvorený dvomi sekciami – vyššia z nich má osem podlaží a prezentuje sa súčasnou architektúrou. Druhá je nižšia, má šesť podlaží a smerom do Námestia 1. mája disponuje historizujúcou fasádou – vrátane rekonštrukcie pôvodného výrazu Kesselbauerovej pekárne. Smerom do dvora však už ide o súčasný dom, ktorý sa od druhej sekcie neodlišuje. Prízemie je tvorené priestormi pre obchodné prevádzky.
V projekte vzniklo 115 bytov a apartmánov vyššieho štandardu, dokončovaných do štádia holobytu. Dominujú medzi dvojizbové jednotky, nasledované trojizbovými. Ceny dvojizbových rezidencií začínajú na 243-tisíc eurách, za 3-izbové potenciálny klient zaplatí minimálne 456-tisíc. Najdrahší štvorizbový strešný byt vychádza na bezmála 1,2 milióna eur. Parkovacie miesta a pivničné priestory v cene zahrnuté nie sú. Aj napriek tomu, že projekt sa už kolauduje, voľných ostáva ešte pomerne dosť jednotiek.
Ukončenie kolaudačného procesu sa očakáva v priebehu niekoľkých týždňov. Dokončené už boli prakticky všetky práce, finišuje sa akurát so sadovými úpravami. Kesselbauer sa pripravuje na sťahovanie prvých obyvateľov a nájomcov.
Jedným z posledných zásahov bolo aj inštalovanie umeleckého prvku v priestore dvora. Dielo „Krídla“ vzniklo ako výtvarné dotvorenie tohto priestranstva, ktoré by malo byť otvorené aj verejnosti. Jeho realizácia súvisí so záväzkom developera prinášať umenie do exteriéru, teda predovšetkým do projektov v jeho réžii.
„Pre investičnú skupinu je v biznise jednou z najdôležitejších vecí plniť sľuby. Tie voči našim klientom, ale i tie voči rezidentom našich developerských projektov,“ tvrdí Pavol Kožík, generálny riaditeľ a majiteľ investičnej skupiny Proxenta. „A teraz vďaka Krídlam, ktoré sú dielom mladého talentovaného umelca Róberta Palúcha, tento náš sľub aj skutočne plníme.“ Developer sa pritom plánuje zameriavať predovšetkým na mladších umelcov, čím chce zoznamovať verejnosť s ich často alternatívnymi prístupmi k spoločenským témam či umeleckému vyjadreniu sa a tiež ich podporiť v budovaní kariér.
Dielo Krídla zobrazuje sekvencie pohybu dverovej kľučky, ktorá si privlastňuje pohyb vtáčích krídiel pri vzlietaní. Róbert Palúch vo svojej tvorbe rád pracuje s obyčajnými predmetmi, ktoré ľudí bežne obklopujú, a zasadzuje ich do nového kontextu. V tomto prípade zvolil motív bakelitovej kľučky, ktorá má podobu stúpajúcich vtáčích krídiel.
Investor, ako aj zástupcovia kultúrnej obce či mestskej časti, sú presvedčení, že tak vznikol veľmi atraktívny prvok, ktorý sa bude zároveň vhodne podieľať na zvyšovaní kvality života. Takisto má spolutvoriť identitu nielen tohto projektu, ale aj Starého Mesta. Dielo bude po ukončení kolaudácie verejnosti takisto prístupné.
Istotou prístupnosti má byť napokon prítomnosť obchodných priestorov po obvode nádvoria. Aké prevádzky tu vzniknú, nie je v tomto momente známe. „V súčasnosti prebiehajú intenzívne rokovania s viacerými potenciálnymi nájomníkmi niektorých obchodných priestorov. Nakoľko je to ešte otvorené, nebudeme typy prevádzok konkretizovať,“ hovorí Magdaléna Dorčáková, mediálna zástupkyňa developera.
Viditeľnosti diela i návštevnosti vnútrobloku a prevádzok by pomohlo, keby bol priechodný medzi Námestím 1. mája a Banskobystrickou ulicou. Proxenta tu buduje druhý súvisiaci development, Vila Biela. Nanešťastie ale pasáž nie je jej súčasťou. „Kesselbauer a Vila Biela sú dva samostatné susediace projekty, projektová dokumentácia nepočíta s ich vzájomným prepojením,“ uzatvára Dorčáková.
Centrum mesta tak získalo nový projekt, byty, prevádzky, verejný priestor aj umelecké dielo. Pre veľkú časť však možno pôjde o benefit, ktorý môže ostať skrytý.
Dokončením Kesselbaueru, ale aj zmieňovanej Vily Biela a o čosi neskôr aj pripravovaného bytového domu a galérie v susedstve, sa do veľkej miery uzavrie prestavba exponovaného mestského bloku. Išlo v podstate o desaťročia trvajúci proces. Veľkomestskú mierku sem ako prvý priniesol hotel Tatra už v roku 1930. Trvalo tak bezmála storočie, kým sa z predmestia stalo prostredie, hodné centra veľkomesta.
Ukončenie výstavby prichádza v najvyšší čas. Prestíž lokality rastie, keďže sa čoraz viac ľudí naučilo oceňovať život v jadre mesta v dobrom dosahu služieb a možností, ale aj reprezentatívnych priestorov, ako je Grassalkovicova záhrada alebo Námestie slobody. Vďaka postupujúcej revitalizácii verejných priestorov sa z tejto časti Starého Mesta stáva lákavé a exkluzívne miesto pre život. V optimálnom prípade to povedie k oživeniu ulíc a komerčného života, ktorého úroveň aj rozsah vzrastie.
Najväčším víťazstvom by bolo, keby došlo aj k náročnejším úpravám viacerých priestranstiev a redukcii plôch pre automobilovú dopravu. Námestie 1. mája by sa mohlo premeniť na niečo, čo takmer až pripomína mestskú triedu. Naozaj kvalitná bude, keď tu vznikne priestor pre všetkých – chodcov, cyklistov, verejnú dopravu a na poslednom mieste pre autá. Až potom bude Kesselbauer skutočnou „esenciou mesta“.
Fotografie z 8.6.2023. Pozrite si výstavbu Kesselbaueru vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre